Strain gauge lazim

Başlatan z, 28 Ocak 2022, 21:27:57

z

Resimdekine benzer olabildigince minik strain gauge lazim. Turkiye'de satici bilen var mi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gevv

iş görürmü bilmem

https://urun.n11.com/diger-olcum-cihazlari/120-ohm-rosette-strain-gauge-P500100850

Model: BF120-3CA 

Ölçü: 3 mm*2mm  grid

Ohm: 120ohm   ± 0.1

Gage Factor : 2.08  ±%1

Sınıf: A

e-zeki

@z hocam strain gauge'lerin yapıştırıcısını da almanız lazım. Fırınlayarak yapıştırmazsanız kesinlikle lineer çalışmaz.
size kaç tane lazım? bir de uygulanacak alana kuvvet nasıl geliyor rozet tipi olsa da kuvvet yönü değişir modele göre

z

Fiyatini gorunce vazgectim. Minik terazi alinca icindeki load cell daha ucuza geliyor.

e-zeki

muhtemelen hazır loadcell bile strain gauge'den ucuzdur hocam.  ;D

z

Terazi daha ucuz iste. Ekrani, kutusu, devresi, tuslari, loadcelli hatta pili bile oldugu halde daha ucuz.

z

Yaylı el kantarına benzer elektronik bir düzenek yapmam gerekiyor. Sensör en fazla 2 cm mümkünse  1 cm boyunda kısa bir çubuk şeklinde olacak. Çubuğu iki ucundan gerince germe kuvvetini ölçeceğim.

Ne yapabilirim?

power20

Dijital bavul tartısı sensörü iş görebilir

z

Bir ara teraziler ve sensörler hakkında konuşurken çok hassas terazilerde elektromagnetik prensiple çalışan ve amper - gram ilişkisine bakan sensörlerden sözedilmişti.

Bu teraziler hakkında konuşabilirmiyiz? İçinde nasıl bir düzenek var? Elinde iç yapının fotoğrafı videosu olan varsa görebilirmiyiz?

mg1980

Çubuğun içinde iki ucundan çekildiğinde sıkışacak şekilde bir piston oluşturup içindeki sıvı basıncının ölçülmesiyle olabilir mi..

e-zeki

Alıntı yapılan: z - 30 Ocak 2022, 14:11:29Bir ara teraziler ve sensörler hakkında konuşurken çok hassas terazilerde elektromagnetik prensiple çalışan ve amper - gram ilişkisine bakan sensörlerden sözedilmişti.

Bu teraziler hakkında konuşabilirmiyiz? İçinde nasıl bir düzenek var? Elinde iç yapının fotoğrafı videosu olan varsa görebilirmiyiz?

kuyumcu ve laboratuvar terazileri piezzoelektrik yük hücreleriyle ya da çok iyi hesaplanmış stain gauge yük hücreleriyle yapılıyor. sizin elektronik kumpas yaparken kullandığınız tekniğin benzeri de kapasitif basınç sensörlerinde kullanılıyor ama onlarda hassas kapasite var mı yok mu bilmiyorum.

z

Piezo kristali agirlik olcumunde nasil kullaniyorlar? Piezo surekli gerilme halinde voltaj uretmez sadece egilmede degisim olurken voltaj uretir.

z

Dedigim gibi. Charge amplifier ile kullaniliyormus.

yas

Rahmetli Feyzi Akkaya'nın (not:ismi yanlış yazmadım feYzi doğrusu) bulduğu ve kullandığı bir yöntem olan keman yayı ile tren köprülerinin esnemesini ölçtüğü yöntem "Meihak Gauge" çıkış noktası olduğu söylenir. Benzer gidiş yolu yada yöntemler elektronik devrelere uygulanarak geliştirilebilir.

https://ins.itu.edu.tr/hakkimizda/mezunlar/feyzi-akkaya

z