Tek Beslemeli Devrede Optokuplör Beslemesi ?

Başlatan elektroacemi, 08 Mart 2022, 15:48:11

elektroacemi

Merhabalar.

Mikroişlemci digital girişlerini hep optokuplör kullanarak yapıyorum. Bu optokuplör leri de mikroişlemci beslemesi dışında ikinci bir besleme ile besliyorum. (AC-AC trafom çift çıkışlı oluyordu).

Şimdi 12V beslemeli bir devre yapıyorum. Bu devrelerde optokuplör beslemesini 12V kullanıp, 5V a düşürdükten sonra mikroişlemciyi beslemek dışında bir çözüm var mı ? PLC girişleri bu konuda nasıl ?

Teşekkür ederim.

power20

Optokuplör beslemesini 12V kullanıp, 5V a düşürmek izolasyonsuz yapılmışsa optokuplör gereği olmaz (izolasyonu olmadığından dolayı).  Optokuplörü büyük ihtimal zaten 5V ile besleyebilirsiniz. Direnç ayarlanır.

12V-5V dönüşümü için izolasyonlu çevirici kullanılırsa makul olur.  Fakat bu masraflı olur.  Çift çıkış trafo kullanmak  daha ucuzdur.

muhendisbey

Ben bu konuda farklı düşünüyorum. Evet tam manası ile bir izolasyondan bahsedemeyiz fakat olması, olmamasından iyidir. 12V parazitleri 5V regülatörü üzerinden bertaraf edilmiştir. Tabi GND parazitleri konusunda böyle bir beslemede sıkıntı oluşabilir.

Böyle işlerde, PLC'lerde, endüstriyel kartlarda çoğunlukla DC-DC besleme izolatörleri kullanılmaktadır (bir çeşit DC-DC konvertördür aslı, ancak tek pakettedir, ek eleman ihtiyacı yoktur).

https://tr.farnell.com/murata-power-solutions/nme0505sc/converter-dc-dc-sil-1w-5v/dp/1021456
Farklı markalarda da bulunmaktadır. Mornsun markasını sıklıkla kullanıldığını tecrübe ettim. Linkte verdiğim Murata markasının ürününü incelerseniz 1kV'a kadar koruma sağladığını göreceksiniz.

1kV'a kadar koruma sağlar denilmiş, peki öncesi? İşte orada da PCB üzerine spark gap yerleştirmelisiniz. Spark gap ucu açık sivri yönlü PCB padleri birbirine bakacak şekilde imal edilebildiği gibi eleman olarak da bulunmaktadır. Böylelikle bir statik deşarjı ya da beklenmedik durumda besleme hattınızın belli bir gerilime kadar korumasını sağlamış olursunuz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.