Domino Etkisi İçin Kullanılan Nesnenin Düzelme Mekanizması

Başlatan SB7, 25 Şubat 2022, 15:02:22

SB7

Merhabalar enerji üretme yöntemi olabileceğini düşündüğüm bir sistem var. Sistem hemen herkes tarafından bilinen "domino etkisi"

Mekanikten çok anlamadığım için bu bölüme konuyu açtım belki fikriniz olabilir.
Sorum şu: domino etkisinde ilk nesneye çok küçük bir kuvvet uygulansa bile diğer nesnelerin çarpmalarıyla sondaki nesnede kuvvetimizin yetmeyeceği bir etki uygulayabiliyoruz. Ancak sorun şu ki sürekliliği yok. Devrilen nesneler için yay veya başka bir mekanizma ile nasıl geri düzelmesi sağlanabilir?

(Verim 1 den büyük olmaz demeyin lütfen :))

-SB7

SB7

Kafanızı karıştırmaması için 2. ileti olarak yazıyorum. Hava yastığı gibi bir mekanizmanın sürekliliği var mıdır?
Yani kimyasal bir tepkimeyle hava yastığının şişmesi gibi tekrar başka bir tepkimeyle hava emilsin tetikleme de dışardan yapılsın.

Bu sistem için düşündüm, devrilme olduğunda sistem tetiklenip kimyasal tepkime gerçekleşsin ve devrilen nesneyi eski konumuna getirsin. Eski yerine geldiğinde başka bir tepkime tetiklenip uygulanan kuvveti sönümlesin ve bu böyle devam etsin.
-SB7

ex_machina

Termodinamik kanunları madde-2(entropi kanunu ya da enerjinin korunumu yasası):
Evrende her şey, kendini minimum enerji ve maksimum düzensizliğe çekmek ister.
Başka bir deyiş: evrende kendiliğinden gerçekleşen bütün süreçler evrenin entropisinde bir artışa yol açar.

Özet: domino taşlarını düzgün bir şekilde dizmek için harcanan enerji, domino taşları devrildiğinde açığa çıkan enerjiden daha fazladır. İşte bu yüzden bu mantığa dayalı sistemlerin sürekliliği olmaz.

SB7

@ex_machina hocam cevap için teşekkürler.Fikir almak istiyorum, olmaz deyip üstünü kapatmak istemedim. Verimi düşük olur veya farklı mekanizmalar birleştirilip oluşturulabilir. Sonsuz enerji arayışında değilim o yüzden bu dipnotu vermiştim
Alıntı yapılan: SB7 - 25 Şubat 2022, 15:02:22(Verim 1 den büyük olmaz demeyin lütfen :))

Forumun emektar hocalarından birinden cevap aldım bu mantık çok güzel geldi. Ancak büyük kütlelerde uygulanabilirliği nasıl olur kestiremedim.
Alıntı YapCevap olabilirmi..
Su içen Kuş..
https://tr.wikipedia.org/wiki/Su_i%C3%A7en_ku%C5%9F

Bir de şöyle oyuncaklar vardı adını bir türlü hatırlayamadığım.Küçükten büyüğe sıralansa nasıl bir etkisi olur çok merak ettim

Bu tarz bir mekanizma eski konumuna da kendi döner. Bu tarz mekaniklerin simülasyonu nasıl yapılıyor bilginiz var mı?

-SB7

ex_machina

Alıntı YapBu tarz mekaniklerin simülasyonu nasıl yapılıyor bilginiz var mı?

"physics simulation engine" diye aratırsanız bulursunuz. Yalnız basit bir simülasyonu bile kurgulamak çok uğraştırıyor.
Bir de daha çok oyun tarzında hazırlanmış ve arayüzü biraz daha basit olanlar var ama onlardan alıncak sonuçlar ne kadar gerçeğe yakın olur orasını bilmiyorum.