S7 200 plc PC ile haberlesememe

Başlatan darkss, 24 Mart 2022, 18:33:18

darkss

Hocam herkese merhaba ben 2hafta önce bir S7 200 CPU 224 Plc aldım fakat elimde PC/ppi kablosu yokdu bende önce USB/rs485 converter aldım üstünde 5 adet pin var A B ORTAK GND 5V VE GND BU PİNLERİ plcnin Türkçe kullanım klavuzundaki port ayarı bölümünden bakarak A DB 9 pin soketinin 8. Pinine B ise 3. Pinine bağladım gnd yi de ortakladım pg/PC kısmından ise 9600 baund rate com port ayarını yaptım fakat ne yaptım ne ettiysem haberlesemedim bu arada converter ch340 cipli bende araştırdım biraz YouTube da rs232/USB (ch340) ile sanal Xp de yapan birini gördüm yine bende tekrardan aynı kablodan aldım fakat yine haberlesemedim acaba bana yardımcı olabilirmisiniz lütfen

darkss

dostlar kullandığım cihazlar bunlar soldaki ch340 cipli usb rs\232 sağdaki ise ch 340 çipli rs485
şididen yardımlarınız için teşekkür ederim

tunayk

Haberleşme için PLC nin stopta olması tavsiye olunur. Eğer port kullanımda ise bağlanamazsınız .
Her hangi bir RS485 çevirici iş görür. Doğru sürücünün yüklü olması ve cihazın sağlam olması yeterli.
Siemens in A ve B uçları piyasadaki cihazlara göre ters genellikle.  Ölçü aleti ile A B arasını ölçerek kontrol ederek pozitif değerli ucu 3nolu pine, diğer ucu 8 nolu pine bağlayınca çalışır. 
İlave: Baudrate 9.6 olmak zorunda değil. Bağlantı kurduğun pencerede tüm hızları tarama seçeneğini aktif edebilirsin. Bir de tarama adres aralığını 1-128 Arası yaparsın

darkss

hocam cihazın sağlam olup olmadığını nasıl test edebiirim?

tunayk