Alibaba.com'da satılan STM32'ler

Başlatan ex_machina, 18 Şubat 2022, 15:50:02

ex_machina

Alibaba.com'da STM32F30xx ve STM32F103xx serilerini arattığımda hem stokta var hem de fiyatlar uygun gözüküyor.
Buradaki firmalara güvenerek ürün alabilir miyiz?

Burada satılan ürünlerin çakma olduğunu ve adetli alımlarda gümrüğe tabi olduğunu biliyorum.
Bu konularda tecrübeli olan arkadaşlar daha iyi bilecektir ama ben yine de değer diye düşünüyorum.

elektronik

Alibaba.com daki satıcılar toptancıdır gördüğünüz fiyatlar semboliktir.  Gerçek fiyatlar için satıcı ile iletişime geçmeniz gerekiyor

fahri-

Ben 10 adet XTR16U aldım deneme amaçlı. Problemsiz çalıştı. Buna güvenerek daha başka çeşit siparişler de verdim deneme amaçlı. Digikey ve Mouserda çok malzemenin stoğu yok çünkü.
Ve Çin malı max7912 aldım piyasadan 10TL'ye. Digikey'de aynı malzeme 10USD. 2 aydır deneme maksatlı çalıştırıyorum. Şimdilik problemsiz çalışıyor. Ama nereye kadar çalışacak bilmiyorum.
Yani bazı malzemeler Çin malı da olsa çalışıyor sanki. Ama gerçek durumu zaman gösterecek.

ex_machina

Ben çin malı malzemelerde yalnızca mosfetlerde sorun yaşadım. Daha önce STM32'lerin çakma versiyonlarını çok kullandım herhangi bir problem olmadı. Zaten orjinalini bulmak zor.

Dikkat ettiyseniz bu sektör her geçen gün tekelleşiyor. Eğer bir ürün fikriniz varsa en az 10 bin adet üretmediğiniz sürece rekabet etmek imkansızlaşıyor.
Kutu görevi görecek basit bir plastik kalıbı bile el yakıyor.

Uygulamaya yönelik daha spesifik projeler ise çok fazla zaman alıyor ve daha fazla risk barındırıyor.

ahmet35

Bizde projelerde klon STM32F401 kullandık. Dijital kısımlar düzgün çalışıyor ama analog kısımlarda yaklaşık 1/5 oranda sıkıntı çıkaran işlemciler oldu.

ADC bir anda 0 okuma yapıyordu.

ex_machina

Analog kısım önemli. 100 adet kadar STM32F301 serisinden sipariş vermeyi düşünüyorum. Tüm donanımları sorunsuz çalışyormu, ne kadarı fire verecek vs... test edecem.
Sonuçları burdan paylaşırım yine(eğer bir aksilik çıkmazsa tabi).