Rail to Rail OpAmp offset düzeltme

Başlatan tunayk, 23 Şubat 2022, 22:56:21

tunayk

Aşağıdaki devre ile 0-60mV arası volt ölçümü yapıyoruz. MCP6022 veya muadili low offset <150uV opamp kullanıyoruz. 1mV - 60mV aralığını mükemmele yakın lineerlikte okuyabiliyoruz.  Ancak 0-1mV aralığında opampta körlük yaşıyoruz ve giriş değişmesine rağmen çıkışta artış alamıyoruz 0.5mV sonrasında azar azar geliyor.

Alt bölgeyi de doğru okuma adına ne önerirsiniz? 

Yuunus

power20

Vref' biraz kaydıralım. DC bias eklenirse çözülebilir. Simetrik besleme için erken.

Bana da gerekli
MCP6022 muadili op-amp  hangileridir?

tunayk

Simetrik besleme imkanım yok maalesef. Benim de aklımda olan Dc offset ekleyerek kör bölgeyi kaydırmak ve yazılımda hesapla düzeltme yapmak idi. Kart üzerine havadan direnç ekleyebilirim sadece :)

MCP6022 muadili olarak LMC6482IN/NOPB kullanmışız ancak garip bir durum farkettim. Ozdisanın ürün sayfasında 110uV offset yazmasına rağmen datasheet te 3mV verilmiş. Sanırım sayfadaki değere göre almışız . Ancak bu sorun 6022'de de aynı şekilde var.

Erol YILMAZ

Teknik veriler için yetkili tek merci datasheetlerdir.
Saticilarin yazdigi speklere itibar etmeyiniz.

Bulabilirseniz AD8551, AD8552 opamplarini denemenizi isterim.

power20

Belgede LMC6482IN/NOPB için tipik değer 110uV olarak görünüyor. 3mV maks.

AD8552 Türkiye'de var midir?

ex_machina

Ben opamplarda simetrik besleme işini şöyle çözdüm:

Mikrodenetleyicinin boştaki bir pwm kanalından elde ettiğim kare dalgayı charge pump mantığı ile tersliyorum.
Mesela opampın pozitif girişi +12 volt ise, bu yöntemle yaklaşık -9V ile -11V arası bir gerilim elde ediyorum.
Bu elde ettiğim negatif gerilimi opampın eksi ucuna giriyorum.

Şimdi burada "iyi de bu tam nalamıyla simetrik negatif geri besleme deği ki" diyebilirsiniz.
Eğer opampın çıkışının max değerleri besleme değerinin altında kalıyorsa herhangi bir problem olmuyor.

Örneğin çıkış +5V ile -5V aralığında salınıyorsa ve besleme gerilimimiz de -9V ile +12V ise sorun olmaz.

Hatta aynı mantıkla oluşturulan pozitif charge pump voltajını kullanarak, high side sürülen mosfetleri bootstrap tekniğiyle yapamadığımız %100 duty cycle ile sürme işini de halledebilirsiniz. (Tabi burada anahtalama frekansı ve dolayısıyla gate için harcanan güç ve anlık inrush akımlarını gözönüne alıp ona göre charge pump devresi kurmak gerekiyor)

tunayk

Op ampın +  girişnden +5V'a 5M gibi bir direnç bağlayınca istediğimize ulaştık. Ölçüm aralığını biraz yukarı taşıyınca sorun çözüldü.  @Kılıç  teşekkür ederim.

ex_machina

Hazır konu açılmışken bir soru da ben sorayım.

Ben ne zaman bu tür diferansiyel opamp devresi kullansam, resimde +Rin ve -Rin ile gösterilen eşit değerli feedback dirençlerinin toleransından dolayı hep problem yaşıyorum. %0.1 toleranslı dirençleri hem bulmak zor hem de maliyeti yüksek.

Bu sorunu nasıl aşarım?

z

Avometre ile direnc kutusundan sec sec eslestir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

ex_machina

Alıntı yapılan: z - 24 Şubat 2022, 19:52:28Avometre ile direnc kutusundan sec sec eslestir.
Seri üretimde uygulamak zor gibi.

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 24 Şubat 2022, 19:55:29Ne problem yasiyorsunuz?
Baştada da dediğim gibi diferasiyel yükselteçler dirençlerdeki toleranslara karşı çok duyarlılar. Birbirine eşit olması gereken iki direnç arasında küçük bir fark bile olsa çıkıştaki linerlik hemen bozuluyor.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: tunayk - 23 Şubat 2022, 22:56:21Aşağıdaki devre ile 0-60mV arası volt ölçümü yapıyoruz. MCP6022 veya muadili low offset <150uV opamp kullanıyoruz. 1mV - 60mV aralığını mükemmele yakın lineerlikte okuyabiliyoruz.  Ancak 0-1mV aralığında opampta körlük yaşıyoruz ve giriş değişmesine rağmen çıkışta artış alamıyoruz 0.5mV sonrasında azar azar geliyor.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Alt bölgeyi de doğru okuma adına ne önerirsiniz? 
Laser pump beslemelerinde mi kullanıyorsunuz bu opamp devresini.
ego=1/Knowledge

z

Seri uretim icin %0.1 toleransdan kacma.

Direnc kutusu isi icin LCR metre bicilmis kaftan.

LCRmetrede 10K direnc icin 9.99K ve 19.01K yi set ediyorsun. Problari dirence dokundurunca at bunu, bunu ayir at bunu diye cok hizli ayiklama yapabiliyorsun. ustelik olcum de cok hizli oluyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

argelojik

OPA350UA opamp kullandım. Simetri besleme kullanmadan fotodiyottan ADC ölçümü almada kullandım. Güzel çalışıyor. Bilmiyorum sizin işinizi görür mü?