Nextion Dokunmatiği VFD Sürücüden Etkileniyor

Başlatan Mucit23, 18 Mart 2022, 14:20:00

Mucit23

Selamlar

Nextion ekranların VFD sürücülerden etkilendiğini keşfettim bugün. Nextion Ekranla yapmış olduğum bir cihaz var. Bu cihazı VFD sürücüye yaklaştırınca özellikle dokunma yaptığım zaman yani misal klavyede giriş yapmak istediğimde birkaç tuşa basılmış gibi algılanıyor.

Nextion P Serisi 4.3" display var. Acaba bu durum LCD ekranın yada dokunmatiğin kalitesizliği ile mi alakalı? Çözemedim. Ekran ve benim kart işlevlerini yapıyor. Ama sadece dokunmatik su koyuveriyor.

Böyle bir sorunla karşılaşan var mı? Acaba Rezitif ekranda da aynı sorun yaşanır mı? Bu kokuya önlem almak istiyorum ama ne yapmam gerektiğini çözemedim. Zira benim devredeki besleme voltajındaki harmonikler hep aynı seviyede.

Fikri olan var mı?

fahri-

Benim bildiğim endüstriyel uygulamalarda kapasitif ekran önerilmiyor. Rezistif olan etkilenir mi denemedim.

Mucit23

Rezitif olanların etkileneceğini sanmıyorum. Denemeyi düşündüm ama kullandığım ekranın rezitif olanı stokta yok. Bütün herşey çalışıyor sadece inverter aktif iken dokunmatik düzgün çalışmıyor.

Sadece Nextion'u harici olarak beslemeyi deneyeceğim. Besleme ile mi alakalı onu anlamak istiyorum.

fahri-

Bir de porttan doğru data geliyor mu kontrol ederseniz. Çünkü RS232 kablolarına gürültü de binebilir.

Maxim

inverterin çalışma frekansını değişmek lazım belkide
harmonikler falan etkiliyor olabilir kapasitif touch`ı

muhendisbey

Kapasitif ekranlar ortada elektromanyetik dalga varsa fazlaca etkilenir. Sadece beslemeyi ayırmak çözüm olmayabilir.
Bazı ekranlarda sırf bu nedenle hassaslığı artırma ve azaltma seçenekleri vardır.

Endüstride kapasitif ekran kullanmak tehlikelidir. Su damlası dahi tetiklemeye yeterli. Operatörün teri, konuşurken çıkan tükürük gibi şeyler de istenmeyen işlevlere neden olur. Rezistifte de ara ara dokunmatiğin kayması problemi olur. O nedenle düz ekran ve fiziksel butonlar halen tercih edilebilmektedir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Cemre.

VFD çıkış kablosunu sisteminizden en uzak rotadan taşıyın. Kabloyu blendajlı zırhlı kullanın ve zırhı tek taraftan topraklayın. VFD anahtarlama frekansını değiştirmeyi veya özelliği varsa random carrier freq. parametrelerini ayarlayın. En ucuz çözüm çıkış kablosunu uzaktan taşımak. Ayrıca VFD topraklama bağlantısını toprağa en kısa yoldan bağlayın, mümkünse giriş EMC filtresi kullanın ve bunun da topraklamasını en kısa yoldan yapın.
Topraklama direncinin düşük olduğundan emin olun. Aksi halde bu öneriler faydadan zarara dönüşebilir.
End. Tip HMI'lar rezistif olur genelde...
İşiniz zor, kolay gelsin.

Okan AKÇA

Arkadaşlar yazmış Topraklamayı iyi yapın ve sürücü cikis filitresi takabilirsiniz.

Mucit23

#8
  Baya bir test yaptım. Kapasitif ekranların böyle bir sorun yaratacağını pek düşünmezdim. Tecrübe oldu bana.

  Gözlemlerim şu şekilde.


    Nextion'un telefon şarj chazı ile çalıştırıyorum. Sistemden bağımsız içerisindeki yazılım çalışıyor. Öncelikle sürücüden uzaklaşınca nextion düzeliyor. Ama sürücüye yakın bölgedeyken dokunmatik problem yaratıyor. Yani beslemeyi ayırmak çözüm değil. Sürücü çalışıyorken 30-40 cm yakına kadar nextion etkilenebiliyor. Sürücüde enerji var fakat motor çalışmıyorken yine sorun yok.

    Nextion'da donma kilitlenme hiç yok. Sadece dokunmatik problemli. Ekran yanlış konum algılıyor. Hatta birden fazla noktaya basılmış gibi algılanıyor. Belki dokunmatik hassasiyeti düşürülürse çözülebilir bu sorun. Böyle bir ayar var mı bilmiyorum.

    Topraklamayı özellikle yaptım. Sürücünün gövdesine doğrudan topraklama bağladım. Ama çözüm olmadı. Sürücü ile motor arasında 1 metre kadar 3x1.5 TTR kablo var. Yarın bu kabloyu da 3x1 5 liycy kablo ile değiştirip kablonun örgüsünü topraklayacağım. Bu yapılacaklar listesinde.

