Kaynak Robotu

Başlatan Epsilon, 06 Mart 2022, 17:09:42

Epsilon

Kaynak robotuna program yükleme konusunda bilgisi olan arakadaşlar varmı acaba?
Sormak istediğim bu işlemler nasıl yapılıyor.İşlemi hızlandırabilecek ara programlar oluyormu? örneğin 3D çizilmiş dosyadan aktarmak için neler yapılabiliyor?

Farzedelimki :50 cmx100 cm lik bir parçayı kaynak yapılmak istense nasıl bir kod ekleniyor?

Melih1802

Eğer 6 eksen robot koldan bahsediyorsak robotla gelen "teachpentath" için komutlar vardır.

Epsilon

Alıntı yapılan: Melih1802 - 06 Mart 2022, 19:55:26Eğer 6 eksen robot koldan bahsediyorsak robotla gelen "teachpentath" için komutlar vardır.

Bazı imalatlarda bu kadar komplex işlemlere gerek kalmıyor.
Hep aynı tür işiemler yapılıyor.Örneğin trafoların soğutucu  kanatlarının kaynatılmasında  iki sacın birleşme noktaları 150 cm boyunca kaynatılıyor,atıyorum 5 sn sonra pressden gelen yeni uca yine 150 cm uzunluğunda kaynak yapıyor.
Genelde hangi marka tercih ediliyor.İşlem uzun sürüyorsa kolaylaştıran işlemler ne olabiliyor.Muhtemelen CNC ye benzer işlemleri vardır herhalde

Melih1802

Alıntı yapılan: Epsilon - 06 Mart 2022, 20:05:48Bazı imalatlarda bu kadar komplex işlemlere gerek kalmıyor.
Hep aynı tür işiemler yapılıyor.Örneğin trafoların soğutucu  kanatlarının kaynatılmasında  iki sacın birleşme noktaları 150 cm boyunca kaynatılıyor,atıyorum 5 sn sonra pressden gelen yeni uca yine 150 cm uzunluğunda kaynak yapıyor.
Genelde hangi marka tercih ediliyor.İşlem uzun sürüyorsa kolaylaştıran işlemler ne olabiliyor.Muhtemelen CNC ye benzer işlemleri vardır herhalde

O zaman neden bahsedildiğini öğrensek? Her soru bu kadar gizemli olmak zorunda? mı? Niyet mi okumamız lazım?

Epsilon

Alıntı yapılan: Melih1802 - 06 Mart 2022, 21:49:02O zaman neden bahsedildiğini öğrensek? Her soru bu kadar gizemli olmak zorunda? mı? Niyet mi okumamız lazım?
Anlamadığınız yer neresi?
Aşağıdaki videonun 05:26 da yukarıda bahsettiğim işlem yapılıyor.Bu dalga duvarı imalatında kaynakçılar saatlerce aynı tür malzemelere aynı kaynağı yapmak yerine prese uygun monte edilmiş kaynak  robotu kullanılıyor.
Bir masada çalışan ,parçayı oraya itekleyen sistemde kaynak yapabilen bir sistemde gerekli temel basit kodları soruyorum.Eğer biliyorsanız G kodlarında şöyle bir syntaxa,şu sıralamayla  yazılır diyeceksiniz.
Bilmiyorsanız tuhaf cümleler yazmanıza gerek yok.

gevv

@Epsilon    Hocam sizde imalatcı forumu gibi direkt konuya girmişsiniz  :D

Ben ilk cümlede bilmediğim bir makina dedim direkt kaçtım  :) 

Ama makineyi bilmeselerde yardımcı olmak isteyen meknik bilgisi veya tecrübesi olan kişiler yorum yazdı

İlk iletide makina bu resim video bu işe yarıyor falan açıklasaydınız ona göre yorum gelirdi veya direkt işi bilenler gelirdi