Akım çekildiğinde röle tetiklemek hakkında

Başlatan tamer4100, 01 Şubat 2022, 00:06:58

tamer4100

Merhabalar bir telefon şarj devrem var. Telefon bağlıyken röleyi çeksin telefonu çıkardığımda ise tekrar açsın istiyorum. 2 tane diyot kullanarak üzerine düşen gerilimle oktokuplörü tetikleyip röle çektirdim. Fakat diyotlar üzerinde aşırı ısınma oluyor nasıl bir devre kullanabilirim. Teşekkürler.

fide

https://320volt.com/akim-olcumu/

Load yazan kısma telefon, Rsense yerine de 20-50 miliohm direnç bağlayıp opamptan çıkış alabilirsin.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

tamer4100

Öncelikle teşekkürler. Besleme gerilimim 12v. Yüküm yani şarj devresi 1 amper çekiyor. Opamp çıkışımın kaç olacağını nasıl hesaplayabilirim acaba ve hangi opamp kullanmayılım diğer dirençler ne olmalı. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

MrThinking

Alıntı yapılan: tamer4100 - 01 Şubat 2022, 00:06:58Merhabalar bir telefon şarj devrem var. Telefon bağlıyken röleyi çeksin telefonu çıkardığımda ise tekrar açsın istiyorum. 2 tane diyot kullanarak üzerine düşen gerilimle oktokuplörü tetikleyip röle çektirdim. Fakat diyotlar üzerinde aşırı ısınma oluyor nasıl bir devre kullanabilirim. Teşekkürler.
iki diyotla istediğini yapmış olman dahice. Şemasını çizip buraya koyabilirmisin merak ettim..
Ego=1/Knowledge

elektronik

elektronik

Okan AKÇA

Opampla  akim gecen kol ile kıyaslama işlemi yaparak cikis verdirebilirsiniz.

Sozuak

Soyle birsey deneyebilirsin. Minyatur reed kontaklardan al uzerine deneme yanilma ile baslangicta  10 tur kadar uygun capta bobin teli sar. Akimi bu bobinden gecirdiginde yeterli manyetik alan olusturabilirsen reed kontaklari kapanir. Yeterince minik bir reed ile daha dusuk bobin sarim sayisi ile isini oldukca basit ve ucuza halledebilirsin. Sadece reed kontak cam oldugundan minik tiplerin tellerin dibinden kolayca kirilabiliyor. Mekanige dikkat etmelisin.

MrThinking

Alıntı yapılan: Sozuak - 02 Şubat 2022, 10:17:10Soyle birsey deneyebilirsin. Minyatur reed kontaklardan al uzerine deneme yanilma ile baslangicta  10 tur kadar uygun capta bobin teli sar. Akimi bu bobinden gecirdiginde yeterli manyetik alan olusturabilirsen reed kontaklari kapanir. Yeterince minik bir reed ile daha dusuk bobin sarim sayisi ile isini oldukca basit ve ucuza halledebilirsin. Sadece reed kontak cam oldugundan minik tiplerin tellerin dibinden kolayca kirilabiliyor. Mekanige dikkat etmelisin.
Bu da dahice
Ego=1/Knowledge

muhendisbey

Alıntı yapılan: Sozuak - 02 Şubat 2022, 10:17:10Soyle birsey deneyebilirsin. Minyatur reed kontaklardan al uzerine deneme yanilma ile baslangicta  10 tur kadar uygun capta bobin teli sar. Akimi bu bobinden gecirdiginde yeterli manyetik alan olusturabilirsen reed kontaklari kapanir. Yeterince minik bir reed ile daha dusuk bobin sarim sayisi ile isini oldukca basit ve ucuza halledebilirsin. Sadece reed kontak cam oldugundan minik tiplerin tellerin dibinden kolayca kirilabiliyor. Mekanige dikkat etmelisin.

Bu yöntemin ciddi bir dezavantajı da var. Eğer ortamda manyetik alan oluşturan başka bir eleman varsa, ya da art niyetli olarak mıknatıs getirilirse yakınına tetikleme akımını değiştirebilir. Erken tetiklenmesine neden olabildiği gibi geç tetiklenmesi de muhtemel hale gelir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Sozuak

O kadar panikletecek bir durum yok. Minik reed kontakla gecen bir tibbi cihazin kapak acik kapali sistemini modifiye ettim. Eskisi de reed kontakti. Neodmiyum miknatisin en guclu tiplerinden biriyle 1 cm den anca tetiklendi hatta miknatisi tasiyan L parcasini iyice bukup yanastirdim anca kurtardi. 15mmx3mm reed kontak. 2-3 santimden bile buyuk miknatisla anca calisir o da calisirsa.