Geiger Tüpü için Filtre Devresi Arıyorum

Başlatan berkay_91, 09 Şubat 2022, 19:49:49

berkay_91

Merhaba, Geiger tüpüne giden 500V gerilimi filtrelemem gerekiyor, bunun için low pass filtre kullanacağım, frekans değerine karar veremiyorum yardımcı olur musunuz?

z

Filitreleme gerekiyor mu? Sonucta alti ustu catur cutur sinyal alacaksin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

berkay_91

Alıntı yapılan: z - 09 Şubat 2022, 20:13:20Filitreleme gerekiyor mu? Sonucta alti ustu catur cutur sinyal alacaksin.

malesef gerekiyor. Tüp probun içerisinde, DC 500V farklı bir yerde üretiliyor. Prop, DC gerilimin üretildiği devreye 4 pinli bir kablo ile bağlanıyor

muhendisbey

Skop ölçümü almadan kimse bunun hesabına giremez ki? Güç kaynağının nasıl bir dalga şekli oluşturduğunu bile bilmiyoruz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Bence gerekmez. Cunku iyonizasyon yokken zaten tupten surekli bir akim akmiyor. Iyonizasyon oldugunda da anlik akim akislari olacak. Bu akim bir baska frekansla module olsun olmasin senin hic bir isine yaramaz. Onemli olan tikir tikir ses duyman.

Ha filitrelemezsen kulaginin anlik sinyalden secemez ama secerse de tikir tikir degil sikir sikir seklinde ses duyarsin.

Yok ben filitre koyacam diyorsan 500v ureten kaynagin ripil frekansinin yarisindan itibaren filitrele. Yada hic ugrasma 50Hz icin filitre tasarla.

berkay_91

Konunun daha iyi anlaşılması için biraz ayrıntı vereyim; güç kaynağı DC 500V üretiyor ve amaç Geiger tüpünün içerisinde sadece elektrik alanı oluşturmak. İçeriye girecek bir radyasyon söz konusu olduğunda tüpün içinde bulunan soygaz moleküllerinin iyonize (pozitif iyon) olup, üretilen elektrik alanı sayesinde katot bacağında sinyal oluşturması hedeflenmiştir.

berkay_91

Alıntı yapılan: z - 09 Şubat 2022, 20:27:51Bence gerekmez. Cunku iyonizasyon yokken zaten tupten surekli bir akim akmiyor. Iyonizasyon oldugunda da anlik akim akislari olacak. Bu akim bir baska frekansla module olsun olmasin senin hic bir isine yaramaz. Onemli olan tikir tikir ses duyman.

Ha filitrelemezsen kulaginin anlik sinyalden secemez ama secerse de tikir tikir degil sikir sikir seklinde ses duyarsin.

Yok ben filitre koyacam diyorsan 500v ureten kaynagin ripil frekansinin yarisindan itibaren filitrele. Yada hic ugrasma 50Hz icin filitre tasarla.

50 Hz pasif alçak geçirgen uygulamak mantıklı olabilir...

z

Alıntı yapılan: berkay_91 - 09 Şubat 2022, 22:11:05Konunun daha iyi anlaşılması için biraz ayrıntı vereyim; güç kaynağı DC 500V üretiyor ve amaç Geiger tüpünün içerisinde sadece elektrik alanı oluşturmak. İçeriye girecek bir radyasyon söz konusu olduğunda tüpün içinde bulunan soygaz moleküllerinin iyonize (pozitif iyon) olup, üretilen elektrik alanı sayesinde katot bacağında sinyal oluşturması hedeflenmiştir.

Tamam iste ben de buna dayanarak soyluyorum. Radyoaktif bir isinim tupe girdiginde gaz atomlarini iyonize edecek ve cig etkisi olusacak bu anda akan akim tik diye sese neden olacak sinyali olusturacak. Tup akimini dogrudan  hoparloru suren basit tek transistorlu bir amplifikatorun beyzinden iceri direncle gireceksin.

Bu olaylarin gelisiminde DC voltajinda ripil varmis yokmus hic onemi yok. Sonucta  kac voltluk bir ripil olacak ki? Isterse 10v olsun.