Bir hız sürücüsünün beslemesine konulmuş eprom.

Başlatan Mr.Thinking, 04 Nisan 2022, 16:44:16

esensoy

Endüstriyel inverterlar ve servo sürücülerde kontrol katı ve güç katı ayrıdır ve genelde konrol katı aynı seri içindeki farklı güçteki cihazlarda aynıdır,
Kontrol katı bozulduğunda yeni kart sipariş edip değiştirdiğinizde eski parametre ayarlarını tekrar yapmanız gerekmez, güç katı üzerindeki epromdan çeker ve çalışır,
Güç katında da genelde eprom bozulmaz,

Burda eprom bozuk gibi görünüyor, oluyorsa epromun yenisini satın alın, eskisinden okuyup yenisine yazın ve yerine lehimleyin,
büyük ihtimal çalışacak.
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: esensoy - 05 Nisan 2022, 08:55:33Endüstriyel inverterlar ve servo sürücülerde kontrol katı ve güç katı ayrıdır ve genelde konrol katı aynı seri içindeki farklı güçteki cihazlarda aynıdır,
Kontrol katı bozulduğunda yeni kart sipariş edip değiştirdiğinizde eski parametre ayarlarını tekrar yapmanız gerekmez, güç katı üzerindeki epromdan çeker ve çalışır,
Güç katında da genelde eprom bozulmaz,

Burda eprom bozuk gibi görünüyor, oluyorsa epromun yenisini satın alın, eskisinden okuyup yenisine yazın ve yerine lehimleyin,
büyük ihtimal çalışacak.
Peki besleme bozulur ve değiştirilmesi gerekirse beslemedeki eprom yerinden sökülüp yenisine takılması veya programla konnektörü sayesinde okunup yenisine mi yazılması gerekiyor? Çünkü beslemedeki eproma direk bağlantılı 4 pinli bir programlama konnektörü var.
ego=1/Knowledge

esensoy

Öyledir diye düşünüyorum, çünkü tüm parametreler orada tutuluyor

Mr.Thinking

Customer servislerine aşağıdaki maili gönderdim bakalım ne cevap verecekler.
Hello
our elevator has a ZIEHL-ABEGG 3BF013 drive.
The modular smps power supply inside the drive has failed.
The 10nf 2000 volt capacitor at the 310volt input had exploded. The 310 volt paths on the pcb had blown like a fuse. The 4v7 zener diode 10R resistor on the led side of the feedback opto coupler and the led of the opto coupler were short-circuited. I fixed all the faults and made smps work. The device worked.
But I see HW-SW error on the screen. The manual mentions that there is an EEprom failure.
I have read page 143 of the ZIEHL ABEGG Operating instructions ZETADYN 3BF booklet. But I didn't quite understand what to do. I respectfully request your help on what I should do.
ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

cevap geldi;
Dear Umit,
we can tell you that the boards are networked with each other and are also checked by the software. This is the so-called information bus. He checks e.g. the existence of the various boards and also the hardware index, serial number,...

Now it would be conceivable that one of the boards is not recognized by the information bus and that is why the hardware-software error occurs. Repairs are sometimes very complicated and time-consuming, especially if some overvoltage has destroyed certain areas of the circuit board or this information bus. In such cases, external repair companies don't have a chance, as each circuit board has a small EEPROM, which is programmed here by us.
What I could do is check the data from the information bus. Sometimes you can manipulate the data.
To send me the data, you take an SD card and insert it into the card reader on the control unit. Then go to the Memory Card menu and save all data on the card with the SAV_ALL command. After that there is a folder 3BF on the card. Zip this folder and mail it back to this address.
Then we'll see if we can identify and fix the problem.

Best regards,
Alwin
ZIEHL-ABEGG SE
ego=1/Knowledge

esensoy

Ben hiç cevap vermezler demiştim ama bayağı ilgilenmiş görünüyorlar,
umarım çözülür.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: esensoy - 06 Nisan 2022, 13:49:03Ben hiç cevap vermezler demiştim ama bayağı ilgilenmiş görünüyorlar,
umarım çözülür.
Biz öyle düşünüyoruz. (Bilgi saklama olayı) Onlar öyle düşünmüyor gibi.
ego=1/Knowledge

Epsilon

.

Mr.Thinking

ego=1/Knowledge

Epsilon

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 06 Nisan 2022, 17:41:01Bu nokta ne anlama geliyor. İkinci kere yapıyorsunuz da
Silinebilir anlamında.Bir anlamı yok.(Mesajı silemiyoruz ya Adminler anlıyor bunları silebiliyor)
Sanki herşeyden nem kapıyor gibisiniz.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Epsilon - 06 Nisan 2022, 17:46:02Silinebilir anlamında.Bir anlamı yok.(Mesajı silemiyoruz ya Adminler anlıyor bunları silebiliyor)
Sanki herşeyden nem kapıyor gibisiniz.

Yok nem kapmıyorum da ikinci kere olunca ne yazdı da siliyor acaba diye insan meraktan yükseliyor.
ego=1/Knowledge

esensoy

Bilgi saklama olduğu kadar, uğraşmama isteği de vardır,
Kimse onların hümanist olduğunu düşünmesin,
Kucağa bi alırlarsa en çok onlar hoplatır.

Mr.Thinking

Almanlar cihaz için sd karttan yüklenebilen bir yazılım güncellemesi dosyası gönderdiler. Yazılımın nasıl güncelleneceğine dair bir kılavuz da gönderdiler. Yazılımı güncelledik ve tüm epromlar ana kart tarafından tanındı ve sorun çözüldü.
Cevap yazan tüm üstatlara teşekkür ederim. Kolay gelsin.
ego=1/Knowledge

Epsilon

@Mr.Thinking eğer bu firma ile kontağınızı kesmez ürünleri hakkında objektif bildirimler gönderirseniz size kartların hızlı test etme yada pekçok teknisyenin bilmediği konular hakkında bilgiler ,yazılımlar hatta bazı test bordları bile gönderebilirler.
Böylece bu sektörde pekçok kişinin ulaşamadığı bilgilere ve donanımlara ulaşırsınız.

Türkiyeden yaptıkları basit bilgilendirmeler ve dürüst ticaret ile yurdışındaki firmanın gönderdiği bedava ürünlerle bir zaman sonra onların önemli bayisi olmuş bazı firmalar biliyorum.
Firmanın sektörde rakibi yoksa karşıdakini parasal yönden sömürür.100  usd lik kartı 10bin USD ye satar.Ama çok rekabet varsa pek birşey yapamaz.