Son Konumunu Hatırlayacak Bir Flop Devresi/Entegresi

Başlatan lostromos, 30 Ocak 2022, 15:23:45

lostromos

Merhaba
Tasarladığım devrede butondan sinyal geldiğinde çıkıştan flip flop şeklinde iki farklı transistörden enerji almak istiyorum. Yani her butona basıldığında sinyali sıralı olarak almak istiyorum. Yalnız  googledaki temel flip flop devreleri işimi görmüyor çünkü devrenin enerjisi kesildiği zaman tekrar enerjilendiğinde flip flop tekrar baştan çıkış veriyor. Son konumunu hatırlayacak bir devre veya bu iş için tasarlanmış bir entegre var mıdır?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

z

Çift bobinli mıknatıs hafızalı roleler var. Hangi bobini enerjilersen ona ait kontak yapışıyor. Diğer bobini enerjileyince kontak bırakıyor.

En kolayı bu.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

lostromos

Alıntı yapılan: z - 30 Ocak 2022, 15:51:38Çift bobinli mıknatıs hafızalı roleler var. Hangi bobini enerjilersen ona ait kontak yapışıyor. Diğer bobini enerjileyince kontak bırakıyor.

En kolayı bu.
Hocam bilgi için teşekkür ederim.
Bahsettiğiniz gibi olmayacak diye düşünüyorum çünkü bahsettiğim butonlu ve sinyal çıkışı (+12v veya gnd) olan devreye müdahale şansım yok ve sistemde tek buton/çıkış mevcut. Dolayısıyla çıkışa ekstra bir devre yaparak sinyali transistör ile güçlendirip 2 ayrı hatta sıralı vermek istiyorum.
Belki 2 tane 2 bobinli bir role devresi ile iş çözülebilir.

z

Her enerji verdiğinde dişiliyi bir diş döndüren role bobinli mekanizmalar var.

Elektronik olarak işin kolay ama kod yazman lazım. Son bilgiyi eepromda yada flash da saklayacaksın.
Yada FF'u bir pille beslemeye devam et.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

Adı program saati / program cihazı olarak geçer. Eski buzdolaplarında dahi bulunur. Motorlu bir mekanizma ile komutatörün döndürülmesi mantığındadır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.