DTMF İLE KONTROL İÇİN UYGUN MALZEME

Başlatan POWER, 11 Mart 2022, 22:58:10

POWER

evet eleman artışı oluyor farkındayım.maliyeti biraz düşürmek için yaptım ama,tek entegre ile çözüm bulamadık.iki entegre ile mcu dan daha uyguna geliyor fakat pcb alanım biraz küçük, çift entegre zor görünüyor. nasıl yapacağıma karar veremedim henüz.
TB6BKG

yas

O zaman sadece mcu ile yap. DTMF kod çözücü kullanmana da gerek kalmaz.

power20

Röle  açık mı? Mevcut durum nedir? Bu bilgiler  geri  iletilebilir.   Tek bip kapalı, çift bip açık  gibi

Z80

74HC393 devrede olmayacak, simülasyon için koydum. 3 transistör ve 1 adet 74HC74 FF.

POWER

Alıntı yapılan: Kılıç - 14 Mart 2022, 08:28:36Röle  açık mı? Mevcut durum nedir? Bu bilgiler  geri  iletilebilir.  Tek bip kapalı, çift bip açık  gibi
Söylemek istediğinizi tam anlayamadım hocam.
Alıntı yapılan: yas - 14 Mart 2022, 02:21:10O zaman sadece mcu ile yap. DTMF kod çözücü kullanmana da gerek kalmaz.
En ideali ama pbp ile bu proğramı yazabilirmiyim bilmiyorum.
Alıntı yapılan: pkelle - 14 Mart 2022, 21:33:25

74HC393 devrede olmayacak, simülasyon için koydum. 3 transistör ve 1 adet 74HC74 FF.

Deneyeceğim henüz imkan bulamadım.
TB6BKG

yas

Alıntı yapılan: POWER - 14 Mart 2022, 22:25:35En ideali ama pbp ile bu proğramı yazabilirmiyim bilmiyorum.
PBP biliyorsan işin çokta zor değil aslında. PBP kullanan biri çok rahat Protonu da(Positronu da) kullanabilir. FFT ile yapabilirsin. Hatta yanlış hatırlamıyorsam Positronun örnekleri içerisinde 2 tane dtmf decoder örneği mevcut.

mg1980

16F628A ile benzer bir uygulama yapmıştım. 12F675 ile de yapılabilir sanırım.PBP için yardımcı olmaya çalışırım.

POWER

Alıntı yapılan: mg1980 - 15 Mart 2022, 00:03:2616F628A ile benzer bir uygulama yapmıştım. 12F675 ile de yapılabilir sanırım.PBP için yardımcı olmaya çalışırım.
Örnek bir uygulama yada proğramlama mantığı konusunda bilgi verirseniz çok yardımcı olursunuz.
TB6BKG

mg1980

Kodu yazdım,GÖNDER butonuna basınca "403 Forbidden" uyarısı çıkıyor ..nedense

POWER

TB6BKG

gevv

@mg1980  kodu bu https://controlc.com/  siteye yükleyip link verebilirmisin bazı karakterler güvenlik sistemine takılıyor kodu inceleyip sorun yaratan kombinasyon neyse onu beyaz listeye almak gerekli forum ile ilgisi yok sunucu tabanlı

mg1980

Sayın @gevv'nin girişimi sonucu kod yükleme sorunu çözülmüş, bu süre zarfında konuyu açan arkadaş @POWER'in ÖM,den talebi üzerine yazmış olduğum kodu kendisine göndermiştim. Kendisi bu hususu bildiğini, yapmak istediğinin 8870 kod çözücü entegrenin yapmış olduğu işlemin işlemciye yaptırılması hususunu kastettiğini söylemiştir. Yazdığım kod bu maksada yönelik olmadığından yüklenmesine gerek kalmamıştır. Buna rağmen arzu eden arkadaş olursa bu kısacık kodu yükleyebilirim.

brandice5

Açma/kapama işini 1-3 tuşları yerine 6-7 tuşları ile yaparsanız tek bir TTL latch entegresi ile (74HC75) çözülür.

Peki nasıl?

Dekoder çıkışı D1, D2, D3, D4 bitlerindeki D2 ve D3 sadece 6 ve 7 tuşları ile aynı anda 1 olur. Diğer bütün durumlarda bu bitler aynı anda 1 olmaz.

6 -> 0110
7 -> 0111

D1 biti ise DATA olarak kullanılır 1-0 (aç-kapa)

D1 bitini latch'ın data girişine, D2,D3 bitlerinide iki diyot ile AND leyip LE (latch enable) girişine verirseniz istediğiniz durumu elde edersiniz.
Sadece 6 ve 7 tuşları aç-kapa yapar, diğer tuşlar herhangi bir değişikliğe sebep olmaz.

74HC75 maliyeti 50 cent filandır sanırım.