dijital ölçü aletlerindeki volt ölçme kısmı nasıldır?

Başlatan Hattusa, 01 Mart 2022, 21:48:43

Hattusa

Dijital ölçü aletlerinde voltaj ölçme kısmı nasıl çalışıyor? bununla ilgili nasıl bir şema kullanılıyor acaba?
https://320volt.com/multimetre-olcu-aleti-semalari/
320v sitesinde şemalarda mV -V ölçüm kısmına ait bişey yok. istediğim 6-12v luk bataryanın girişlerini nasıl girersem gireyim işlemcimi yakmadan hassas bir şekilde ölçmek istiyorum. derdim bu, sorumsa nasıl yaparım?
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

Erol YILMAZ

Gerilimi dirençle bölüp adc'ye girebilirsin.
Bu kadar basit.

Hattusa

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 01 Mart 2022, 21:53:19Gerilimi dirençle bölüp adc'ye girebilirsin.
Bu kadar basit.
hocam ölçmek istediğim bataryanın +v kısmı devremin gnd sine denk gelirse yani ters bağlantı olursa nasıl olacak?
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

SB7

Köprü diyot bağlantısıyla ters beslemeyi önleyebilirsiniz.
-SB7

Erol YILMAZ

Köprü diyot değil de...
Bipolar giriş için "dif amplifier"lı bir yapı kullanılabilir...

Bu dif amp yapısı giriş gerilimini zayıflatıp.. unipolar ADC ile ölçmek için bir REF gerilimi üzerine alıp çıkış verir.
Girişler boşta yada kısa devre iken dif amp'in SIFIRI mcu tarafından ölçülüp kaydedilir.

Böylece çift yönlü ölçüm yapılmış olur. diye düşünüyorum.

Ölçü aletlerindeki en güzel olaylardan bir tanesi tamamen izole olması. (Float)
Dolayısı ile böyle bir hedefin varsa bu ölçüm elektroniğini izole düşünmek gerek.

Kabil ATICI

Birçok ölçü aletinde 7106 , 7107 veya benzeri çipler kullanılmakta. Bu çipler doğrudan +/-200mV tam ölçekte ölçüm kapasitesine sahiptir. Dolayısı ile ölçüm uçları ters gerilim uygulansa bile zarar vermez. (ekran üzerinde - işaret ile ters gerilim uygulandığı görüntülenir.) Gerilim kademeleri bildiğimiz gerilim bölücü dirençler üzerinden sağlanmakta. Eğer işlemciye bağlamayı düşünürseniz, aynı entegrenin 7109 gibi bir modeli vardı.
ambar7

yas

Daha öncede paylaşmıştım. Kendi multi metresini yapmak isteyenler MAX133 ve MAX134 incelemeden geçmesinler.

fide

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Hattusa

asağıdaki gibi bir devre kursam ne tür problemler yaşarım? veya hassasiyetten bir kaybım olur mu?

z

Analog switchin bu sekilde kullanimi ilginc olmus. Pil voltajinin switchin voltajindan dusuk olmasi sart. Sorunsuz calisip calismayacagina karar verebilmek icin iyi kafa yormak lazim.

(Fark alicinin + girisinden saseye giden direnci kaldirip atarsan + girisi Gnd ye cekersen kazanc -1, cekmezsen +1 kazanc olur)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Hattusa

Alıntı yapılan: z - 02 Mart 2022, 12:28:20Analog switchin bu sekilde kullanimi ilginc olmus. Pil voltajinin switchin voltajindan dusuk olmasi sart. Sorunsuz calisip calismayacagina karar verebilmek icin iyi kafa yormak lazim.

(Fark alicinin + girisinden saseye giden direnci kaldirip atarsan + girisi Gnd ye cekersen kazanc -1, cekmezsen +1 kazanc olur)

hocam ölçülecek pil -+5V max. 4053 ün VEE pinine MCU dan pwm ile -V ürettirip verirsek iş yapar gibi gözüküyor. denemek lazım.

sizin bahsettiğiniz fark alıcı devresi nasıl bişeydi?

z

Rg direncini sokup at. Yerine Analog Switch bagla.

V1 ve V2 girislerini de birbirine bagla.

R1=Rf

R2 cok onemli degil  R2=R1 de yapabilirsin.  R2>>R1 de yapabilirsin. Ama en iyisi R2=R1/2
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fide

Ters bağlanma durumunu bir LED/opto ile algılayıp çift kontaklı bir röle ile düzeltseniz iş daha kolay çözülür gibi. Sonrası direnç ve ADC.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

SB7

En uygun bu şekilde olmaz mı? (İzolesiz)

AC yerine DC uygulanacak.
Çıkışa gerilim bölücü eklenip ADC ile okunacak.
2 diyotun gerilim düşümü yazılımla eklenecek.
-SB7

power20

Diyotlar nedeniyle gerilim 1.2V altındaysa ölçüm yapılamayacak