    Yaskawa J1000 diye bir sürücü var. Motor yanlışım yok ise 1.1KW Ben sürücü problemli diye düşündüm ama bugün Schineider ATV312 diye başka bir VFD sürücü ile denedim hiçbir şey değişmedi. Demek ki sürücü ile alakalı değil. Sürücünün Carrier Frekansı 8-10Khz diyor. Ama ayar varmı çözemedim. Bakıcam tekrardan.

  Sürücü için kullanılabilecek çıkış filtresi tam olarak nasıl bir şey. Sürücünün yaymış olduğu harmoniği olabildiğince azaltmam lazım.
ilyas KAYA

#9
Atv12 de
 conf-full-drc içinden sfr yi 15 yapın deneyin birde.
Taşıyıcı frekansı 15khz e kadar çıkıyor.

Ayrıca toprak hattı yerine gövdeyi power'in GND (-) sine bağlayın ama sebekeden gelen toprağı ayırın.

Atv12 nin önünde veya arkasında emi filtre açıp kapatma anahtarı olacak onu da iki yönde deneyin. Eğer anahtar yok ise emi filtresi olmayan bir ürün almışsınız demektir.
Anahtar dedigim çekmeli birsey. Yukari doğru çekip asagi doğru inen tarzda.


muhendisbey

Dediğiniz problemin adı ghost touch.
Bazı telefonların dokunmatiğinde de benzer durum görülmüştü. Telefonlardaki sıkıntı digitizer ile ekran sinyal flat kabloları üst üste geçmesinden dolayı ekran sinyalleri diğer kabloda sinyal oluşturuyordu.

Sorum şu, benzer durumu cep telefonunda da yaşıyor musun?

Diğer sorum nextion beslemesini powerbankten vererek deneyebilir misin?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Okan AKÇA

Motoruda toprağa bağlayın sadece sürücüyü topraga bağlamak yeterli olmayabilir

Cemre.

Sürücü çalışmıyorken sorun yok, blendajsız kablo kullanılıyor ve çalışırken yaklaşınca sorun oluyorsa problemin kaynağı Radiated EMI olsa gerek. Çıkış kablosunun blendajlı ve topraklı olması fayda sağlar.
Anahtarlama frekansını parametrik olarak artırabiliyor olmak, bunu gerçekten artırabileceğiniz anlamına gelmez. VFD kataloğunda anahtarlama frekansına karşılık derating oranı tablosuna bakınız. 15kHz gibi en yüksek ayar değerinde ürün %50ye yakın derate olabilir, bu da belirli koşullar sağlanmadığında VFD çıkış katının hasar görmesine neden olabilir. Örn yeterli soğutma olmazsa, derating değeri dikkate alınmaz ve ürün aşırı yüke maruz kalırsa vs...

Çıkış RFI filtresi de bir çözüm gibi görülebilir, ama pahalı bir çözüm olacaktır. Giriş RFI önermiştim ama muhtemelen fayda sağlamaz çünkü sorun Conducted değil Radiated EMI kaynaklı gözüküyor.

En ucuz yol, VFD çıkış kablosunu ayrı bir kanaldan veya tavadan, mümkün olan en uzak noktadan, shieldlı blendajlı ve topraklaması yapılmış kablo ile taşımak gibi gözüküyor...

Cemre.

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 19 Mart 2022, 00:46:08Atv12 de
 conf-full-drc içinden sfr yi 15 yapın deneyin birde.
Taşıyıcı frekansı 15khz e kadar çıkıyor.

Ayrıca toprak hattı yerine gövdeyi power'in GND (-) sine bağlayın ama sebekeden gelen toprağı ayırın.

Atv12 nin önünde veya arkasında emi filtre açıp kapatma anahtarı olacak onu da iki yönde deneyin. Eğer anahtar yok ise emi filtresi olmayan bir ürün almışsınız demektir.
Anahtar dedigim çekmeli birsey. Yukari doğru çekip asagi doğru inen tarzda.RFI jumper/vida vb olmaması ürün içerisinde EMI filter kısmının kesinlikle olmadığı anlamına gelmez. Ama bu ürünü IT (izole) şebekede kullanabilme ihtimaliniz düşer, çünkü ürünün PE hattı herhangi bir şekilde toprak ile temas ederse IT şebeke yapısı bozulacaktır. Bu durumun önüne geçmek için Y kapasitörlerinin cihazın PE hattına olan bağlantısını kesmek gerekir, bu nedenle filtre bulunan ürünlerde "genellikle" RFI Jumper bulunur.

Mucit23

Teşekkürler

Topraklama ile sorunu büyük ölçüde çözdüm.

Söylediğim gibi motor kablolarını 3x1.5 liycy kablo ile değiştirdim. Kablonun metal örgü kısmını motor gövdesine ve sürücü gövdesine bağladım. Sürücü gövdesini doğrudan toprağa bağladım.


Sorun %95 azaldı diyebilirim.

Aynı zamanda sürücü taşıyıcı frekansını 15Khz'ye çıkardım. Sürücünün dökümanı aşağıda

Yaskawa V1000 PDF

Sayfa 156'da gerekli talimatlar verilmiş. Ona göre bende ayarladım. Fakat çok fazla bir değişim göremedim açıkçası. Motordan gelen ses biraz azaldı gibi ama ben tamamen kesilmesini beklerdim. Bunu çok anlayamadım.