MAX31855KASA ile K ve J tipi termokupl kullanmak istiyorum.

Başlatan ttronik, 31 Ocak 2022, 17:33:55

ttronik

Merhaba arkadaşlar. MAX31855KASA, bildiğiniz üzere K tipi temokupllar için kullanılan bir dijital dönüştürücü. Gördüğüm kadarıyla piyasada, bu dönüştürücülerin k tipi için olanı yaygın. Ancak hedef projemin uygulama alanlarında J tipi termokupllar da yaygın kullanılmakta. Dolayısıyla hem K tipi hem de J tipi termokupllar ile çalışacak ortak bir ürüne ihtiyacım var. Düşük offsetli opamplar ile bazı testler yaptım. Aldığım sonuçlar açıkçası beni pek tatmin etmedi.

Şöyle bir fikrim var; K ve J tipi termokupullarda prensip aynı. Ölçüm aralığı ve buna bağlı olarak gerilim-ısı dönüşümü farklı. Ben bu dönüştürücüye J tipi termokupl ile giriş yapsam. Aldığım sıcaklık bilgisinden, termokupl voltajını hesaplasam. Sonra bu voltaja göre J tipine karşılık gelen ısı değerini hesaplasam nasıl olur? Varsa konu ile ilgili fikir ve önerilerinizi paylaşmanızı rica ederim.

İyi çalışmalar...

kimlenbu

Thermokupl için tasarım tecrübem yok. Bunu yapmak isteme sebebiniz elinizdeki stoğu olan komponenti değerlendirmek ise bence başınıza daha büyük iş açarsınız. Yapı gereği tepki eğrileri farklı, kodla sıcaklık değerini kompanse etmek için dünya kadar uğraşırsınız, bunun yerine datasheet'te sayfa 12'de  tipi için sipariş etmeniz gereken kod var. direk olarak j tipi için parça sipariş edin.

ttronik

Max31856'yı inceliyordum zaten. Kesinlikle daha avantajlı ve bunu kullanacağım sanırım. Aslında yurtiçi bir tedarikçide Max31855 stok. Bu yüzden cazipti. Global tedarikçileri tercih edeceğim artık. Yardımlarınız için teşekkürler. İyi günler dilerim...