PTT nin gümrüğü affetmiyor

Başlatan ACM, 05 Nisan 2022, 18:36:10

fahri-

Yurt içi firmalardan kaliteli üretim yapan yerler var. Odak ve Baskı Devre bunlardan ikisi.
Ama Prototip mertebede 10-20 adet için 200 usd sabit tooling ücreti alıyorlar. 1000-5000 Adet için bu tooling bedelleri görünmüyor yerli firmaya yaptırılabilir. Ama Çinlilerin 2$ a yaptığı protiplemeyi 200+$ a yapabiliyorlar ancak.
Çinlilerin 2$ a yaptığı ve kargosuyla beraber (DHL ile) 45-50$ a yaptığı iş bir haftada elimde oluyor.
Yerli firma aynı işe 220$ diyor ve teslim süresi 3 hafta.
Bu durumda yerliye nasıl yaptıralım...
Ve bu arada protip ve az sayıda üretimleri bu büyük firmalar bile Çine yaptırıyorlarmış artık bu son günlerde.

LukeSkywalker

5 adet numune pcb gümrüğe takıldı. Elin afganı, suriyelisi, pakistanlısı sınırdan elini kolunu sallayarak geçiyor, bizim kayıtlı kuyutlu vergisi ödenmiş ürünümüz için gümrük müşaviri istiyorlar bin tane zorluk çıkartıyorlar. Teşekkürler Türkiye.

power20

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 12 Nisan 2022, 11:52:59... için gümrük müşaviri istiyorlar 
Acaba alıcı şirket olarak mı görünüyor?
Şahsi olarak gelen 5 adet PCB için de gümrük müşaviri istiyorlarsa durum vahim

Maxim

Alıntı yapılan: ozmo18 - 05 Nisan 2022, 21:52:062 hafta önce jlcpcb den sipariş ettiğim 5 kart gümrüğe takıldı telgraf yollamışlar başakşehir gümrüğe gelin kontrol edeceğiz diye. Gümrüğe gitmem minimum 3 saat (anadolu yakasındayım),iş güç arasında imkansız, telgrafta bulunan mail adresine takip no , jlcpcb den indirdiğim fatura ve ödeme yaptığım kartın ödeme makbuzunu ekleyip gümrüğü gitmemin mümkün olmadığını kutu içeriğinde hobby amaçlı pcb ler olduğunu,ben olmadan da kontrol edebileceklerini belirttim, 2 gün sonra kartlar gümrükten çıktı 36 tl gümrük vergisini postacıya ödeyip aldım.

bir güncellemede ben yapayım
JLCPCB den gelen 30 adet kartım gümrüğe takıldı
sizin bu yazıyı görünce dedim bir mail göndereyim belki işe yarar.
mailde fatura dokumanını falan yolladım (şahıs, şirket falan değil benimkisi)
ertesi gün cevap geldi ve haliyle şaşırmadık

gönderiniz gümrüğe tabi olduğundan dolayı buraya gelmeniz lazım...

elektronik

@Maxim Pcb için ödeme yaptığınızda vergi eklenmişmiydi?
Ben geçenlerde JLCPCB ye 10 aded pcb sipariş verdim ödeme esnasında vergiyide kestiler ve aras kargo ile geldi.

power20

Alıntı yapılan: Maxim - 12 Nisan 2022, 12:58:59gönderiniz gümrüğe tabi olduğundan dolayı buraya gelmeniz lazım...
Peki oraya gidince ne oluyor?  İmza atmak para ödemek yeterli mi? Yoksa beyanname, müşavir durumları mı gerekiyor?

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: Kılıç - 12 Nisan 2022, 12:13:37Acaba alıcı şirket olarak mı görünüyor?
Şahsi olarak gelen 5 adet PCB için de gümrük müşaviri istiyorlarsa durum vahim
Şahsi.

