CCS C PIC ESP8266

Başlatan AKAY989, 25 Şubat 2022, 09:12:57

AKAY989

Merhaba arkadaslar herkese iyi calismalar,
CCS C derleyicisi kullaniyorum.
Esp8266-01 ile pic kontrollu devre yapmak istiyorum,
tuyasmart, ewelink gibi mobil app'ler uzerinden esp8266 yi router(modem)'e tanitmak.
esp8266'yi tuyasmart veya ewelink gibi uygulamalar uzerinden kontrol edip inching/selflock yapmak istiyorum.
pic burada sadece esp8266'nin girislerinden birine 0-1 sinyal gonderecek.
esp8266-01'nin 2 cikisini kullanacagim.
aslinda pic uzerinden esp9266'yi programlamama gerek yok, UART adaptor ile esp8266'ya program aktarip 2 cikisini 1 girisini kullanmak istiyorum.
Bana yol gosterebilecek sunu yaparsan iyi olur soyle yaparsan iyi olur, veya sunu kullan diyebileceginiz oneriniz var mi?
Degerli cevaplariniz icin simdiden cok tesekkur ederim.

uzaylivolkan

Tuya üzerinde işlem yapmak diğer bulut sistemlerine göre biraz zor. tuya nodemcu bağlantı  bu sitedeki adımları sırasıyla uygularsan esp8266 (nodemcu) modulleri Tuya bulut sistemine bağlaya bilirsin.  Pic tarafında çok fazla bişey yapmana gerek yok.
Öncelikle Arduino iot üzerinden esp8266 yı buluta bağlarsan işler daha kolay yürür. Öncelikle Arduino iot üzerinde basit çalışmalar yap mantığı daha kolay anlarsın. Pic ile esp8266 yı serial interface üzerinden haberleştirebilirsin. Arduino iot nodemcu
Hafıza sorunları nedeni ile Esp8266-01 ile birçok bulut sistemine direk bağlanamazsın.  Esp12-E NODEMCU(ESP8266) gibi modüller tercih etmelisin.

AKAY989

Alıntı yapılan: uzaylivolkan - 25 Şubat 2022, 10:59:15Tuya üzerinde işlem yapmak diğer bulut sistemlerine göre biraz zor. tuya nodemcu bağlantı  bu sitedeki adımları sırasıyla uygularsan esp8266 (nodemcu) modulleri Tuya bulut sistemine bağlaya bilirsin.  Pic tarafında çok fazla bişey yapmana gerek yok.
Öncelikle Arduino iot üzerinden esp8266 yı buluta bağlarsan işler daha kolay yürür. Öncelikle Arduino iot üzerinde basit çalışmalar yap mantığı daha kolay anlarsın. Pic ile esp8266 yı serial interface üzerinden haberleştirebilirsin. Arduino iot nodemcu
Hafıza sorunları nedeni ile Esp8266-01 ile birçok bulut sistemine direk bağlanamazsın.  Esp12-E NODEMCU(ESP8266) gibi modüller tercih etmelisin.

Cevabınız için teşekkür ederim sonoff re5v1c role modülü esp8266 chipini kullanarak eWeLink telefon uygulaması üzerinden kontrol sağlayabiliyor. Tuyasmart yerine böyle bir uygulama kullanabilir miyim?
Ben esp8266 içine programı yükleyip örneğin 1. input aktif olursa
2. çıkışı kapat
gibi basit bir kullanım yapmak istiyorum.
pcb üzerinde nodemcu için pek fazla yer kalmadı.. esp8266-05 veya başka bir modeli için önerebileceğiz başka bir seçenek var mı?

uzaylivolkan

esp8266-01 modül ile IO işlemleri yapabilirsiniz. Ama io sayınız kısıtlı GPIO0-GPIO2 çıkışları kullanabilirsiniz.
Devre üzeri montaj yapacaksanız ESP-07 ESP-12E ESP-12F ESP-12S  serilerinin boyutlarına bakabilirsiniz. Bahsettiğim esp serileri ilede pic kullanmadan io işlemleri ve bulut işlemleri yapabilirsiniz. bu linkteki arduino iot projesi size yol gösterecektir. . Arduino iot üye olup proje başlatırsanız devices kısmından desteklenen tüm modellerin listesini görebilirsiniz.  burdan giriş yapabilirsiniz.
Tuya da ısrarcı iseniz  esp8266 nodemcu cihaz ve bu cihazla birlikte mutlaka ikinci bir işlemci ihtiyacınız olacaktır. Yani Nodemcu cihazınız Tuya için bir hub görevi görecektir.
Takıldığınız nokta olursa mesajlardan ulaşabilirsiniz.

