Raspberry PI Digital çıkışları 1 ve 0 yapmak hakkında

Başlatan wtrk, 03 Şubat 2022, 16:08:09

wtrk

Arkadaşlar merhaba.
Altına videosunu da ekliyorum, basitçe anlatayım.
Bizim fabrika giriş kapılarından  açık/kapalı bilgisi almak istiyoruz. Panolardaki çıkışlardan açık/kapalı bilgisini bir röleye aktardık. Röleden de kablo ile PI'ye bağlıyoruz ancak sorunumuz şu ki bu digital çıkışlardaki voltaj 1 yada 0 olmalı yani 0,0001'lik bile voltaj değeri sistemin karasız çalışmasına neden oluyor. Kablodaki static voltaj devrenin kararsız çalışmasına neden oluyor, onun için bu sorunu nasıl çözebilirim acaba ?
Vİdeo ile açıklamaya çalıştım umarım anlatabilmişimdir.

NoBody Can Stop Me!!!!!

diot

o girişi 470 -  1k arası bir direçle gnd ye çek.

ibocakir

Alıntı yapılan: wtrk - 03 Şubat 2022, 16:08:090,0001'lik bile voltaj değeri sistemin karasız çalışmasına neden oluyor

Hocam bu ifade CMOS'un yapısına aykırı. O sistemin boştaki kablonun elinizle dokunduğunuzda en az 0.8V'un üzerin çıkıyor olması gerekiyor. Skobu trigger moda alarak bakabilirsiniz.

3.3V CMOS levels

Bir de pine pull-up/pull-down direnci eklemeyi denediniz mi?

yas

Video daki anlatıma göre low a çekilerek tetiklendiği için pullup yapılması gerekli. Yani direnç high seviye bağlanmalı.
Özür dilerim videoyu tekrar izledim, ters anlamışım, doğrusu pulldown olmalı. @diot un dediği gibi.

wtrk

Alıntı yapılan: diot - 03 Şubat 2022, 16:32:25Denedim oldu gibi hocam, yarın panoda canlı deneme yapacağım.Teşekkürler.

Alıntı yapılan: ibocakir - 03 Şubat 2022, 16:32:25Hocam bu ifade CMOS'un yapısına aykırı. O sistemin boştaki kablonun elinizle dokunduğunuzda en az 0.8V'un üzerin çıkıyor olması gerekiyor. Skobu trigger moda alarak bakabilirsiniz.

3.3V CMOS levels

Bir de pine pull-up/pull-down direnci eklemeyi denediniz mi?

Hocam gelişigüzel söyledim 0,008 volt neyse, çok elektronik bilgim yok, tek istediğim devrede 0/1 bilgisini monitore etmek.
Pull down ile yüzeyden kablolarla denedik oldu gibi yarın panoya takıp deneyeceğim umarım bir sorun olmaz. Teşekkürler.

Alıntı yapılan: yas - 03 Şubat 2022, 16:32:25Yarın panoda canlı deneme yapacağım.Teşekkürler.
NoBody Can Stop Me!!!!!