Hall Sensör Aparatı

Başlatan SB7, 03 Şubat 2022, 21:04:39

SB7

Merhabalar,
Resimde görülen NJK-5002C hall sensör aparatını kullanan var mı?

Motor yanında çalıştırıldığında düzgün çalışıp çalışmayacağını merak ediyorum, gürültü için ekstra bir önlem alınmış mıdır? Kablo uzunluğu çok fazla gibi geldi.
-SB7

yas

Benzerlerini kullanıyoruz çalışır. Kahverebgi kablo + mavi kablo - besleme siyah renkli kablo ise açık kollektör transistör çıkışı.

yas

Alıntı yapılan: SB7 - 03 Şubat 2022, 21:04:39Kablo uzunluğu çok fazla gibi geldi
daha da uzatabilirsiniz.

SB7

@yas Teşekkür ederim hocam. Motora mıknatısı nasıl sabitlediniz onu da öğrenebilir miyim?
-SB7

yas

Alıntı yapılan: SB7 - 03 Şubat 2022, 21:59:22@yas Teşekkür ederim hocam. Motora mıknatısı nasıl sabitlediniz onu da öğrenebilir miyim?
Motor devrini okumak için soruyorsanız bu sensör işinizi görmeyebilir. Bu sadece belli bir mesafeden metal cisimleri algılamakta. Bunun yerine optik yöntemle okuma yapsanız daha başarılı olur diye düşünüyorum. Eğer bu yoldan gidecekseniz yapmanız gereken rotor siyaha boyayıp üzerine beyaz yada parlak bir renkte benek koyup bunu takip etmelisiniz.

SB7

Evet devir okumak için araştırma yapıyorum. Çinliler ne düşünmüşler diye baktım, Aliexpress'te "hassas takometre" diye satılan çoğu takometrede bu yapı kullanılmıştı. O yüzden foruma sorup fikir almak istedim.

-Takometre için kullanan var mı? Çinliler boşuna kullanmaz diye düşünüyorum :) Kötü yorum gelirse ikinci yöntem olarak optik yöntem düşünüyordum. Bu aparatla görünüşü çok benzer Filtreli IR sensörler var.

https://www.direnc.net/mz80-kizilotesi-sensor

Bu iş görür herhalde.
-SB7

yas

Biz bunları genelde metal nitelikli bir nesnenin orada olup olmadığını algılamak için kullanıyoruz. Hiç yüksel hızlarda denemedim, eğer devri okunacak motor asenkron bir motorsa 50Hz şebeke frekansında zaten en fazla dakikada 3000 devir olur. Saniyede 50 devir olur. Bu yönden bakınca aslında hiç hızlı değilmiş  :D . Denemek lazım iş görebilir. Rotor gövdesine mıknatıs kullanmanıza gerek yok. Dönerken sağa sola fırlayıp yaralanmalara sebep olabilir. Demir malzemeyi yaklaşık 7mm den algılar. Rotor üzerine sağlamca bir kelepçe takarak oluşturduğunuz çıkıntıyı takip edebilirsiniz.

Linkini verdiğiniz ürünün tepkime süresinin 2ms olduğu belirtilmiş. Buda 500 hz e kadar okuma yapılabilir demek.

SB7

Alıntı yapılan: yas - 03 Şubat 2022, 23:04:20Dönerken sağa sola fırlayıp yaralanmalara sebep olabilir.
Hocam tam da bu nedenden mıknatısları nasıl sabitlediğinizi sordum.

-Optikten ilerleyeceğim, çok teşekkür ederim cevaplarınız için.
-SB7

z

Eger magnetik pickup ile yapma sansin varsa dogrudan bu teknigi kullan.
Optik olanlar tozdan etkilenir. Hall efect malzeme de olabilir fakat onun da bozulma durumu var. Magnetik pickup (Elektrosaz, elektro gitar magnetigi benzeri) en saglam yapidir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mehmet

Motor üzerinde veya uygun bir
yerde dişli varsa, manyetik sensör
ile devir okuyabilirsiniz.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Sozuak

Bu hall sensör değil zaten indüktif sensör. Arabaların abs sensörü gibi dişli teker koyup motor şaftına boşluk ve çıkıntılardan okuma yapmanız en iyisi olur. Sensör boyutuna göre motor da büyük olacak anladığım kadarıyla. Mile tek bir çıkıntı eklerseniz balans problemi olur o nedenle  komple dengeli şekilde bir dişli koymak lazım

SB7

Alıntı yapılan: z - 04 Şubat 2022, 00:04:50Eger magnetik pickup ile yapma sansin varsa dogrudan bu teknigi kullan.
@z hocam fiyatları biraz yüksekmiş ancak hoşuma gitti. Optik ve magnetic pickup desteklenecek şekilde esnek bir kart yapmayı düşünüyorum.

Alıntı yapılan: mehmet - 04 Şubat 2022, 09:43:37Motor üzerinde veya uygun bir
yerde dişli varsa
@mehmet hocam müdahale şansım pek yok malesef.

Alıntı yapılan: Sozuak - 04 Şubat 2022, 10:12:08Bu hall sensör değil zaten indüktif sensör.
@Sozuak hocam ürüne ait iki datasheet varmış. Birinde sizin dediğiniz gibi indüktif sensör olduğu diğerinde hall efect sensörü olduğu yazıyor. Hall sensör yazılı olan da indüktif sensör özelliğini anlatmış, başlık beni yanılttı.

https://pdf.direnc.net/upload/njk-5002c-npn-proximity-hall-effect-sensor-datasheet.pdf
https://www.handsontec.com/dataspecs/sensor/NJK-5002C-Hall%20Sensor.pdf

*İndüktif sensörler yapısındaki rezonans devreleri ile oluşturdukları manyetik alanla metal tespiti/mesafe ölçümü yaparken,
Hall sensörler uygulanan DC gerilimle oluşturdukları sabit manyetik alan sayesinde, yaklaşan manyetik cismin elektron koparmasıyla hall voltajı oluşturuyor. Farkını şimdi öğrendim.

Cevaplar için teşekkürler.
-SB7

Sozuak

Böyle olup olmadık yerde kavramları karıştırıp yazıyorlar. Hall sensör sabit manyetik alanı tespit eder, indüktif olanda kendi ürettiği manyetik alanı bozan metal parça ile tespit eder. Hatta bazı indüktif sesnsörlerde sadece bobin vardır. Arabalarda motor  dişli kutusu gibi parçalarda basit bobin tipi kullanılır.