Dokunmatik Cam Kontrolü.

Başlatan Melih1802, 09 Mart 2022, 22:49:29

Melih1802

4 telli dokunmatik camı PIC ile kontrol etmek istiyorum.
Bünyesinde bu kontrolü yapabilecek PIC(ler) var mıdır?

Mr.Thinking

4 telli derken neyi anlatmaya çalışıyorsunuz? Bir resim ya da biraz daha açıklama yapsanız iyi olurdu. Eksik kalmış anlatım.
Belki alakası yok ama şöyle bir şey yapmıştım zamanında. Aşağı yukarı 12 sene önce.
Tabletlerin yeni yeni çıktığı ve çok pahalı olduğu zamanlarda tabletimin dokunmatik kısmı kırılmıştı.Tam hatırlamıyorum ama Matrix tarama yöntemli veya adc okumalı Kapasitif bir paneldi.
Bende oturdum uzun uğraşlardan sonra dokunmatik panel -yada klavye de denebilir, yaptım ve tableti tekrar kullanılabilir hale getirdim. Birde şimdilerde bolca üretilen ses bombalarının da olmadığı zaman birde bu tablete bir ses sistemi ekledim. Tabi biraz absürt oldu ama işe yaradı.
Bir bakır plaketi matriksin y ekseni adedince eşit aralıklarda yarıklar açtım ve bu yarıklara paralel yine matrix in x ekseni adedince belli aralıklarla çıplak bakır  teller koydum. Bunu telleri gerilmiş ve kağıt banttan ses perdeleri olan bir gitar sapı gibi düşünün. perdeler sayesinde teller gövdeye hiçbiryerden temas etmiyor ama en ufak dokunuşu algılıyor. Üzerini de karbon folyo ile kapladım. Tabletin dokunmatik panel connectörüne taktım ve çalıştı.
Paylaşayım dedim.
Fotolarını saklı tutmuştum. Ektedir.

ego=1/Knowledge

Sozuak

Bu is icin microchip in ek ozellik eklenmis picleri vardi

SERRO EFE

4 telli dediğine göre rezitif panelden bahsediyorsunuz büyük ihtimalle.Eğer öyle ise 2 adet adc si olan herhangi bir pic ile yapabilirsiniz.
http://mehtadhaval.blogspot.com/2011/04/touch-screen-interfacing-with.html

Melih1802

Alıntı yapılan: Sozuak - 10 Mart 2022, 18:18:27Bu is icin microchip in ek ozellik eklenmis picleri vardi

Tamam işte bende tam olarak bunu sordum.

Melih1802

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 10 Mart 2022, 17:28:414 telli derken neyi anlatmaya çalışıyorsunuz? Bir resim ya da biraz daha açıklama yapsanız iyi olurdu. Eksik kalmış anlatım.
Belki alakası yok ama şöyle bir şey yapmıştım zamanında. Aşağı yukarı 12 sene önce.
Tabletlerin yeni yeni çıktığı ve çok pahalı olduğu zamanlarda tabletimin dokunmatik kısmı kırılmıştı.Tam hatırlamıyorum ama Matrix tarama yöntemli veya adc okumalı Kapasitif bir paneldi.
Bende oturdum uzun uğraşlardan sonra dokunmatik panel -yada klavye de denebilir, yaptım ve tableti tekrar kullanılabilir hale getirdim. Birde şimdilerde bolca üretilen ses bombalarının da olmadığı zaman birde bu tablete bir ses sistemi ekledim. Tabi biraz absürt oldu ama işe yaradı.
Bir bakır plaketi matriksin y ekseni adedince eşit aralıklarda yarıklar açtım ve bu yarıklara paralel yine matrix in x ekseni adedince belli aralıklarla çıplak bakır  teller koydum. Bunu telleri gerilmiş ve kağıt banttan ses perdeleri olan bir gitar sapı gibi düşünün. perdeler sayesinde teller gövdeye hiçbiryerden temas etmiyor ama en ufak dokunuşu algılıyor. Üzerini de karbon folyo ile kapladım. Tabletin dokunmatik panel connectörüne taktım ve çalıştı.
Paylaşayım dedim.
Fotolarını saklı tutmuştum. Ektedir.

1- Anlamadığın halde oldukça uzun bir cevap yazmışsın.
2- Alttaki 2 cevap aynı yazıyı okuyarak gayet net anlamış.
3-

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Melih1802 - 10 Mart 2022, 18:36:371- Anlamadığın halde oldukça uzun bir cevap yazmışsın.
2- Alttaki 2 cevap aynı yazıyı okuyarak gayet net anlamış.
3-
Ne demek şimdi bu?
Ben cevaplamasam konun kaybolup gidecekti. Yazsan suç yazmadan suç.
Sen sabır...!
Ek: geçmiş iletilerini baktım da sorularının cevaplanmayişının nedenini gördüm. Birçok kişiyi verdiği cevaplar yüzünden eleştirmiş sin. Anlamıyorsanız yazmayın tarzında. Bu tavrın hiç hoş değil.
Ama yinede teşekkür ederim sorduğun soru sayesinde güzel bir şey daha öğrendim. Projelerimde kullanırım ben bu 4 telliyi.
ego=1/Knowledge

LukeSkywalker

https://manualzz.com/doc/14491597/touchscreen-article-in-mikroc-for-pic

Dokunmatik cam deyince ben de başta anlamadım. Sizin bahsettiginiz elemanin tam ismi rezistif dokunmatik panel.

Burada da dahili modülü bulunan birkaç mcu dan bahsedilmiş. Pic24 serisinden bir mcu var.

https://www.digikey.com/en/articles/microcontrollers-with-a-touch-sensing-interface