Metaverse e Nasıl Başlanmalı?

Başlatan MrThinking, 22 Şubat 2022, 11:10:24

MrThinking

Meta evrene eğlence ve oyun amaçlı ailecek giriş yapmak istiyorum.
Nedir bu Metaverse. Nasıl gidilir?
Ne gibi ekipman almalıyım. Nerelere başvurmalıyım...Biraz araştırdım ama pek anladığımı söyleyemem.
Ego=1/Knowledge

MC_Skywalker

Hem oyanyıp hemde coin kazanmak isitiyorsanız GameFi bu konuda bir başlangıç olabilr.  Bu tarz konularda bilgi veriyor.  En azında firefox'a Metamask cüzdan uygulamasını ekleyin çünkü kazandığınız NFT'ler için bir cüzdan gerekli.

bir örnek metaverse oyunu https://www.illuvium.io Yeni laptop'umun geldiği gün bende denemek niyetindeyim.

Oyun oynanacağı için https://www.monsternotebook.com.tr/tulpar/monster-tulpar-t7-v21-8/ gibi bir pc yeeterli olur.

MC_Skywalker

Sanal gözlük konusunda bilgim yok.  Araştırmak gerek. Birkaç sitede okuduğum kadarıyla benim önerdiğimden biraz daha güçlü sitem isitiyor şeklinde yazılar var. 64Gb, RAM intel i9/amd rayzen 9 ve RTX 3080/RX6900

YouTube de Linus Tech tip kanalında sanal gözlük ile ilgili videoları izlemek faydalı olur, direk almadan önce.

brandice5

Gittigidiyor daki cihaz, Oculus Quest 2 standalone bir cihaz. Yani harici bir bilgisayara baglamak gerekmiyor.
Kendi icinde ARM tabanli mobil bir platform var, android cep telefonu gibi.
Oculus store dan oyun indirip direkt oyanayabiliyorsunuz.

MrThinking

Alıntı yapılan: brandice5 - 22 Şubat 2022, 17:10:54Gittigidiyor daki cihaz, Oculus Quest 2 standalone bir cihaz. Yani harici bir bilgisayara baglamak gerekmiyor.
Kendi icinde ARM tabanli mobil bir platform var, android cep telefonu gibi.
Oculus store dan oyun indirip direkt oyanayabiliyorsunuz.
peki bu gözlükle pubg oynanabiliyor mu?
Ego=1/Knowledge

brandice5

Bende ayni chazdan var ama Oculus store da pubg ye hic denk gelmedim. Standalone olarak olmayabilir.
Ancak bu cihaz standalone calistigi gibi USB veya WiFi uerinden bilgisara da baglanabiliyor. Yani PC uzerinde pubg oyununuz varsa ayni oyunu bu cihaz uzerinden de oynayabiliyorsunuz. Ben hic bu sekilde denemedim, sadece standalone uygulamalar kullaniyorum.

MrThinking

Alıntı yapılan: brandice5 - 22 Şubat 2022, 17:41:13Bende ayni chazdan var ama Oculus store da pubg ye hic denk gelmedim. Standalone olarak olmayabilir.
Ancak bu cihaz standalone calistigi gibi USB veya WiFi uerinden bilgisara da baglanabiliyor. Yani PC uzerinde pubg oyununuz varsa ayni oyunu bu cihaz uzerinden de oynayabiliyorsunuz. Ben hic bu sekilde denemedim, sadece standalone uygulamalar kullaniyorum.
Sizce gerçekten bir gerçeklik yaratıyor mu? Söylenenler gibi miğde bulandırıyor mu?
Birde ben Presbiyopiyim. Bunun için bir gözlük te kullanmıyorum.
15cm den yakını çok flu görüyorum. Bununla ilgili bir ayarlaması var mı?

Ego=1/Knowledge

Sozuak

Ps Vr kullanıcısı olarak gözlüğün oldukça başarılı 3d ve sanal görüntü sunduğunu söyleyebilirim. Bir anatomi programı/oyunu satın aldım psn den. İnsan vücudunda dolaşırken detaylar, yaklaşıp uzaklaşma, aralardan geçiş ve bakış açınıza göre oluşan görüntü oldukça net ve hoş bir deneyim sundu. Oyunlarda da gerek korku gerek araba yarışlarında özellikle yokuş aşağı inerken oluşan boşluk hissi yada roller coaster  simulasyonlarında korku ile heyecanı  gerçekte bir ivmelenme olmadığı halde yaşatıyor.
Gözlükle beraber kullanımı zor ama üzerindeki optomekanik ayarlarla kendi gözünüze uyumlandırıyorsunuz.  Ben de yaşla beraber  yakına odaklanma sorunu yaşadığım halde  problemsiz kullanabildim. Yalnız yarım saati aşınca  sanırım beyin overtemp oluyor bir sersemleme baş ağrısı olabiliyor  grafik şiddetine şekline bağlı. Aynı gözlüğü hd monitör olarak ta kullanabiliyorsunuz . PC yada başka kaynakta kullanmadım hiç PS4 için konuşuyorum. PSVR işlemci kutusuna usb ile ps4 bağlantısı sağlamak gerekiyor çünkü.  Elimde yedek bir gözlüğüm daha var. bir kablo standart hdmi diğeri hdmi gibi ama biraz farklı besleme hatları konnektörü. Doğru gerilimleri uygulayabilirsem  ki hiç bir yerde şema yada uğraşıp kabloları sınıflandırabilen görmedim  fullhd monitör olarak herhangi bir hdmi kaynakla görüntü alınabileceğini düşünüyorum.
Bu yazdıklarım PS VR v1 için geçerli.

brandice5

@ümitgungor şu ana kadar denediklerim içinde gerçek anlamda VR deneyimi sağlayan ilk ürün bu oldu. İyi tasarlanmış bir ürün, gerçekten lenslerden gösterilen ortamın içinde olduğunuzu hissediyorsunuz. Ben herhangi bir mide bulantısı yaşamadım.

Gözlük kullanımı için kutunun içinden çıkan ekstra bir aparat var. Birde göz aralığınıza göre 3 kademeli lens aralık ayarı var ama sizin sorununuza çare olurmu bilmiyorum.