Prize Takılan Fiş Yönü Değişince Oluşan Beklenmeyen Durum

Başlatan ahuramazda, 19 Ocak 2022, 11:11:04

ahuramazda

herkese iyi günler, umarım konuyu uygun bölüme açmışımdır.

led sürücüsünü devre üzerinde bulunan role vasıtasıyla açıp kapattığım bir uygulama var. fişi prize, aşağıda 1. şekilde olduğu gibi nötrü sabit bağlayıp; fazı anahtarladığım durumda herhangi bir sorun yok fakat fişi ters çevirip de 2. şekildeki gibi bir bağlantı oluştuğunda yani nötrü anahtarlayıp, led sürücüsüne faz doğrudan gittiği durumda; led sürücüsü tamamen kapanmıyor, ledler hafiften ışık veriyor. led sürücüsü topraktan bir şekilde nötr alıyor.

topraksız bir prizde denediğimde 2 bağlantı şeklinde de herhangi bir sıkıntı olmadan led sürücüsü açıp kapanıyor. bu duruma bir çözüm bulmak için ne yapılabilir?

fide

Resimdeki C3 kapasitesi (Y cap olarak da bilinir) sıkıntıyı oluşturuyor diye tahmin ediyorum. Sekonder tarafı gnd ve toprak birleşikse bahsettiğiniz durum oluşabilir. Bulunduğunuz yerdeki topraklama hattı iyi olmayabilir.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

ahuramazda

Alıntı yapılan: fide - 19 Ocak 2022, 11:55:47Resimdeki C3 kapasitesi (Y cap olarak da bilinir) sıkıntıyı oluşturuyor diye tahmin ediyorum. Sekonder tarafı gnd ve toprak birleşikse bahsettiğiniz durum oluşabilir. Bulunduğunuz yerdeki topraklama hattı iyi olmayabilir.

led sürücüsünün bu kondansatörü yüzünden oluştuğunu ben de tahmin ediyorum ama sürücüye müdahale etmem imkansız. sistemi 5 değişik yerde denedim hepsinde bu sorun baş gösteriyor.

fide

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

ahuramazda

Alıntı yapılan: fide - 19 Ocak 2022, 12:20:31O zaman toprak hattına baktırın.
yanlış anladınız herhalde, 5 farklı işyerinin şebekesinde denedim.

Andromeda

Faz ve nötr ün birlikte anahtarlanması sorunu çözecek sanırım..çünkü toprak bağlantısı dolayısı ile bir şekilde akım dolaşıyor.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ahuramazda

Alıntı yapılan: Andromeda - 19 Ocak 2022, 12:58:45Faz ve nötr ün birlikte anahtarlanması sorunu çözecek sanırım..çünkü toprak bağlantısı dolayısı ile bir şekilde akım dolaşıyor.

bu bir çözüm fakat pcb'lerin üzeri bir şekilde kapatılmış durumda. çıkışa 220 volt role atıp diğer ucu da anahtarlamak istediğimde; aynı şey role bobini üzerinden dolaşıp led sürücüye ualaşıyor.

Sozuak

Toprak hattını devrenin şasesinden yalıtıp 100k-1Mohm üzerinden toprağa verin.

ahuramazda

Alıntı yapılan: Sozuak - 19 Ocak 2022, 13:27:48Toprak hattını devrenin şasesinden yalıtıp 100k-1Mohm üzerinden toprağa verin.

devrenin şasesinin toprak hattıyla bir bağlantısı yok hocam. devrenin anahtarladığı led sürücünün toprakla bağlantısı mevcut onun da bağlantısını kesemem maalesef

Sozuak

Bahsettiğim zaten devre led sürücüsü. Devreye müdahale edemiyorsanız harici bağlantı olarak birşey yapabilme imkanınız zor. Bunu cihazın kablosu üzerinden de mi yapamıyorsunuz. Mesela fişi kesip kablosunu vidalı bağlantılı bir fişle değiştirin. Fişin içinden toprak hattını direnç üzerinden toprağa verin.

ahuramazda

Alıntı yapılan: Sozuak - 19 Ocak 2022, 13:42:36Bahsettiğim zaten devre led sürücüsü. Devreye müdahale edemiyorsanız harici bağlantı olarak birşey yapabilme imkanınız zor. Bunu cihazın kablosu üzerinden de mi yapamıyorsunuz. Mesela fişi kesip kablosunu vidalı bağlantılı bir fişle değiştirin. Fişin içinden toprak hattını direnç üzerinden toprağa verin.

bunu deneyebilirim hocam, peki bu işlem topraklama konusunda bir güvenlik eksikliği getirir mi acaba?

Sozuak

%100 güvenli diyemem ama cihazın fotosunu, kullanım yerini, kullananlar gibi detayını bilmek gerekir. Topraksız prizde kullanmaktan daha güvenli olduğunu söyleyebilirim ama.

ahuramazda

@Sozuak direnç olayını denedim, topraksız prizde hemen kapanan led sürücülerin kapanması 10 san. gibi bir süre alıyor ama neticede kapanıyor, şu an için işimizi görür. bir de kaçak akım rolesiyle deneyeceğim

Sozuak

Direkt bağlı iken sorun çıkartmayan direnç ile hiç çıkartmaz kaçak akım rölesinde. Direnç değeri ile oynayıp optimize edebilirsin belki sönme süresinde.

fide

Şu şekilde bir güncelleme yapılabilir mi?

Faz nötr kabloları A ve B olsun. Hangi kablo faz hangisi nötr bilinmiyor.

A kablosu direnç üzerinden MOC3021 gibi bir triak sürücü led ile toprağa bağlanır. Eğer A kablosu faz olursa triak sürücü aktif olacaktır. B kablosu faz ise triac sürücü aktif olmayacak. Moc 3021 triac tarafına 220 volt AC bir röle konur. Eğer A kablosu faz ise röle enerjilenir çıkışta istenen kabloya fazı taşır. B kablosu faz ise röle enerjilenmez ve B kablosu röle NC çıkışı üzerinden istenen yere fazı verir.

Telefondan yazdım. Belki uygulamada aksaklık olabilir ama toprak hattı kesilmemiş olur. Faz ise hangi kablodan gelirse gelsin anahtarın bağlı olduğu kabloya taşınmış olur.