Maxim

Alıntı yapılan: elektronik - 12 Nisan 2022, 13:44:49@Maxim Pcb için ödeme yaptığınızda vergi eklenmişmiydi?
Ben geçenlerde JLCPCB ye 10 aded pcb sipariş verdim ödeme esnasında vergiyide kestiler ve aras kargo ile geldi.

yok ben sipariş verirken o seçenek yoktu
eski tip geldi yani klasik 1256262SG sonu SG ile biten shipping kod

elektronik

Siparişte vergi alındıysa gümrüğe takılmıyor demekki @LukeSkywalker Siz siparişte vergi vermişmiydiniz?.

ACM

Aras kargoyla gönderebilecek başla pcb firması yokmu ? İngilizcesi iyi olan bir arkadaş 'vergisini ödeyin aras ile gönderin çok iş yaparsınız' dite firmaya yazsa ne iyi olurdu.

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: elektronik - 12 Nisan 2022, 15:39:52Siparişte vergi alındıysa gümrüğe takılmıyor demekki @LukeSkywalker Siz siparişte vergi vermişmiydiniz?.
Siparişte vergi vermedim sanırım. Ama eskiden de vergiyi kapıda alıyordu postacı. Gişedeki görevli 1 Mayıs'tan itibaren dışarıdan ürün getirmenin daha da zorlaşacağını söyledi.

elektronik

Bu sonuçlara baktığımızda sipariş anında vergi ödenince sorun olmuyor gibi görünüyor.

sigmoid

Demek sadece bana özgün değilmiş. Yakın zamanda da benim baskı devre siparişlerimde ptt gümrüğüne takıldı. Gümrük memuru paketi açıp bana "Artık hobi diye pcbleri beyannamesiz veremiyoruz. gümrük müşaviri tutmak pahalıya patlar sen bunları en iyisi mi geri gönder" dedi. Çözümüme gelmeden önce yukarıdaki birkaç arkadaşlara serigrafi ve yerli üreticilerle ilgili tecrübelerimi paylaşayım.

Serigrafi işi malesef göründüğü kadar kolay değil. Benim gibi hobi ve bu işi evde uğraşanlar için pis ve kokulu bir çözüm. Zamanında serigrafi malzemeleri alıp denedim. Ama içlerindeki ipek kumaşı temizlemeye yarayan madde tinerden daha keskin kokuyordu. İpek kumaşı temizlemek için basınçlı suya ihtiyaç var. Musluk suyunun basıncı yetmiyor. Genelde kompresöre boyatabancası takarak yıkıyorlar. Kısacası yeriniz yoksa ev için hiç uygun değil çok pis bir iş.

Yerli üreticiler malesef prototip yapmak için aşırı pahalı. Düşük adette jlcpcb, pcbway gibi firmalar daha düşük fiyat veriyorlar. Yukarıdaki yerli üreticilere ek olarak Megasistem i de öneririm. Fiyat teklifleri odak ve baskıdevreye göre daha uygundur. Diğerlerine göre küçük ölçekli bir işletmedir.

Gelelim benim gümrük problemimin çözümününe. Cevap beyanname verdim ve pcbleri aldım. Tahmin edebileceğiniz gibi beyanname vermek zahmetli ve maliyetli bir iş. Benim sonradan öğrendiğim mevzu ise beyanname vermek için illa gümrük müşaviri tutulması gerekmemesiymiş. Sizin adınıza gelen bir ürün için kendinizde beyanname doldurabiliyorsunuz. Böylece gümrük müşaviri ücreti ve vekaletname ücreti ödememiş oluyorsunuz. Geriye beyanname için damga vergisi, kdv ve gümrük vergisini ödüyorsunuz. Gümrük beyannamesi damga vergisi  176.70TL, üzerine diğer vergiler eklenince düşük adet için ortalama 400 ile 500 TL arasında bir vergi çıkıyor. Öğrendiklerime gelecek olursak.

