stm32 external kristal seçimi ve bağlantısı hakkında...

Başlatan ex_machina, 11 Şubat 2022, 10:58:45

ex_machina

Merhaba.

https://www.digikey.com/en/products/detail/raltron-electronics/RH100-8-000-10-1010-EXT-TR/10272912

Yukarıda linkini verdiğim kristali boyutları küçük olduğundan dolayı stm32 için harici kristal olarak kullanmayı düşünüyorum. Yalnız, harici kristal neye göre seçilir ve bağlantısı nasıl yapılır ondan emin değilim. Datasheet'te de fazla bilgi vermemiş. O yüzden her türlü tavsiyeye açığım.

Bu arada ben aşağıdaki bir çizim yaptım:

z

Xtal frekansini belirlerken cip icinde kullanacagin cevre birimlerinden frekansa bagimli olanlari goz onunde bulundurman lazim.

En onemli iki birim USB ve ADC.

USB icin 8MHz, gerekli PLL oranlarini tam olarak veriyor. ADC biraz sikintili. ADC'yi full hizda kullanayim dersen 8Mhz uygun degil.
MCU hizi ile ADC hizi arasinda senin icin en uygun degeri belirlemen gerekir.

Eger hem USB hem ADC kullanilacaksa zaten STM32F103C8 bu konuda ADC yi max hizda kullandirtmiyor.

Eger cok ozel bir uygulama degilse 8Mhz tak gec.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ex_machina

Yok öyle çok özel bir uygulama değil.
Peki dahasheet'te tasiye edilen 10pf kapasitörleri bağlamak yetiyor mu? Başka bir şey eklemeye gerek var mı?

Tagli

Buradaki adam kristal etrafını GND ile çevirmiş. Gerçi GND bacaklarını bağlamamış nedense, ama sanırım bağlanması daha doğru olur. Bazen işlemciye giden yollardan birinde direnç de olabiliyor, sanırım çizimde var.
Gökçe Tağlıoğlu

ex_machina

GND ile çevrelemek iyi fikir.

Alıntı yapılan: Tagli - 11 Şubat 2022, 15:32:44Bazen işlemciye giden yollardan birinde direnç de olabiliyor, sanırım çizimde var.

Evet bazı çizimlerde buna ben de rastladım.