Anfi parazit problemi

Başlatan POWER, 23 Ocak 2022, 03:22:13

POWER

Herkese iyi geceler.
Bir projemde resimdeki modülü kullanıyorum.Modülün ses çıkışı var,fakat yeterli değil.Bundan dolayı ses çıkışına 5-10w anfi devresi bağlayıp denedim.Bağlantımı,modülün ses çıkışını 10k direnç ve 10mf kondansatörden geçirdiken sonra anfi girişine verecek şeklinde yaptım.Tabiki gnd leri birleştirdim.Bu arada modül 5v ile çalışıyor anfi ise 12v ile.Bluetooth modülünde ses yükseltme-düşürme butonları var gerekli ses ayarlamasını bu butonlardan yapıyorum.İşimi fazlasıyla görüyor.Fakat ses seviyesini tamamen kıstığım yada sıfıra yakın düzeye getirdiğimde aşırı bir parazit var.Orta ve yüksek seslerde herhangi bir problem yok.Çözüm için 3-4 ayrı anfi devresiyle denedim sonuç aynı.Çözüm için neler yapabilirim?

TB6BKG

power20

Ayar ortada iken sorun yok demişsiniz. Öyleyse bu seviyeyi dirençle bölerek minimum seviyeniz haline getirin. Ayar orta iken asıl çıkışta minimum ses olacak. Trimpot takmak daha iyi olur.

Bu yöntemle ses ayarı orta seviye altına indiği zaman parazitler artık hiç duyulmaması beklenir.

Benzer D sınıfı kartlarda çıkış doğrudan kulaklık sürecek şekilde oluyordu.  Toprağa doğru 32..100ohm direnç takınız. Hatta önce bunu deneyiniz. Daha sonra  seri  kondansatörle  anfiye bağlayabilirsiniz.

10k direnç ve 10mf kondansatör yanlış gibi.

ankyra

Ses ayarını modülden değil de sonradan bağladığınız anfi girişinden yapmayı deneyebilirsiniz. Böylece gereksiz parazitleri yükseltmemiş olursunuz.

POWER

Alıntı yapılan: ankyra - 23 Ocak 2022, 10:58:22Ses ayarını modülden değil de sonradan bağladığınız anfi girişinden yapmayı deneyebilirsiniz. Böylece gereksiz parazitleri yükseltmemiş olursunuz.
Bu şekilde yaptığımda problem olmuyor.Modülün kumandası var.Bundan dolayı ses ayarını kumanda ile modülden yapmak zorundayım.

Alıntı yapılan: Kılıç - 23 Ocak 2022, 07:56:14Ayar ortada iken sorun yok demişsiniz. Öyleyse bu seviyeyi dirençle bölerek minimum seviyeniz haline getirin.
Modül ses çıkışındaki ses ayarı,tamamen kısılmışken parazit maksimum seviyede.ses ayarı açıldıkca parazit azalıyor.Yani modül çıkışındaki müzik sesi arttıkca paraziti bastırıyor gibi bir durum var.Ses işleriyle ilgili hiç tecrübem yok.Daha önce bu şekilde problemle karşılaşmadım.Direnç ve kondansatörle ilgili farklı değerleri denedim.Söylediğiniz değerleride denedim.Sorun bu modülden gibi.Çünkü kullandığım anfi devrelerine başka kaynaklardan aynı bağlantıyı yapıyorum problem olmuyor.Aşağıdaki resimdeki modülünde 3w ses çıkışı var bu ses çıkışını başka anfiyle yükseltiyorum hiç bir problem yok.Anlayamadım nedendir?

TB6BKG

power20

Amfinin kazancını düşürelim. Bu durumda parazitler neredeyse hiç duyulmayacaktır.
(Kazanç başka. Girişteki pot, trimpot ile yapılan volume değil)

Volumü maks açarak amfiyi kullanabiliyor değilseniz bu yöntem yararlı olur.

