Tarayıcı çerezleri linkle başkasına gider mi?

Başlatan sinus, 01 Nisan 2022, 20:49:48

sinus

İşyerindeki bilgisayarda bilindik bir alışveriş sitesinden gazyağı bakmıştım. Bu bilgisayarda hiçbir sitede oturumum açık değil.

Aynı sitede bulduğum kıyafet linkini whatsapp web ile arkadaşa gönderdim. O arkadaş gazyağıyla hiçbir alakası olmadığı halde instagramda gazyağı reklamı çıkmış karşısına.

O arkadaş telefonlar dinleniyor muhabbetine geldiyse de ben çerezlerden kaynaklı olduğunu düşünmekteyim.

MC_Skywalker

youtube ve facebook siterinde oturum açtıysanız, diğer yan siteleri reklam için tek havuza cerez bilgisi topluyor.

google -> gmail -> kaggle -> youtube -> coolab -> translate -> goggle hesabıyla oturum açma/bağlanma olanağı sunan diğer tüm siteler

facebook -> instagram -> whatsapp -> facebook hesabıyla oturum açma/bağlanma olanağı sunan diğer tüm siteler

ilyas KAYA

Telefon sesli olarak dinlenmiyor. Bunu bir çok teknoloji kanalı denedi bende denedim .
Hey siri , hey Google nasıl çalışıyor sence ? :)

Belirli kelimeler var mesela yağ kaç para oldu yağ ne alsam gibi.
Daha önce hiç aramadığın bir şey için deneyin.

power20

Bazı linklerin sonuna bizim anlayamayacağımız ifadeler ekleniyor. Bu sayede linki gönderen kişinin ilgi alanlarına dair bir bilgi iletilebilir. Adı çerez midir? Sanmıyorum.

Örneğin

www.site0abc.com/urun1

www.site0abc.com/urun1?xmdmd

Bu iki bağlantı aynı sayfayı açıyor olsa da sondaki bilgiler vasıtasıyla ilgi alanları gibi detaylar iletilmiştir

ilyas KAYA

Muhtemelen aramayı Google dan yapıp linki Google dan aldınız. O da size arama kelimesini içeren cümleyi yada kelimeleri de gonderdi. Çerezler linkle alınamaz. Ama kötü niyetli bir uygulama alabilir ve link ile çatır çatır arka arkaya yollar ve karşı tarafta yeniden dosya haline getirebilir