Dahili EEPROM'u Ne Şekilde Kullanıyorsunuz?

Başlatan Tagli, 06 Şubat 2022, 21:42:37

Tagli

Alıntı yapılan: kantirici - 07 Şubat 2022, 12:56:32Ayrıca bazı algoritmalar ile bir bitlik veri bozulmaları telafi edilebiliyor.
Konudan biraz uzaklaşmış olacağız ama buna bir örnek vermek istedim: STM32G serilerinin flash'larında böyle bir güvenlik önlemi var. Emin değilim ama galiba bunlar F serilerindeki gibi NOR flash değil, NAND flash kullanıyorlar ve bunun doğası gereği bozuk bit barındırma ihtimali daha yüksek. Bu sebeple flash bellek her 64 bit için ek olarak bir 8 bit daha ECC (error correction code) içeriyor. Flash üzerindeki okuma ve yazma işlemleri 72 bit (8 byte + ECC) şeklinde yapılıyor. 1 bitlik hatalar otomatik düzeltiliyor ve istenirse kesme oluşturuluyor. 2 bit hatalarda ise işlemci NMI'a (non-maskable interrupt) düşüyor - sanırım pek sık olmuyordur bu.
Gökçe Tağlıoğlu

yas

Alıntı yapılan: kantirici - 07 Şubat 2022, 12:56:32@yas'ın belirttiği durum komponente göre çok fark ediyor. Mesela 24AA65 ürünü için datasheet: "Data Retention > 200 years" demiş.

Anlatmaya çalıştıklarım yanlış anlaşılmasın. Ben bit tutucuları ifade etmeye çalışırken sadece mosfet transistör örneğinden yola çıkarak anlatım yaptım. Bu mekanizmalarda mosfet kullanılıyor gibi bir idaam yok. Anlatımı kısa tutabilmek için çok basit anlatmaya çalıştım. Yoksa hafıza birimlerinin çok daha gelişmiş mekanizmalar barındırdığı aşikar.