viewsonic 5122 dlp projeksiyon besleme kartı arızası

Başlatan ankyra, 28 Şubat 2022, 15:45:52

ankyra

Merhabalar, oğlumun sınıfının projeksiyonu bozulmuş. Açtım, besleme kartındaki top256yn çatlamış!
Foto koyuyorum. Yenisini sipariş edip takmasam mı bilemedim. Çatlamasına sebep olabilecek sebep ne olabilir? Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Foto koyamadım. Akşam evden koyabileceğim.

JOKERAS

Top256 ile yapılan besleme Stby devresidir.
Devrede bir şey yok, arıza yapacak olan malzeme genelde çıkıştaki Kapasite olur.
Kapasite kurursa Entegre bozulur.Nadiren olsa da Opto da bozulabiliyor.

Ayrıca Top serisi entegrelerin sahteleri bir ara çoktu.
Buna özellikle dikkat edin.Devreyi çalıştıramazsanız
5V Cep tel adaptörü benzeri her adaptörü Stby devresi olarak kullanabilirsiniz.

ankyra

Teşekkürler @JOKERAS hocam.

Foto yükleyemiyorum. Daha önceden kolayca yükleyebiliyor idim. Genel bir sorun mu acaba.

ankyra

En üstteki fotoğrafta üçgen şekşinde yerleştirilmiş 3 kondansatör var. Onların sağ aşağısında bir transistör var. O transistörün b-c arası kısa devre edilmiş. Pcb tasarlanırken b yi c ye bağlamışlar. Neden acaba?

Ben de transistör bozulmuş, arızayı buldum diye sevinmiştim. Söktüm sağlam çıktı.

JOKERAS

Transistör dediğiniz şey Zener olabilir.Takın onu yerine.

Entegrenin yanında 39K,Soketin dibinde Ba159 tipi Diyot ve entegrenin önündeki
Mercimek kondansatörü Booster devresi olan bu malzemeleri ölçün.
Çıkış kondansatörleri temiz görünüyor ve paralel 3 adet yapmışlar.Muhtemelen sağlamdırlar.
Üçü de kurumuş olamaz.

Çıkışta kısa devre durumu varmı bakın.Bunu anlamanın en pratik yolu Çıkış Kondansatörlerinin
Bacaklarını ölçün kısa devre varmı.

Muhtemelen Devrede arıza bile olmaya bilir.
Top serisi Entegreler çıkış transistörüyle içi içe olduğu için,ve devrede yüksek Voltaj oluştuğu için,iç yapıda hiç bir sebep yokken direnç veya herhangi bir yapı bozulmuş olabilir.

mg1980

Görüntü yanıltabilir.. o üç kondansatörü de söküp bakmakta yarar var.. benzer bir kartta bir entegre heba etmiştim..

ankyra

Alıntı yapılan: JOKERAS - 01 Mart 2022, 14:17:12Transistör dediğiniz şey Zener olabilir.
Nasıl yani? Zener olarak mı kullanılmış olabilir?
kn3904 kodlu npn transistör söktüm, ölçtüm sağlam.

Alıntı yapılan: JOKERAS - 01 Mart 2022, 14:17:12Entegrenin yanında 39K,Soketin dibinde Ba159 tipi Diyot ve entegrenin önündeki
Mercimek kondansatörü Booster devresi olan bu malzemeleri ölçün.
Çıkış kondansatörleri temiz görünüyor ve paralel 3 adet yapmışlar.Muhtemelen sağlamdırlar.
Üçü de kurumuş olamaz.
Malzemeler sağlam, kondansatörler kurumamış. Dediğiniz gibi paralel bağlı. Çıkışta kısa devre yok.

Entegreyi ve optoyu sipariş ettim gelince takıp deneyeceğim.

Teşekkür ederim..

01 Mart, 2022, 15:14:11
Alıntı yapılan: mg1980 - 01 Mart 2022, 15:07:53Görüntü yanıltabilir.. o üç kondansatörü de söküp bakmakta yarar var.. benzer bir kartta bir entegre heba etmiştim..

Sökmeden ölçmüştüm ama söker yine ölçerim...

asma

Merhaba
Güç kartında bağlantısı yok ise diğer kartta bulunan devre için sensör görevi görür. Yani o kart üzerinde sıcaklık sensörü olarak görev yapıyor olabilir.
Ya da her ne ise o şekilde kullanılıyor olabilir. Olduğu gibi kalmalı.
Deneme yaparken:
Seri lamba ile kartı tek başına deneyin. Sorun çıkmaz ise cihazı toplayıp deneyin. En son direk şebekeye bağlarsınız.

Kolay gelsin.

gevv

Alıntı yapılan: ankyra - 01 Mart 2022, 15:13:37Entegreyi ve optoyu sipariş ettim gelince takıp deneyeceğim

Onlar bir takılsın o zaman gerisi gelir  :)

ankyra

Sonuç: Pozitif :)

Top256yn ve optoyu değiştirdim. Önce yüksüz deneme yaptım, sonra montajladım. Sorunsuz çalışıyor cihaz.

Bir cihaz tamir etmenin verdiği haz her seferinde başka. Her ne kadar başkalarının bilgi ve tecrübesinden faydalansam da...  Yardımcı olan herkese teşekkürler..

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ankyra

Alıntı yapılan: mehmet - 08 Mart 2022, 17:38:45Fanı da değiştirseydiniz.

@mehmet hocam; Fan fena görünmüyordu. Genelde temizdi cihaz. Belki çok çalışmadan bozulmuştu bilemiyorum. Aklıma da gelmedi açıkçası.

Yalnız değiştirecek olsam düzgün malzeme bulup kullanmak zor oluyor. Özellikle fanlar çok ses yapıyor. Fan özelinde tavsiye edeceğiniz bir satıcı olabilir mi?

mehmet

Ses yapmasından ziyade, ısındığında
yağlama azalıyor. Bir süre sonra da
yatak sarıyor. Isı birden yükselip
diğer malzemelerin yanmasına sebep oluyor.

Bundan dolayı ara sıra fanları değiştirmek
lazım.
www.fancesitleri.com
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr