Güneş Paneli Solar Akü Şarj Kontrol Cihazını güneş paneli yerine trafo ile ?

Başlatan magnetron, 14 Şubat 2022, 21:09:31

magnetron

merhaba forum

https://www.amazon.com.tr/G%C3%BCne%C5%9F-Paneli-Solar-Kontrol-Cihaz%C4%B1/dp/B0971JJ38S/ref=asc_df_B0971JJ38S/?tag=trshpngglede-21&linkCode=df0&hvadid=510170217961&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=11333628800257509478&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=1012782&hvtargid=pla-1441820863610&psc=1

bunun gibi bir akü şarj cihazını solar panel yerine trafo ve köprü diyot ( + kapasitör ) ile besleyebilir miyim ?

yani şebekeden beslemek istiyorum solar panel yok

çünkü bu cihaz çok ucuz

ya da benim istediğimi yapacak akü şarj kontrol cihazı biliyor musunuz ?

bana lazım olan elektrik varken veya kesilince 12 V versin

teşekkür

Sozuak

Beslersin ama böyle ucuz modellerde adam akıllı akü yönetimi bekleme.

muhendisbey

Bu nasıl fiyat? Nasıl bu rakamlara iniyorlar anlayamıyorum.

Cevap: besleyebilirsin. Yeter ki input gerilimini aşma ve kutuplara dikkat et. Tercihen sigorta kullan. Ucuz olduğundan koruması yok gibi davranmakta fayda var.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

serkan_48

Bir ara benzer bir modelin içine bakma şansım olmuştu.

İçinde bir microcontroller birde mosfet var. Başkada birsey yoktu. Bir kaç pasif eleman.

Bunun aynısı elimde olması lazim. Bulursam içini açıp resimleyip foruma eklerim.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

muhendisbey

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Yuunus

Alıntı yapılan: muhendisbey - 14 Şubat 2022, 23:31:50Bu nasıl fiyat? Nasıl bu rakamlara iniyorlar anlayamıyorum.

Cevap: besleyebilirsin. Yeter ki input gerilimini aşma ve kutuplara dikkat et. Tercihen sigorta kullan. Ucuz olduğundan koruması yok gibi davranmakta fayda var.
cevap belki uretim adedidir, yuksek miktarda alim yapinca kaydadeger bir indirim oluyor, tabiki ulkemiz sartlarinda bizim icin bu fiyatlarda uretim hayal, kabul edelim, malesef tuketim toplumuyuz :( .

muhendisbey

Yüksek adette bile rakamlar abes.
Niye?
74,50TL KDV'siz hali
Bu ürünü satan kar ediyor. Çık 20TL.
Kargo, nakliye, gümrük vergisi de düşelim 20TL'de o, 40 yapar :) Yok o değil. 40TL çık.
35TL civarına geliyor. Belki daha aşağıya.

Tahminen entegrelerin hepsi, belki çoğu klon.... da, yine de çok ucuz.

Sozuak

Çok uzun ömürlü olmuyor bu tip ürünler. Belki fonksiyonları idare eder şekilde çalışır ama  hiç ummadık zamanda  hele hele 7/24 çalışan bir üründe 1 hafta 1 ay belki 6 ay iş görür ama kısa diyeceğimiz zamanda bozulur.

Ben de Çinden akım gerilim güç toplam harcanan vs  gibi değerleri gösteren çeşitli hazır gösterge modüllerinden aldım. Ne zaman uzun soluklu taktıysam  bir kaç ayı geçmeden bozuldu o nedenle almıyorum artık. Zahmetli ve pahalı olsa da kendim yapmayı tercih ediyorum. Hatta smd değil tht elemanlarda delikli pertinaksa bir güzel işliyorum hem el sanatı faaliyeti hem de kendim yapmış oluyorum.

necati

[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]