Scope probunun konnektoru

Başlatan z, 22 Mart 2022, 22:14:43

z

Durup dururken scope probum arizalandi. Sorunun resimdeki konnektor baglantisinda oldugunu tesbit ettim.

Resimdeki kablonun canli ucu kil gibi ince ve konnektorun ortasinda derince bir noktadaki delige giriyor gibi gorunuyor.

Ancak delige girse bile nasil saglam bir baglanti olabilir?

Kablonun ucunu iceri soktugumda temas saglanmiyor.

Bu konnektor yapisi hakkinda bilginiz varmi? Canli uc bu konnektore nasil baglanir?

Metal konnektor acilamiyor gibi duruyor. Zorlayip bozmak istemedim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

power20

Uydu kablosu konnektörüne benziyor(aynısı değil)

O metalin içi  açılmaz. Tırtıklı kısım burularak kablo içine blendaja temas ederek sokulacak. Oradaki canlı uc 1 cm gibi soyularak,  kısa bir plastik ile metal kısmın içinden ilerleyecektir. Uçtaki iğne belki bu işlem öncesi ortadaki tele lehimlenir? İğne belki geriden çıkabilir

Sozuak

Crimp tool ile tek defalık sıkılır. Bozulunca lehim tipi kaliteli bir bnc ile değiştirin  yada Ulus Konya sokakta  Alkan Plaza içinde üst kattaki bu tip konnektör ve crimp tool satan yerlerden rica ederseniz kabloyu açıp yeniden konnektör sıksınlar. Orta iletken normalde önceden lehimlenip kablo blendajı hasar vermeden  ve kısa devre etmeyecek şekilde  gövde içine sokulur ve ucu o konnektörün boğazına uygun crimp tool ile sıkılarak işlem bitirilir.

z

Canli tel o kadar inceki, konnektorun ortasindaki pinin deligine giriyor gorunuyor. Ama temas saglayamiyorum.

Cok daha kalin bir tel parcasini iceri soktugumda avometre ile baglantinin olustugunu goruyorum. Fakat iceri soktugum tel deligin icinde lambur lumbur oynuyor. Kil gibi tel pinin deligine girse bile nasil temas saglayacak anlamadim.

Yalniz bu konnektor scope cihazina takilan konnektor degil. Prob aparatina giren konnektor ve cok cok minik.

mozkan87

Konnektörün içindeki merkez pimi cımbız ile geri iteklediğinizde çıkıyor mu? Crimp kısmı zaten ayrılmış görünüyor. Kablo kesilip tekrar ince bir boru vb bir şey ile crimp edilebilir.

Sozuak

Tamam anladım. O tipte piyasada var mı araştırmak lazım. Bulunursa mantık aynı. Askeri  cihazlarla uğraşırken elimin altında vardı  crimp tooollar da çeşitli konnektörlere göre uçları da.

z

Kendimce bir cozum buldum ve oldu.

Kablonun ucunu kesip yeniden soydum. Shield tellerine baglanti yapan metal bilezigi pense ile siktim.

Konnektorde ince telin girdigi deliginin icine krem lehim bastim.

Kabloyu iteledim. Ortadaki pini havya ile onden isittim. (Sansima pinin etrafindaki plastik benzeri malzeme isiya dayanikli imis. Eriyip yamulmadi lackalasmadi)

Oldumu oldu. Ne kadar saglikli oldu bilmiyorum. Simdi probum calisiyor.

(Bu arada canli tel lehim tutmayan bir metalden yapilmis. Sebebini anlamadim.)

Krem lehim eriyince pindeki deligin hacmi kucultmus oldu.

Yuunus

benim de hp3060 problarin kanca kisimlari eridi acaba bunlar ayrica satiliyor mu, burada var ama malum getirtmek probun fiyatini gecer.
https://tr.aliexpress.com/i/4000122966450.html