LED dimmer için akım kontrolü

Başlatan Melih1802, 30 Mart 2022, 20:02:19

Melih1802

Akım kontrollü, 24 Volt 100 Amper LED kontrolü yapmak için devre yada entegre önerisi istiyorum.

Temel olarak devreden beklentim, bir adet kontrol kartı olacak ve bu kart potansiyometre' den aldığı 0-10 Volt bilgisini RS485' e çevirerek adreslemesi aynı olan tüm alıcı entegrelere iletecek.
Tüm alıcı entegreler RS485 ten aldığı bilgiyi PWM'e dönüştürerek, akımı kontrolü kartından sınırlandırılmış olan 24volt u dimmer edecek.

Verici bir tane, alıcı taraf sayısı bilinmemekle birlikte çoklu olacaktır. Her alıcı devre 50A veya 100A kontrol edebilmeli.

Bunun için hardware bir entegre veya başka fikri olan var mıdır?

fide

Ledlerin seri paralel yada komplex bağlantı durumu nedir?
100A oldukça büyük bir akım ve LED dediğimiz malzeme akım ve sıcaklığa karşı oldukça hassas bir malzeme.

Vestel sokak lambasında 6 yada 7 amperi anahtarlayan bir sistemde 4 kanal paralel LED kullanılmış ve bu 4 kanalın akımının eşit olması için ayrı bir entegre kullanıldığını gördüm.

100A için PCB hat kalınlığı, enerjinin verildiği noktanın ledlere olan uzaklığı, ledlerin tipi gibi değişkenler domino etkisi oluşturup ledlerin diziler halinde bozulmasına sebep olabilir. Eşdeğer direnciniz 0.25 ohm civarında. Bu eşdeğer direnç üzerinde 100Amperi hassas şekilde kontrol etmek çok zor.

Maliyeti artırır ama sağlam bir iş yapılmak isteniyorsa 5-6 Amper gibi daha makul değerlerde küç0k diziler halinde kontrol yapıp seriler oluşturmak daha mantıklı bence.

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Melih1802

Led ler seri bağlantıya sahip, PCB üzerine dizilmiş haldeler. Tek bir şerit 3metre uzunluğunda ve 1350mA çekiyor.
Led barlar paralel beslemeye sahip olacaklar. Besleme bakır bara üzerinden yapılacak.

fide

Basit bir devre ile bu stripleri kontrol etmeyi deneyin. 80 kadar paraleliniz olacak.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com