Free energy. Biz termodinamik yasalarını yok saymıyoruz diyor.

Başlatan MrThinking, 21 Ocak 2022, 09:29:20

MrThinking

Bu free energy konusundaki, en zeki insanları bile yanıltan sihir nedir?
Ego=1/Knowledge

frederic

Temel bilimler konusunda ki eğitimlerinin çok az olması, malesef çoğu insanı yanıltıyor. ( Fizik, Matematik )

Mevcut fizik kuralları ile free energy imkansızdır.

MrThinking

Alıntı yapılan: frederic - 21 Ocak 2022, 15:57:22Mevcut fizik kuralları ile free energy imkansızdır.

Alıntı yapılan: fahri- - 21 Ocak 2022, 14:35:06Free enerji için fizik kurallarının değişmesi lazım. Mevcut fizik kuralları ile bu yapılamaz

Bu tam olarak ne anlama geliyor. Bu kuralları kim koymuş. Kim değiştirecek bu kuralları. Değişme olasılığı mı var?
Ego=1/Knowledge

tunayk

Mevcut fizik kuralları, ki genel manada bilinenler Newton yasaları olarak da bilinir.  Bu bu kurallar, henüz daha yeni bir keşif olmadığı sürece hayatımızda olmaya devam edecekler. Değişmez olarak kabul edilmelerinin birazı bundan.
Quantum dünyasında işler farklı yürüyor ve her geçen gün yeni kurallar tanımlanıyor.  Adam uzaya gönderdiği teleskop ile 1 milyon yıl önceye bakacağım diyor. Doğru da diyor.   :) Halbuki biz geçen zamanın geri gelmeyeceğini kabul ederiz.  Kim bilir belki kainatın temel kurallarını daha iyi öğrendikçe bugün değişmez dediğimiz pekçok şey değişebilir.

MC_Skywalker


Sozuak

1 boy bir vesikalık ile değiştirilmesini istediğiniz fizik kural(ların)ın eski yeni hallerini içeren dilekçeyi balonla gökyüzüne yolluyorsunuz. 30 gün sonra kuralı deneylerle test edip değişiklik olup olmadığına bakıyorsunuz. Mantıklı görülürse değişiyor. Değişince adını siz koyabiliyorsunuz .

sezgin

Bu free enerji işi her zaman popüler oldu, hatta bir ara Erke dönergeci vardı meşhur bir anda ortaya çıktı, en son genelkurmay ilgilenirken ortadan kayboldu.

Gerçek free enerji kaynağı arıyorsak bakmamız gereken yer foton bataryası olabilir. Malum fotonlar kütlesiz ve ışık hızıyla hareket ediyor ve enerji yüklüler, bunları eğer bir yede depolamayı başarırsak hacimsel olarak teoride hiç yer tutmayacaklar hem de hareket ettiklerinde de enerjilerinden yararlanacağız. Ayrıca güneşten sürekli olarak foton geldiği için maliyeti de olmayan tamamen yenilenebilir bir enerji. Tabii bunu burada böyle yazmak kolay ama nasıl ve ne zaman hayata geçirilir bilmiyorum.

Emre_Tuncay_

@ümitgungor Bu fizik kurallarını kim koyuyor diye sormuşsunuz buna cevaben.

Bu kuralları kimsenin koyduğu yok, yüzlerce yıldır yapılan bilimsel araştırmalar veya deneyimlerimiz sonucunda insanoğlu sayısız gözlem yapmış ve bu gözlemlerin sonucunda %99.999999 aynı sonuca ulaşılmış. Bu doğrultuda insanoğlu ileride aynı deneyi bir daha yaptığında çok çok çok yüksek ihtimal aynı sonuca varacağına kanaat getirmiş ve bir takım olgulara bunlar yaşadığımız evrenin kuralları olsa gerek diyerek kabul etmişler.

Yani hergün marketten alışveriş yapıyorsunuz aldıklarınız karşısında para veriyorsunuz. Bir gün sabah kalktığınızda acaba kurallar değişmiş midir acaba marketten bedava alışveriş yapabilirmiyim diye deney yapma ihtiyacı güdüyormusunuz. Veya acaba ben suda hiç boğulmadım nereden bilebilirim ki suda boğulup boğulmadığımı diyip ayağımıza bir taş bağlayıp denize atlayıp bunu denemiyoruz.
Şimdi biri kalksa insanlar neden suda nefes alamıyor bu kuralı kim koydu bu kuralın değişme ihtimali varmı diye sorgulasa nasıl olurdu acaba. Tabi ki sorgulayabilir ama kanaatimce beyhude bir çapa olurdu.

Bilimsel gerçeklerde bu şekildedir birileri bir konuyu deneyimlemiştir bunu bir şekilde belgelemiştir ve biz bu belgelerin üstüne koyarak gelişim sağlarız bu sayede uzaya roketler yollayabiliyor insanoğlu. Eğer yapılan çalışma yanlış olsaydı veya kasıtlı olarak yanlış bilgilendiriyor olsaydık inanınki birisi çıkar tersini ispatlar ve gözümüze sokardı. Çünkü böyle temel bilimsel konular bir çok üniversitede deneyimlenen konular.

Yeni bilimsel konular hakkında yanılma ihtimalimiz olabilir. Mesela Çin tarafından füzyon reaktörleri hakkında yanıltılıyor olabiliriz çünkü insanoğlunun yeni uğraştığı bir konu ve aynı deneyleri başka milletlerin yapıp ta sonuçlarını görmesi zaman alacaktır. Ama enerjinin korunumu gibi çok temel bir konunun değişme ihtimali var mı diye düşünürsek belki farklı bir evrende olabilir diye cevap verebiliriz.

yas

Şahsi düşüncem, fizik kurallarını doğa ve bulunduğumuz güneş sistemi, kullanılan birimleride mantıklı yada mantıksız seçimler yaparak insanoğlu kendisi belirliyor (mantıksızlara örnek; inç, foot vs.. gibi kişisel ölçüler, mantıklılara örnek; litre, metre, santigrad derece vs.. gibi daha evrensel referanslar). Bildiğim kadarıyla insanoğlu güneş sistemi dışında evrenin herhangi bir noktasında henüz bilimsel bir deney yapmış değil. Kabüllendiğimiz kurallar sadece bu yapı içerisinde geçerli. Sallayarak söylüyorum evrenin başka bir noktasında elektronların dönüş hızı yada başka bir davranışı farklılaşsa şu anda kullandığımız yarı iletken teknolojisi üretilirjen kullanılan birçok formül revizyona uğrayabilir.

superconductor

Alıntı yapılan: ümitgungor - 21 Ocak 2022, 11:40:11Kanma sebebimde mıknatısın içinde bulunan güç.
O beni her zaman yanıltıyor.

Mıknatısın içinde güç yok. Kuvvet ile gücü karıştırıyorsun. Yerçekimi de sürekli olarak kuvvet uyguluyor bir farkı yok.

brandice5

Bu videoları izleyipte paranızı ve zamanınızı boşa harcamayın :D bu youtube kanalı parodi bir kanal.

MrThinking

Moderatörlerden ricam, bu konu ne kadar tıklanmış açıklayabilir mi? Öyle bir amacım olmadığı kesin ama free enerji konusunun çekici sihri ne kadar insanı büyülemiş görelim.
Ego=1/Knowledge