POWER

Sesi maksimum açtığımda tertemiz bir ses yok fakat nisbeten iyi yani kabul edilebilir seviyede.Anfinin kazancını nasıl düşüreceğiz hocam?
TB6BKG

power20

Anfi entegresi datasına bakalım. Orada geribesleme veya kazanç  direnci vardır Onu küçültmek gerekir. Bazen bu direnç entegre içinde sabit olup dışarından gerekirse paralel bağlanır. Normalde boş olur. Bazısında bu kazanç direnci 10uF gibi seri kondansatör ile bağlanır.

elektronik

Amfi giriş sesi açık ve biz modülden sesi kıstık bu sırada modülün dip sesleri amfiye girdiğinden amfi bu sesleri yükseltiyor bu yüzden ses seviyesini amfiden yapmak lazım doğru olan bu ama buna imkan yok ise modülün sesini sonuna kadar açın ve amfiden bu sesi anlaşılır hale gelene kadar kısın bu sorunu büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır.

POWER

Anfi olarak bu modülü kullanıyorum.Bunda sorun çıkınca elimde olan farklı anfilerle denedim(nostalji olan nec575'li bir devrede dahil)Kumandası olduğu için ses seviyesini modülden yapacaktım ama sorunu çözemeyince ses ayarını anfiden yapacağım tabi o zamanda kumandadan ses ayarı iptal olacak.Modülden sesi sonuna kadar açtım anfi girişine pot ile girdim sesi.Pot ile ayar yapabiliyorum sorun yok.Fakat sesi yeterli seviyede açtım,müzik çalıyor,müzik aralarında yada parça bitiminde,diğer parça başlayıncaya kadar geçen zamanda rahatsız edici bir ses var.Yani özetle bir müzük parçası çalıyorsa çok sorun yok fakat müzik yoksa rahatsız edici bir ses var.
TB6BKG

MrThinking

Tüm ses kablolarını ekranlı kablo kullanın sorun çözülecektir.
Ego=1/Knowledge

Andromeda

.. bu parazit nereden geliyor?
belki adaptörlerden geliyordur.. ya da modül kendisi üretiyordur.. o zaman başka modül kullanılacak.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

POWER

Hocam adaptörden gelmiyor.12v akü ilede denedim.Tüm arkadaşlara teşekkür ederim katkılarından dolayı.Zorunlu olarak ses ayarını anfi girişinden manuel olarak,pot kullanarak yaptım.Kabloları kısa tuttum ve ekranlı kablo kullandım.Gürültü bir miktar daha azaldı.Bu şekilde kullanacağım mecburen.Bu bluetooth modülünü kullanmayacağım.Başka modül bakıyorum.sd kart girişi olmayan sadece bluetooth özelliği olsun yeterli.Tavsiyelere açığım.
TB6BKG

asma

Merhaba
İki cihazın besleme gerilimler farklı. Benim başıma gelen olayda Bt. kart okuyucu, FM radyo özellikli kartın besleme girişinde 5V regülatör vardı. Amfi ve modülü 12V ile tek kaynaktan besledim. Ses yokken vınlama rahatsız ediciydi, müzik açıkken fark edilmiyordu.
GND üzerine yoğunlaştım, yıldız şase falan derken başaramadım.
Güç kaynağından şüpelenip farklı denemeler yaparken düzeldi.
İki cihaz farklı kaynaktan beslenirse sorun kalmıyordu.
Gnd yalnız ses bağlantısından birleşiyor. Besleme hattından gnd ler bağlı olmayınca düzgün çalışıyordu. Ben de daha fazla uğraşmadım. Modül için küçük adaptör, amfi için biraz büyük kaynak kullandım. Gayet temiz sesi vardı.
Belki işine yarar.
Kolay gelsin.

tamircihasan

amfi katının sinyal girişine opamplı bir bal to unbal devresi eklerseniz parazit 0'a yakın derecede düşer. ayrıca katlar arası kazancı ayarlama imkanınızda olmuş olur.

resimde soldaki şemayı uygulayacaksınız. eğer opamp besleyecek simetrik besleme mevcut değilse opampı asimetrik olarak besleyin. opampın + girişine bağlı R3 direncini şaseye bağlamak yerine vcc/2 değerinde voltajla offsetleyip giriş ve çıkışa kuplaj kondansatörleri eklerseniz sorun çözülür R4 direncindende devrenin kazanç ayarını yapabilirsiniz

kptan

Muhtemelen parazit kart uzerinde bulunan
Bluetooth antenden yayılmaktadır.arızalı laptop veya tabletlerin antenlerini kullanarak anteni karttan uzaklastirmani oneririm.