Elle cevrildiginde 1 Watt guc ureten alternator/dinamo vs arayisi

Başlatan z, 22 Mart 2022, 12:56:40

z

Milini parmaklarima cevirdigimde 10 saniyeligine 1w civarinda elektrik uretecek guvenilir bir aparat ariyorum.

Bu amacla reduktorlu step motor kullanmayi denedim. Ancak daha ilk 5 dakikada plastik reduktor dislisi siyirdi.

Isportada mandalina basildiginda led yakan aletler var ama bana mili cevrilen tipte bir sey lazim ve senelerce sorun cikartmamasi gerek. Ustelik sigara paketinden de kucuk boyutlu olmasi sart.

Onereceginiz bir aparat var mi?

Dislisi siyiran step motor asagidaki.

Asagidaki isimi gormez. Fazla uyduruk, buyuk, mil ekseni vs projeme uygun degil.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ankyra

tunayk

dinamo

12V 5W demiş. Tepesine bir tane çevirme mandalını tornanızda yapabilirsiniz mutemelen.

z

Bunlar cok fazla devir sayisi ile donmek zorunda. Ustelik de inanilmaz buyuk.

Cok dusuk KV degerli fircasiz motorlari bir arastirayim.

Andromeda

..dişli olmadan elle çevrilecekse en uygunu step motor.
https://www.motorobit.com/urun/nema-17-step-motor-41me3991al
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

@Andromeda'nin linkini verdigi motoru deneyecegim. @Ilyas Kaya'nin onerdigi motorlar cok narin. Cikis milinden cevirmeye kalkisildiginda bunlarda metal disli kullaniliyor olsa bile kisa zamanda disli siyirir. Elimde mevcut bir deneyeyim ama umudum yok.

power20

Cep telefonu titreşim motorlarından 10 tane kadar paralel yapılabilir. Bunların mili kayışla birbirine bağlanır. Tek seferde hepsi çevrilmiş olur. 1W güç çıkmıyorsa motor sayısı artırılır. Sigara paketine 100 tane kadar sığabilir

https://www.robotistan.com/kablolu-titresim-motoru-vibrating-motor-with-cable

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: z - 22 Mart 2022, 17:05:10@Andromeda'nin linkini verdigi motoru deneyecegim. @Ilyas Kaya'nin onerdigi motorlar cok narin. Cikis milinden cevirmeye kalkisildiginda bunlarda metal disli kullaniliyor olsa bile kisa zamanda disli siyirir. Elimde mevcut bir deneyeyim ama umudum yok.

Yok ben bununla 10kiloluk jaliziyi kaldırmak için kullandım bir sorun olmuyor. Ancak devir sayısı önemli. Eğer düşük devirli ise karşı kuvvet fazla uygulamak gerekir o zaman dayanmaz.
Bunların 400 devir 1200 devir olanları da var. Devir sayısı arttıkça disli sayısı azalır ve karşı kuvvet azalır. Sizin milinizin hızı nedir mesela devir dakika olarak ?

muhendisbey

Metal dişlili bile olsa minyatür dişliler bir süre sonra dişleri bitecektir. En basitinden oksidasyon gibi bir düşmanı var. Metal hava 1-2 derece olduğunda nemi üzerine yapıştırır.

İndüktif sallamalı bir sistem üzerinden gidebilirsiniz. Bir ara sallamalı el fenerleri vardı. İçerisinde bulunan neodyum mıknatıs yukarı aşağı hareketle elektrik üretiyordu.
Açık alanda olacaksa güneş paneli de iş görebilir.
Ya da 10 yıl ömre sahip piller var. Marketlerde satılan piller değil, farnell'de vardı bir ara. Şarjlı değil. Bir müşterim göndermişti zamanında.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 22 Mart 2022, 18:47:49Sizin milinizin hızı nedir mesela devir dakika olarak ?

Parmakla mili ancak saniyede 3 kez cevirebilirsin. Bu da 180 rpm ediyor. Eger bu elektrik uretimini beceremezsem mecburen Lidyum pile yonelecegim ama bu durum projemin cazibesini  olumsuz etkileyecek.

ilyas KAYA

Oo baya düşük öyle ise reduktor dayanmaz.
Biz elektromekanikde reduktor yükünü almak için kayis kullanıyoruz. Kayisla önce 1/2 yapıp daha sonra 1/10 yada 1/25 gibi reduktore giriyoruz. Bu da toplamda 1/50 yaparken hem reduktor hemde kayısı korumuş oluyoruz. Sizde basitçe böyle yapabilirsiniz.
Piyasa da hazır 3d yazici için minik kasnak ve minik gt2 kayıslar var. Belki reduktore bile gerek kalmaz direk step motor , 4 kasnak ve 2 kayis ile çözersiniz.

Bldc yada step motor ile daha verimli elektrik üretiliyor

z

Biraz once elimdeki mikro reduktorlu DC motorla deneme yaptim. Pense ile cikis milini cevirdigimde tamam enerji uretiyor ama donmeyi durdurup tekrar dondurmek istedigimde takilmalar basladi, kitir kitir sesler geldi. Her durdurma isleminde disliler kitleniyor sag sol yapip kurtarmak gerekiyor.

Buna guvenilip is yapilmaz.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: z - 22 Mart 2022, 19:33:21Biraz once elimdeki mikro reduktorlu DC motorla deneme yaptim. Pense ile cikis milini cevirdigimde tamam enerji uretiyor ama donmeyi durdurup tekrar dondurmek istedigimde takilmalar basladi, kitir kitir sesler geldi. Her durdurma isleminde disliler kitleniyor sag sol yapip kurtarmak gerekiyor.

Buna guvenilip is yapilmaz.

Sizin reduktor oranı çok yüksek bendeki elle dahi dönüyor.
Yüksek devir reduktorlerde hem dişler büyür hemde daha az olur.

fide

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com