Teraziye düşen cisim

Başlatan z, 12 Mart 2022, 16:30:19

z

Bir teraziniz var. 1 m yukarıdan 1 kg lık bir cismi sıfır hızla bırakıyorsunuz.
Cisim teraziye dokununca zıplamadan teraziyle bütünleşiyor.

Bu deney boyunca terazi göstergesinden okunacak max değer kaç kg olacaktır?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

devrecii

Durma süresi ile alakalı aynı kapasitörün boşalması gibi. Reel kapasitör  anlık trilyon amperle boşalabilir, ama imkansız çünkü iç direnç var ve induktans var.

Cisim düşmesinde ise cisimlerin elastikiyeti var. Mesela 1Kg cisim 10sn boyunca düşsün çarpıp 0.1sn durmuş ise = 100kg anlık verebilir. Tabi işlem bu kadar basit değildir çünkü duruş parabolik eğri.

10sn boyunca düşen 1kg cisim 1ns durdurulabliyorsa  10milyoon tonluk anlık yük verir.

Sozuak

Bunu bilemeyiz. Sensörün settling time değerinden tutun mekanik aksamın bu darbeyi ne kadar sürede  ne kadarını sönümlendirdiği önemli 

Andromeda

Niye bu kadar karmaşık olsun..1 kg değil mi..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

serkan_48

Yükseklik, g kuvveti, cismin ağırlığı ve sürtünme kuvveti ile duruş anındaki kuvveti hesaplanabilir diye düşünüyorum.

Belki işin içinde daha fazla parametre vardır ancak bilgim o kadar derin değil.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

polleme

Cismin belli bir hareketten sonra çarpma anına kadar kazandığı momentum, çarpma sonucunda oluşan itmeye eşittir.

M.V = F.t

Burada F.t itmeyi ifade eder. MV ise momentumdur. Çarpmanın ne kadar sürede gerçekleştiği bize oluşan kuvveti verir, kuvvet de kütleye dönüştürülebilir. Çarpma süresi ne kadar kısa ise ters orantılı olduğundan oluşacak kuvvet de o denli büyük olacaktır.

Terazinin gözü belli ölçüde esnek olduğundan (ağırlığa göre çökme ve bu şekilde ölçme eğilimindedir) çarpma süresi o kadar da kısa olmaz ama burada onun ne seviyede olacağına dair bir öngörü yapabilmek mümkün değil.

Özetle bilgim dahilinde eldeki verilerin eksik olduğunu düşünüyorum, ama yanıldığımı ifade edecek cevapları da büyük merakla bekleyeceğim.

parametre

Fizik  serbest dusme konusu

H yukseklik
G yerçekimi kuvvetı
T zaman
H=(1/2)gxt^2 den hesaplanır buna agırlıkta eklenır ok serbest dusme konusu g 9.81 alınır ok

Yuunus

Alıntı yapılan: z - 12 Mart 2022, 16:30:19Bir teraziniz var. 1 m yukarıdan 1 kg lık bir cismi sıfır hızla bırakıyorsunuz.
Cisim teraziye dokununca zıplamadan teraziyle bütünleşiyor.

Bu deney boyunca terazi göstergesinden okunacak max değer kaç kg olacaktır?
geriye terazi diye birsey kalirsa.

tunayk

Sorunun cevabı yay hesabında. Formülasyonu bilenler daha iyi açıklar. Değme anında oluşan kuvvet F=m.a olacaktır. Terazinin loadcell'inin yaylanma katsayisina uygun olarak uyarlandığında bize sonucu verir.

Terazi dediğimiz şey kendi içindeki yaylı mekaniğe etkiyen kuvveti gösteriyor sonuçta.

z

Kantarin ustune cikin ve ziplayin. Normalde 70kg agirlikta iseniz ve terazi gecikmeksizin anlik kuvveti olcebiliyorsa ayakkabiniz ziplamiyor ve teraziyle anlik butunlesiyorsaniz  70Kg dan ne kadar saptirabilirsiniz benzeri bir soru sordum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tunayk

Hatunun mutfak terazisini kırmadan bir test yapayım dedim. Yaklaşık 70grlık bir minik tabağı 15cm yukarıdan bıraktım, 80 - 90 gr mertebesinde değer gösterdi.

Gerçi gösterge çok yavaş güncellediği için max değeri göremedim. Hatta biraz daha yüksekten bırakınca ölçüm sahasından taştı. Sağlam kalsın diye denemeden vazgeçtim  :)

devrecii

Liseden hatırladığım yükseklik enerji formulu m*g*h.

Bir yay var ve 1kg cismi üzerine koyarsak diyelim 1cm esniyor. 1cm mgh ile eşit yayada depolanıyor. Yapışması şart değil.

O zaman 1Cm yukarıdan cismi bırakırsak yay 2 cm esner yani max  2kg ölçeriz.

Yay daha sertse ve 1kg cisim koyduğumuzda 0.1cm esniyorsa cismi 0.1cm yukarıdan  bırakırsak 2kg ölçeriz 1cm den bırakırsak 21kg ölçeriz

Yay daha sertse ve 1kg cisim koyduğumuzda 0.001cm esniyorsa cismi 0.001cm yukarıdan  bırakırsak 2kg ölçeriz 1cm den bırakırsak 2001kg ölçeriz

Yay daha sertse ve 1kg cisim koyduğumuzda 0.000001cm esniyorsa cismi 0.000001cm yukarıdan  bırakırsak 2kg ölçeriz 1cm den bırakırsak 2000001kg ölçeriz

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: z - 13 Mart 2022, 15:38:16Kantarin ustune cikin ve ziplayin. Normalde 70kg agirlikta iseniz ve terazi gecikmeksizin anlik kuvveti olcebiliyorsa ayakkabiniz ziplamiyor ve teraziyle anlik butunlesiyorsaniz  70Kg dan ne kadar saptirabilirsiniz benzeri bir soru sordum.

Hikaye bu ya, AntiTank Mayını personel tarafından tetiklenemez, ağırlığı yetmez. Bir kişinin ağırlığının yetmeyeceğini göstermek isteyen bir eğitmen, "bakın üstünde zıplasanız dahi bunu tetikleyemezsiniz" der ve üstüne zıplar.
Hikaye bu kadar.

Yuunus

1kg lik kutle ilk teraziye carptigi anda ne kadar yuksege ziplarsa(hic ziplamadigini varsayiyorsunuz), o kadarlik bir bir yer degistirme mesafesi, sensorun olcum yer degisim mesafesinin ne kadarina denk geliyorsa o olculur, ki oda olcum sisteminize bagli(basinc etkisi, loadcell vs ne ise).