Arduino şebeke ile çalışınca sensörün hatalı çalışması

Başlatan Kanidagli, 08 Mart 2022, 18:06:54

Kanidagli

İyi günler,

Yeni mezun mühendisim. Boş vakitlerimde birkaç proje ile kendimi geliştirmek için bir şeyler deniyorum. Takıldığım bir yer var ve yardımcı olabilirseniz mutlu olurum.

Arduino nano ve metal sensörü kullanarak bir proje geliştiriyorum yalnız arduinoyu bilgisayar veya pil üzerinden çalıştırınca düzgün çalışırken şebeke üzerinden ( şarj adaptörü-ac / dc devre- pil şarj devresi bunları tek tek deneyerek) çalıştırdığımda sensörde sürekli algılama veya elimi kabloya yaklaştırınca algılama sorunu oluyor.  Taki ben arduinonun usb bağlantısındaki metal böğme veya arduino üzerinde herhangi bir metale dokunana kadar.

Sanırım parazitlenme sorunu var ve ben topraklama benzeri görev görüyorum.

Bu sorunun sebebi topraklamı? Eğer öyleyse nasıl çözebilirim ?

muhendisbey

Bu sorunun temel nedeni kalitesiz güç kaynağı ve eğer uzay bağlantısı (kablo ile atlamalar) olabilir. Fark etmeden flüoresan lamba parazitlerinden, yakınlarda trafo varsa trafo parazitlerinden etkileniyor olabilir.

Tavsiyem, güç kaynağın 5V'tan fazla ise 7805'li bir regülatör devresi (kapasitör ile gürültüyü bertaraf etmek kaydıyla) kullanabilirsin. Bu sorununu çözmezse sorunu uzay bağlantısında aramalısın. Kablolarını blendajlı (ekranlama yapılmış) bir kablo ile değiştirebilirsin.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.