PTC ısıtıcı 65 dereceyi geçmiyor ?

Başlatan Muyat, 24 Şubat 2022, 15:38:26

muhendisbey

Alıntı yapılan: bulut_01 - 25 Şubat 2022, 22:55:15klima sıcak hava üfleyemez
Yahu yukarıdaki mesajları okumuyor musun? Forumda bu tip özellikleri olan aracı kullanan bir tek ben değilim. Tek yönlü dolaşıyorsa rezistans koyamazlar mı? PTC ısıtıcı koyamazlar mı? Egzoz manifoldundan besleme yapamazlar mı? Soğutma sıvısını ilk klimadan geçiremezler mi? Sanki atla eşek. Ben başından beri klima gazı dolanımını mı söylüyorum? Klima bütün bir sistem. İklimlendirme sistemi. AC = Air Conditioner = Hava İklimlendirici

Buyrun:https://eksisozluk.com/araba-klimasi-isitir-mi--6277913

Gördüğün üzere olan model de var olmayan da. Sen olmaz diye diretiyorsun.

@mozkan87
5dakika içerisinde ön cam komple buz olsa çözüyor, gitmesine gerek bile yok.
Bütün kullandığım araçlar sıfır, herhangi ek bir işlem görmedi.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Sozuak

Araçlarda soğutma ile ısıtma sistemi ayrık sistemlerin birleşimidir. Sıcak havayı hemen veren, motor ısınınca veren sistem  ile hemen soğutan sistemler ayrı ayrı. Burada kastedilen klima dediğimiz alet evlerdeki gibi soğutmayı sağlayan kısım . Yani maalesef bir kavram karmaşası var.  Boşuna tartışıyorsunuz.

ilyas KAYA

Biraz araştırdım da bu konuda çok fazla tartışma var 🤣🤣

Isin aslını öğrendim;

Evet klimaya heater pump denen alet takılırsa ters devir daim yapılarak aynı zamanda hem soğutma hemde ısıtma yapılıyormuş. Ancak otomobil üreticileri soğuk havada önceliği motor yağını ısıtmaya verdikleri için bunu kullanmak yerine hava sorlukasyonunu sağlayan fanlari isiticili yapıyorlar. Bunun adı ise "hvac heater blower" diye geçiyor.
Peki neden klimayı açmak gerekiyor ?içerideki nemi alıp havayı hızlı ısıtmak için miş.
Klimayı açıyorsunuz soğuk havayı boşa yani dışarıya verirken kabin nemini boşaltıp "hvac heater blower" ile 35 derece sıcak havayı üfleyerek ısıtıyor.

Volkswagen , kamyon ve tirlarda ise tamamen bağımsız radyotorlu seramik isiticili bir ısıtma sistemi var.

Honda ise ptc tarzı rezistans ile ısıtma yapıyormuş.
Hem ısıtan hemde soğutan iklimlendirme sistemine ise HVAC sistemi deniyor mus.

Sozuak

Iklimlendirme isitma ve sogutmayi kapsar zaten. Burada bunun nasil yapildigi tartisiliyor. Klimada yani sogutma sisteminde gaz akisini 2 yonlu valf ile terslerseniz ters calisir ama arabalarda bu sistem yok. Kompresorun de ters calismasi mumkun degil. Yani iklimlendirmenin teknik adi hvac . Ama sogutan bir sistemin tersine calisip isitma yapmasi heat pump diye gecer.