AKAY989

Cevabiniz icin tekrar tesekkur ederim, arduino kullanmadan pic uzerinden kontrol etmek istiyorum.
basit haliyle esp8266 1 numarali io aktif olursa 2 numarali io cikis ver seklinde.
hali hazirda ccs c uzerinden programim hazir esp8266 tuya ile kullanmak istiyorum.
arduino ya hi c girmek istemiyorum su durumda.

uzaylivolkan

Konuyu anlandım ama tuya iot cloud sisteme esp8266-01 modül ile bağlanamazsınız. Nodemcu ile yada yukarıda bahsettiğim esp modellerini kullanmanız gerekir. Tuya cloud bağlantınız için Tuya'nın üretmiş olduğu size özel hex kodunu  Nodemcu cihaza yüklemeniz gerekli. Bunu yapabilmek için Tuya buluta üye olup  Burdaki adımları sırasıyla tamalamanız gerekir Nodemcu Tuya bulut ile bağlantı işlemini yapacak. Sizde pic işlemci ile Nodemcu cihazı bağlayıp buluta değer gönderebilir değer alabilir istediğiniz portları bulut üzerinden cep telefonu tablet pc üzerinden kontrol edebilirsiniz.(tuya bulut sistemi için herhangi bir arduino kodu yazmanız gerekmemektedir) Esp8266-01 cihazla bulut ortamına bağlanamazsınız.

AKAY989

Alıntı yapılan: uzaylivolkan - 25 Şubat 2022, 17:15:14Konuyu anlandım ama tuya iot cloud sisteme esp8266-01 modül ile bağlanamazsınız. Nodemcu ile yada yukarıda bahsettiğim esp modellerini kullanmanız gerekir. Tuya cloud bağlantınız için Tuya'nın üretmiş olduğu size özel hex kodunu  Nodemcu cihaza yüklemeniz gerekli. Bunu yapabilmek için Tuya buluta üye olup  Burdaki adımları sırasıyla tamalamanız gerekir Nodemcu Tuya bulut ile bağlantı işlemini yapacak. Sizde pic işlemci ile Nodemcu cihazı bağlayıp buluta değer gönderebilir değer alabilir istediğiniz portları bulut üzerinden cep telefonu tablet pc üzerinden kontrol edebilirsiniz.(tuya bulut sistemi için herhangi bir arduino kodu yazmanız gerekmemektedir) Esp8266-01 cihazla bulut ortamına bağlanamazsınız.
Tuya ESP-07 ESP-12E ESP-12F ESP-12S serileri için desteğini çekmiş, nodeMcu ise devrem için çok büyük. Önerebileceğiniz tuya gibi başka bulut uygulaması veya tuya gibi bulut uugulamalarıyla uyumlı daha küçük bir wifi chip var mı? Kusura bakmayın çok soru sordum ancak wifi konusunda biraz geride kaldım.. 

AKAY989

Alıntı yapılan: uzaylivolkan - 25 Şubat 2022, 17:15:14Konuyu anlandım ama tuya iot cloud sisteme esp8266-01 modül ile bağlanamazsınız. Nodemcu ile yada yukarıda bahsettiğim esp modellerini kullanmanız gerekir. Tuya cloud bağlantınız için Tuya'nın üretmiş olduğu size özel hex kodunu  Nodemcu cihaza yüklemeniz gerekli. Bunu yapabilmek için Tuya buluta üye olup  Burdaki adımları sırasıyla tamalamanız gerekir Nodemcu Tuya bulut ile bağlantı işlemini yapacak. Sizde pic işlemci ile Nodemcu cihazı bağlayıp buluta değer gönderebilir değer alabilir istediğiniz portları bulut üzerinden cep telefonu tablet pc üzerinden kontrol edebilirsiniz.(tuya bulut sistemi için herhangi bir arduino kodu yazmanız gerekmemektedir) Esp8266-01 cihazla bulut ortamına bağlanamazsınız.
Cevaplariniz icin tesekkur ederim oncelikle
NodeMCU TUYA Bulut baglantisi sonrasi calistirmak icin yine de seri baglantili bir mikrodenetleyiciye gerek var mi?

tunayk

Aynı konuya ben de bakıyordum bu aralar. @uzaylivolkan nın dediğine ilave olarak şunu söyleyebiliriz. TUYA bağlantı için ya kendi wifi modülünü almanızı istiyor 2-3$ civarı -bence gayet makul- ya da ESP grubu karta firmware atarak aynı görevi gördürmenizi istiyor.  Bunlardan birini elinize aldığınızda, artık IOT sayfasında kendinize özel cihaz tanımlayabilir veya hazır şablonlardan birini seçersiniz. 

