Kablo kesitinin akımını bulma

Başlatan ACM, 16 Ocak 2022, 18:44:51

ACM

Arkadaşlar merhaba. Örneğin 1 mm2  TTR kablonun 1 metrede maximum çekebileceği akımı  hesaplama formülü yada bilinen bir yöntem varmıdır. Ve ısınmasına ne kadar müsaade edebileceğimiz bilgisi.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

ACM

Alıntı yapılan: EGE - 16 Ocak 2022, 18:48:10https://www.clevelandcable.com/cable-calculator/

Farklı bir sitede benzer bir hesaplama görmüştüm , sizinkindede sanuç aynı. Ben 60W bir güç için giriyorum değerleri. Çekeceği akım 0.27A , 1 metre mesafe. Bu değerleri girdiğimde 1.5mm kesit veriyor.

60 watt için 1.5mm büyük bir değer değilmi ?

MrThinking

Ego=1/Knowledge

Okan AKÇA

Kablo kesit akimlari diye webte arama yaparsaniz üreticilerin verdiği değerlere göre secim yaparsınız.

ACM

Ümit hocam henüz kablo almadım , 0.50 kablonun 60 wattı kaldıraıp aldıramıyacağını bilmek istiyorum

Okan hocam bu tablolardan en az 10 tanesine baktım hepside 1.5mm den başlıyor verdiği bilgiler.

Bu tablolarda 1.5mm için 22 amper yazmışlar , eğer orantı kurarsam 7 amper çıkıyor sonuç tabii kesite göre orantılı ise verdiği akım. En iyisi 0.50 imalatcısını bulup sormak olacak.

Bu adreste kesit hesaplaması için formüller var ama nerdeee ben bunlarla kesit hesaplıyacam.

MrThinking

Alıntı yapılan: ACM - 16 Ocak 2022, 22:24:52Ümit hocam henüz kablo almadım , 0.50 kablonun 60 wattı kaldıraıp aldıramıyacağını bilmek istiyorum

Okan hocam bu tablolardan en az 10 tanesine baktım hepside 1.5mm den başlıyor verdiği bilgiler.

Bu tablolarda 1.5mm için 22 amper yazmışlar , eğer orantı kurarsam 7 amper çıkıyor sonuç tabii kesite göre orantılı ise verdiği akım. En iyisi 0.50 imalatcısını bulup sormak olacak.

Bu adreste kesit hesaplaması için formüller var ama nerdeee ben bunlarla kesit hesaplıyacam.
dur ben sana bır tane android uygulaması vardı. Onu bulayım link atayım. Birde onda hesapla.
Ek: Google play de "electrodoc pro"
Orada gerilim düşümü hesaplayıcı var. Bir bak bakalım. İyi bir uygulamadır.
Ego=1/Knowledge

Andromeda

.. en düşük 1.5 mm çıkmasının sebebi şu;
sabit tesisat mekanik sağlamlık açısından en küçük kesit 1.5 mm2 dir.
Ama seyyar cihazlarda en düşük  0.75 yanlış hatırlamıyorsam..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ACM

Ümit hocam tek bir kesit için lazım bu bilgi , devamlı kullanmayacağım. Programı ara bul , indir , çalıştır , ingilizcedir o git google dayıya sor. Gözün sevem beni hiç uğraştırma bu karda kışda.

Andromedia hocam 0.75 için buldum bir tablo , 13 amper yazmışlar 0.75 için. Bu oranlarla 0.50 mm değil 60W 1500W bile  kaldırır gibi.

Sinüs hocam tablodaki en büyük kesit 0.20mm , buda küçük kaldı maalesef.

Alıyorum kabloyu , sorun çıkarsa dualarınızı esirgemeyin arkadaşlar.

z

Uckagitci ureticiler iletkenlerdeki bakir safligi ile oynayarak bizleri aldatmaktalar.

O yuzden bir marka bir markayi tutmayacaktir. 1 metreden akitmak istedigin akimi gecirip voltaj dusumune bak. Isinmaya bak.

1mm kare telin capi  2*Karekok(1/3.14)=1.1 mm.

60w/220=0.27A

Hayli hayli kaldirir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ACM

Alıntı yapılan: z - 16 Ocak 2022, 23:33:51Uckagitci ureticiler iletkenlerdeki bakir safligi ile oynayarak bizleri aldatmaktalar.

O yuzden bir marka bir markayi tutmayacaktir. 1 metreden akitmak istedigin akimi gecirip voltaj dusumune bak. Isinmaya bak.

1mm kare telin capi  2*Karekok(1/3.14)=1.1 mm.

60w/220=0.27A

Hayli hayli kaldirir.

Z hocam ısınmaya bak yazmışsınız , bende yarın düşük amperle başlayarak test yapmayı düşünüyordum ama kablo ısınmasını idrak edemiyorum. Mesela kablonun kılıfı kaç derece olursa tehlike başlar yada kılıfla ölçüm doğrumu bilmiyorum. Kılıfın erimesi için 200 derece sıcak olmalı diye tahmin ediyorum , o zaman 50 dereceler kılıfta normaldir diye düşünüyor insan.

Isınma test için bir fikir verecektir sanırım  , püf noktası vardır bu işin.

z

Sayisal deger bilmiyorum ama 50 dereceye de yaklasmamakta fayda var.

Kablo bir sekilde sandalya/masa ayagi altinda kaldiginda kablodaki isinma plastigin peltelesmesine ve baski altinda tellerin birbirine dokunmasina neden olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Okan AKÇA

0.27a akim değerinde  0. 22mm kablo fazlasinla yeterli mesafede oldukça kisa
1.5mm kablo havada 26 a akim taşıyabilir diye bilgi var.

Andromeda

İşletme sıcaklığı 70 C veriliyor katologlarda..Kablo üreticilerinin katologlarında var diğer bilgiler.Vücut sıcaklığımız bile 37 C civarında..elektrik panolarının besleme kabloları için şöyle bir laf var..kabloyu tuttuğunuz zaman hafif bir sıcaklık olmalı..eğer soğuk ise gereksiz yere kalın kesitli kablo kullanıldığı akla gelebilir.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"