AMTECH NC-559-ASM Krem Flux İletkenliği Hakkında.

Başlatan Melih1802, 10 Şubat 2022, 14:32:41

Melih1802

Bazı durumlarda krem ile lehim tazelemesi yaptığım kartlarda, kartın eskisi kadar bile çalışmadığını gözlemlediğim bir kaç durum olmuş fakat kreme toz kondurmamıştım. Yine' de aklımda test etmek vardı.

Son lehim tazeleme de kart çalışmaz duruma gelince Flux artıklarını çok iyi temizledim, ardından test ettiğimde kart çalıştı.
Sonrasında MEGER cihazı 4-5 cm aralıkla ile yapılan test te
1000Voltta kısa devre,
500Voltta 5mΩ,

Ölçü Aleti ile 1mm mesafeden 20mΩ direnç ölçüldü.   20MΩ olacaktı düzeltiyorum.

Yeni bir krem Lehim almayı düşünüyorum. ERSA 200gr 4.233TL

Elinizde kullandığınız Krem pasta' nın varsa MEGER ile yoksa 1-2mm den ölçtüğünüz direncini yazar mısınız?

cevat1

.

serkan_48

Alıntı yapılan: Melih1802 - 10 Şubat 2022, 14:32:41Bazı durumlarda krem ile lehim tazelemesi yaptığım kartlarda, kartın eskisi kadar bile çalışmadığını gözlemlediğim bir kaç durum olmuş fakat kreme toz kondurmamıştım. Yine' de aklımda test etmek vardı.

Son lehim tazeleme de kart çalışmaz duruma gelince Flux artıklarını çok iyi temizledim, ardından test ettiğimde kart çalıştı.
Sonrasında MEGER cihazı 4-5 cm aralıkla ile yapılan test te
1000Voltta kısa devre,
500Voltta 5mΩ,

Ölçü Aleti ile 1mm mesafeden 20mΩ direnç ölçüldü.

Yeni bir krem Lehim almayı düşünüyorum. ERSA 200gr 4.233TL

Elinizde kullandığınız Krem pasta' nın varsa MEGER ile yoksa 1-2mm den ölçtüğünüz direncini yazar mısınız?

Olcu aleti ile olctugunuz değer 20 miliohm mu? Hiç düşündüğüm gibi çıkmadı.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

power20

Alıntı yapılan: Melih1802 - 10 Şubat 2022, 14:32:41Son lehim tazeleme de kart çalışmaz duruma gelince Flux artıklarını çok iyi temizledim, ardından test ettiğimde kart çalıştı.

Acaba sıcak hava veya fırınlama  eksik mi oldu?  Flux uçup gitmesi gerekirdi.

Göz göre göre böyle hatalı bir ürün yapılmaz diye düşünüyorum. madein usa?

Melih1802

Alıntı yapılan: serkan_48 - 10 Şubat 2022, 20:11:25Olcu aleti ile olctugunuz değer 20 miliohm mu? Hiç düşündüğüm gibi çıkmadı.

Yazım hatası yapmışım 20Mohm olacaktı.

Melih1802

Alıntı yapılan: Kılıç - 10 Şubat 2022, 20:23:17Acaba sıcak hava veya fırınlama  eksik mi oldu?  Flux uçup gitmesi gerekirdi.

Göz göre göre böyle hatalı bir ürün yapılmaz diye düşünüyorum. madein usa?

Tekrar lehim yaptığım bu kart çalışıyor fakat bir hata kodu veriyordu. Soğuk lehim olacağını düşünerek kremi bacaklara enjektör ile ince bir hat çekerek yeniden lehimledim. sonrasında kart açılmadı ve sadece flux artıklarını temizleyince açıldı.

power20

Flux'ı temizlemek için ısı uygulamadınız. Kendiliğinden gitmesini beklediniz diye anladım. Bence sorun olması normal. Sıcak hava ile kurutmak gerekirdi.

Melih1802

Alıntı yapılan: Kılıç - 10 Şubat 2022, 21:57:56Flux'ı temizlemek için ısı uygulamadınız. Kendiliğinden gitmesini beklediniz diye anladım. Bence sorun olması normal. Sıcak hava ile kurutmak gerekirdi.

Tek bir sorum olacak: Daha önce krem flux kullandın mı??

Melih1802

Arkadaşlar bana yardım amacı ile illa cevap yazmak zorunda değilsiniz, ilginiz için Teşekkür Ederim.

Bu satırdan itibaren sadece KremFlux kullananların cevap yazmasını RİCA EDİYORUM.

Hatırlatma Dozu; Elinde KremFlux olan MEGER veya ölçü aleti ile direncini ölçebilir mi?

felix_eray

Piyasada adı AMTECH markalı olup sahte olan bir sürü ürün dolaşıyor. Hatta bir satıcıda aynı üründen farklı fiyatlarda görünce nedir bunun hikmeti diye sordum, "kalite kalite abi" dedi. Bende nasıl yani AMTECH değil mi dedim, yok abi orijinali kim bulmuş diye cevap verdi. Orijinal olmayan ürünler için değerlendirme yapmaya gerek var mı bilemiyorum.

kimlenbu

Fluke 179 ile Amtech krem flux 1mm'den 12-13 Mohm civarı çıktı.

pwm.c

2mm mesafeden görülen direnç

boşta:

kutu içinedeki:

kutudan çıkarınca:

0,5mm mesafedeki direnci:

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Melih1802

Amtech dışında kremi olan var mı?
Bunu sormaktaki amacım direnci en yüksek olanı almak.
Bu arada digikeyden FLUX ve FLUX REMOVER siparişi verdim.

z

Iki yakin yol arasina flux surup ardindan bu kisimda lehim yaptiktan sonra flux isi etkisinden sonra ne kadar direnc gosteriyor ona bakmalisin.

Asagidaki urunde avometreyle hic bir omaj okunmuyor.

https://caig.com/product/caig-rosin-flux-rsf-r80-2/

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pwm.c

elimde Aynı markanın RMA-223-UV olanı var.
0,5mm mesafeden 12.85n$ (yaklaşık 77 Mohm) direnç gösterdi.

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-