ESP yi sadece hem MQTT client hem de uygulama çipi olarak çalıştırmanıza olanak yok gibi.  Amaç spesifik olarak TUYA destekli ürün çıkarmak değilse alternatifler mevcut.

uzaylivolkan

Tuya için nodemcu haricinde bir başka bir işlemciye ihtiyacınız var. Tuya nodemcu yu bir hub gibi düşünüyor. Tuya da israrcı değilseniz linkini verdiğim arduino cloud üzerinde işlemlerinizi yapabilirsiniz.

fide

@uzaylivolkan peki micropython + esp32 ile aynı Alexa bağlantı / kontrol yapabilir miyiz?

Arduino dan kaçmaya çalışıyorum.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

AKAY989

Alıntı yapılan: tunayk - 26 Şubat 2022, 13:32:28Aynı konuya ben de bakıyordum bu aralar. @uzaylivolkan nın dediğine ilave olarak şunu söyleyebiliriz. TUYA bağlantı için ya kendi wifi modülünü almanızı istiyor 2-3$ civarı -bence gayet makul- ya da ESP grubu karta firmware atarak aynı görevi gördürmenizi istiyor.  Bunlardan birini elinize aldığınızda, artık IOT sayfasında kendinize özel cihaz tanımlayabilir veya hazır şablonlardan birini seçersiniz. 

ESP yi sadece hem MQTT client hem de uygulama çipi olarak çalıştırmanıza olanak yok gibi.  Amaç spesifik olarak TUYA destekli ürün çıkarmak değilse alternatifler mevcut.
Merhaba tuya bağlantısı için kendi ürettiği TYWE3s gibi modüllerden almak gerekiyor ve bunlar tr de satılmıyor şu an, bunun dışında tuya ESP-07 ESP-12E ESP-12F ESP-12S serilerinden desteğini çekmiş.. @uzaylivolkan ın dediği gibi tuya esp8866 serilerini hub olarak kullanıyor kontrol için arduinoyu öneriyor ancak benim ana yazılımım ccs c üzerinde sıkıştığım nokta bu.. Esasında seri haberleşme yapmakta istemiyorum.. wifi noktasında o olursa bu olsun bu olursa şu olsun derdindeyim, bunun için bir de mobil app den kontrol etmek istiyorum.. sonoff firmasını kullandığı eWeLink var bir de ama o da role çıkışları kontrol ediyor.. Alternatif önerileri olan varsa memnun olurum arduino dışında ccs c ile kontrol edeceğim mobil app üzerinden direk 2 çıkışı kontrol edebileceğim (role değil) @fide @tunayk

fide

Esp32 ve esp8266yı doğrudan konfigüre edebileceğiniz bir sistem önerebilirim.
Sistem çok güzel.
İstediğiniz sensörü esp32 /8266ya tanıtıp hem lokal hem mobil komuta edebiliyorsunuz. Sistemi kurup kullandım. Gerçekten çok başarılı.
Sistem : homeassistant.io

Sistemin sıkıntılı iki noktası var.
1) raspberry pi yada PC istiyor
2) mobile app bağlantısı aylık 5$ ücretli.

Ws2812 RGB led, sht30, aht10, ldr, switch, 8 kanal röle vb birçok donanımı tanıtıp kullandım. Ücretli olması dışında çok keyifli idi.

Şimdi vakit bulunca bunun en azından lokalde çalışan versiyonunu Python micropythonda yazmak var.
Alexa- micropython desteğini nasıl yaparım diye bu yüzden sordum.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

uzaylivolkan

Tekrar söylüyorum tuya sunucularına bağlanmak için arduino zorunlu değil. Ama sunuculara bağlanmak için mutlaka bir hub oluşturmanız gerekiyor. Bunu da en ucuz ve pratik yolu nocemcu. Nodemcu cihazı tuya ya register ettikten sonra başla bir işlemciyle gene c dili ile iletişim kurabilirsiniz.

fide

Alıntı yapılan: uzaylivolkan - 27 Şubat 2022, 11:07:16Tekrar söylüyorum tuya sunucularına bağlanmak için arduino zorunlu değil. Ama sunuculara bağlanmak için mutlaka bir hub oluşturmanız gerekiyor. Bunu da en ucuz ve pratik yolu nocemcu. Nodemcu cihazı tuya ya register ettikten sonra başla bir işlemciyle gene c dili ile iletişim kurabilirsiniz.

Teşekkür ederim.
Benim amacım Tuya kullanmak değil. Alexa ile esp32 (arada raspberry pi de olabilir) 'ye bağlı sensör /rölelere erişmek.
Biraz araştırma yaptım. İlerleme kaydettiğim zaman burdan paylaşırım.