Super Capacitor ve cok dusuk kayipli switching regulator

Başlatan z, 09 Mart 2022, 16:11:24

z

Elle cevrilen minik bir motoru bir kac tur cevirdigimde 4700uF elco kapasitor 10v'a kadar sarj edilebiliyor.

Kapasitordeki voltaji LM2575 ile 3v3'2 dusuruyorum. Henuz MCU yu takip beslemedim ama mevcut haliyle MCU nun 30 sn falan calisacagini sanmiyorum.

Tum devreleri low power calisacak sekilde tasarlayacagim. Fakat besleme icin daha iyi bir cozum uretmem lazim.

Oncelikle;

1F degerde 5v yada 2.7v super kapasitorlerden max 1sn boyunca ne kadar akim cekilebilir?
Sarj akimi ile ilgili bir sinir var mi?

Super capasitoru 0..10v arasi gerilimle sarj emek icin enerjiyi verimli kullanacak smps regulator cip oneriniz var mi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

Böyle bir projede ben olsam süperkapasitör yerine LIR serisi bir pil düşünürüm. Çin malı birçok elle çevrilen cihazın içerisinde bu pillerden mevcut.

Kapasitörün handikapı şarjını koruyamaz, ki benden iyi bildiğinizi düşünüyorum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Yuunus

kac volttan kac Volt'a ne kadar yuk ile ne kadar surede iner sorusu degil mi asil mesele, yani kapasitor ustundeki voltaj kac volta dusunce isine yaramiyor.
1F lik bir kapasitoru 5V luk bir sarj ile 1 ohm luk bir yuk uzerinden desarj ederek 5 volttan 3 volta 4 sn de filan inersin.

z

Sorunum sarjin uzun sure tutulmasi degil. 5 saniyede sarj edeyim. 30 sn ligine cihazimi beslesin sonra bosalsin dert degil.

Fakat bu dongu sik olacak. Belki her gun gunde 5 kere fakat senelerce.

z

Super Cap kapasitelerin sarj desarj dongusu ne kadar sik olabiliyor.

Her defasinda 5 sn de sarj edip 30 saniyede desarj edersem ve bu islemi gunde 5 kez tekrarlarsam bu kapasitor beni kac seneden sonra yolda birakir?

ahmet35

Geçen bu videoyu görmüştüm. Detaylarına hakim değilim belki faydası olur.

Mr.Thinking

Aşağıda biri türkçe diğeri ingilizce doktora tezi var. Belki işe yarar.
Süper kapasitörlerin kaç yıl dayanabileceğini anlamak için yapıldıkları malzemeye bakmak lazım.
https://acikerisim.erbakan.edu.tr/xmlui/bitstream/handle/20.500.12452/6535/642757.pdf?sequence=1&isAllowed=y
https://repositorio.uam.es/bitstream/handle/10486/676431/tiruye_girum_ayalneh.pdf?sequence=1
ego=1/Knowledge

muhendisbey

Alıntı yapılan: z - 10 Mart 2022, 12:51:00Super Cap kapasitelerin sarj desarj dongusu ne kadar sik olabiliyor.

Her defasinda 5 sn de sarj edip 30 saniyede desarj edersem ve bu islemi gunde 5 kez tekrarlarsam bu kapasitor beni kac seneden sonra yolda birakir?

Benim görüşüm şarjlı pilin 2 bilemedin 3 katı. Fakat üreticilerin söylediği: 100 bin ila 1 milyon cycle, ya da 10 ila 20 yıl arasında deniyor.
Bana biraz sallıyorlar gibi geliyor.

Valla ben yazmadım:
https://www.arrow.com/en/research-and-events/articles/supercapacitor-vs-battery-ultracapacitor-pros-and-cons#:~:text=Supercapacitors%2C%20however%2C%20have%20a%20lifespan,100%2C000%20to%20a%20million%20cycles.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.