PT100 Sıcaklık Ölçer Arızası

Başlatan Mucit23, 16 Şubat 2022, 13:32:46

Mucit23

Selamlar

Elimde bir cihaza ait sıcaklık kontrol kartı var.

PT100 sıcaklık sensörü kullanılıyor. Sıcaklığı fazla gösteriyor. 10-15 derece ortam sıcaklığı varken 70-75 derece gösteriyor.

Sensörü kontrol ettim. Sensör çalışıyor. Aynı sensörü başka bir sıcaklık kontrol cihazına bağladım çalıştı.

Devrede TC3400 16 bit Delta sigma ADC ve TL431'li sabit akım kaynağı kullanılmış gördüğüm kadarıyla. Kartın arkasında üzerinde A01 kodlu SOT223-5 kılıfında bir çip var muhtemelen opamp.

Sıcaklığı niye fazla gösterir onu bulmaya çalışıyorum. Fiziksel olarak hasar görmüş bir eleman yok. Gizli bir menüsü var cihazın kurcalarken fark ettim. Ölçülen sıcaklığa ofset eklenebiliyor ama ancak +-10 derece ofset ayarı var. Bunda sorun yok.

Başka ne olabilir onu bulmaya çalışıyorum. Fikri olan var mı?

Maxim

menude bir yerlerde farklı sensor seçenekleri olmasın?

Mucit23

Yok hocam tümleşik bir cihazı kontrol eden cihaza özel tasarlanmış bir kart. Anlayamadım. Menüsü yok. Farklı buton kombinasyonlarını deneyerek gizli menü bulmaya çalıştım ancak ofset menüsünü keşfedebildim. Sıcaklık artışına tepki veriyor tek derdi fazla göstermesi

JKramer

Menüden ya da jumper'larla Celsius-Fahrenheit seçeneği mi var diyeceğim ama 10-15c = 50-59f miş.

Sozuak

Sensör bağlantılarında pasta artığı felan olmasın

kimlenbu

çalışan kartta opamp buffer giriş ve çıkış voltajlarına bakıp bu kartla karşılatırırsanız sıkıntı ortaya çıkar. Eğer adc'ye benzer voltajlar giriyorsa sıkıntı adc'dedir. Opamp giriş katında zener, tvs, direç, kapasitör gibi pasif elemanlarda da sıkıntı olabilir. komponent tester varsa bunları da çalışan kartla karşılaştırmak yardımcı olur.

JOKERAS

TL431 Set voltajı kaç volt?Muhtelemelen TL431 ile Referans oluşturulmuş olabilir.
Sensör Opampının Referans voltajını harici bir direnç ile değişitirip
deneyin.Eğer Skala değişiyorsa Referans voltajı için değerleri kritik olan dirençleri veya devreyi kontrol edin.Muhtemelen sorun Referans voltajındandır.Referans voltajında olabilecek küçük değişiklikler Skalaya büyük oranda yansır.Sanırım zaten bu sebeple işlemci tarafından Referansı Tölere edilebilsin diye ekstra kontrol edilmiş olabilir.
Eğer Referans, işlemci tarafından da konrtol edilebiliyorsa,işlemcinin Referans kontrol hattını işlemciden ayırıp kontrol edin.

Mucit23

TL431 2.5V üretiyor. Bu gerilim iki adet seri direnç üzerinden PT100 üzerine uygulanmış. Pt100 direnci 105.31 ohm iken üzerinde 0.0131V okuyorum. Demekki 0.124mA akım akıyor. Bu gerilim opamp'a giriyor ve opamp çıkışında ise Opamp girişinde 0.0131V varken çıkışta 0.8957V var Bu gerilim ADC ye giriyor.

Anlamadığım PT100'ü ısıtınca bu değerler doğrusal olarak artıyor veya azalıyor. Eleman değerleri de kendi kendine değişir mi anlamadım.

JOKERAS

Anlattığın duruma göre Sanki Opamp Devrede değil gibi.
Opamp girişleri yüksek empedans,nasıl olur da referansı çökertir.
Opamp beslemesi ve varsa feedback dirençlerini ve sonunda Opampı denemek gerekir.
TC400 I2C Hattından veya herhangi bir noktadan Statik elektrik yemiş olabilir.
Statiği ilk karşılayan genelde hakkın rahmetine kavuşur.

Mucit23

Hayır opamp çalışıyor. Çalışmasa zaten çıkışta yükseltme yapmaz. Buna eminim. Ek olarak dediğim gibi PT100 sıcaklık değeri değişince PT100 üzerindeki voltaj ile birlikte opamp çıkışındaki voltaj da doğrusal olarak artıp azalıyor. Vo/Vi oranı sabit.

TC3400 bozuk olsa hiç değer göstermez. Yazılımsal bir sorun olduğundan şüpheleniyorum.

z

Karti alkol/tiner ile iyice bir yikasan.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

Entegre tamamen bozulmamış olabilir.
Entegre içindeki Opamp giriş Empedansları düşmüş olabilir.
Bu şekilde İçi içe yapılarda yapının bir kısmımın bozulduğu çok olan bir şey.
Eğer varsa Entegre Referans voltajını bir dirençle değiştirmeyi deneyip durumu görün.

Yazılımsal sorun,sizin cihazda yazılım tamamen çökmesi mümkün değil.Yazılım çökseydi sistem tamamen çalışmaz hale gelirdi.Ama yazılımı yapan vatandaş yazılıma bir Fake kod gömmediyse.
Böyle kurnazlıklarda yapılabiliyor ve bence bu çok doğal.Bir süre çalıştıktan sonra Fake koda dallandırmak.

"Hakkıdır Hakka tapan tasarımcının İstiklal"

Site yönetimine Not; Resim nereden ekleniyor.

SB7

@Mucit23 hocam kristal ne durumda? Kararsız çalışmalarda kristalde sorun olabilir.
-SB7

Sozuak

Allah rızası için şu kartın özellikle sensör kısmındaki pasta artıklarını bir temizle lütfen.

Sensör bağlantısındaki 2 beyaz kablo nedir bir de?

Mucit23

Kartı 2-3 kere tinerle yıkadım lehim kalıntısı yok. Kullanılan sensör 3 uclu. Sensörün soketini kesmek zorunda kaldım. Sonradan 2 Beyaz ucu birleştirip doğrudan lehimledim sokete. Önceden de aynı şekilde bağlıydı.