1. Kendi adınıza gelen kargo için kendiniz beyanname verebilirsiniz. Bu işin uzmanı değilim, ben sora sora çözdüm. Adım adım tecrübelerimi yazıyorum. Öncelikle PTT de ürünlerin incelendiği odanın karşısındaki odada Gümrük şifresini alabileceğiniz bir yer var. Oradan dilekçe doldurarak kendi adınıza gelen xxxxx takip nolu kargoyu almak için geçiçi şifre talebinde bulunuyorsunuz. Şifre 15 gün geçerli. Bu arada kargonuzun 7 gün içinde geri gitmemesi içinde danışmadan dilekçe doldurarak kargonun 30 güne kadar ptt de bekletilmesini istiyorsunuz.  Bu şifreyi ayrıca size en yakın gümrük müdürlüğünden de temin edebiliyorsunuz. Ama ptt dedeki gümrük müdürlüğünden almak daha kolay oldu.
2. İkinci ve zor aşama boş beyanname bulmak. Gümrük müşavirleri vermek istemeyebiliyor.https://dst.ticaret.gov.tr/ adresine girip 4lü gümrük beyannamesi siparişi verip. Ödemesini vakıfbank veya ziraat bankasına yaptıktan sonra dekontun çıktısı ile gümrükmüdürlüğünde belge satış bürosundan temin ediyorsunuz. İstanbul avrupa yakası için yeşilköy gümrük müdürlüğünde, anadolu yakası için erenköy gümrük müdürlüğünde (bana öyle dediler, ben avrupa yakasında oturuyorum) var. İlk başta sizi gümrük müşaviri çırağı sanabiliyor, vekaletname soruyor. Ordaki memurada ptt de kargonuzun kaldığını ve kendiniz beyanname vereceğinizi, geçiçi şifrenizin olduğunu söylüyorsunuz.
3. Diğer zor aşama ise beyannamenin doldurulması. Beyanname doldurmak inanın daha önce doldurmayan için çok zormuş. Öncelikle gelen ürünün GTIP kodunu öğrenmek gerekiyor. Daha sonra çevremdekilere gümrük müşaviri tanıdıklarının olup olmadığını sordum. ve gümrükçüde çalışan birine beyannameyi doldurttum. Gümrük beyannamesi elektronik ortamda doldurulması gerekiyor. PTT de bunun için verigiriş salonunda bilgisayar vatandaşların hizmetine sunulmuş. Aynı şekilde size en yakın gümrük müdürlüklerinde de vatandaşın giriş yapabileceği bilgisayarlar var. Daha sonra beyannamenin çıktısını alıp ptt nin yolunu tutuyorsunuz. PTT gümrük memuru haftalık değiştiğinden beyannameyi doldurduğunuz hafta gitmeniz gerekiyor.
4. Gümrük memuru beyanname yi ve ürünü muyane ettikten sonra mobil bankacılıktan gümrük vergisini ödedikten sonra ürünü teslim alabiliyorsunuz.

Beyanname doldurmasını bilmiyorum, bana beyanname ile ilgili gelecek sorulara malesef cevap veremeyeceğim. Gümrük müşavirinde çalışana doldurttum, inanın bana karışık geldi. Beyannameye kendim imza attım. Beyannamede olabilecek yanlışlıklardan dolayı ceza normalde gümrük müşavirine gelirken ben doldurduğumdan bana gelebilirmiş. Bunuda dikkate alın.

Özetle kendinizde beyanname doldurup ürünü gümrükten çekebiliyorsunuz. Yalnız Fedex veya DHL ile alınmamasını tavsiye ettiler. Cünkü özel kargolar bir ev kullanıcısına göre yüksek fiyatlı ardiye ücreti çıkartıyorlarmış. 10$ lık ürün için 1000TL nin üzerinde ardiye ile karşılaşılabileceğinden bahsettiler.

Maxim

@sigmoid dün akşam bana kağıt geldi
o zaman boşuna gitmeyeyim taaaa başşak şehire
nasılsa bendende aynı şeyleri isteyecekler
bi dünya prosedür, yok oraya git buraya git bankaya bilmem ne makbuzunu yatır
valla okurken yaşlandım ben.

50km git 50km gel + köprü + tem ücretleri + kaybedilen zaman
şu an çok sağlam bir küfür ettim ama buraya yazmıyorum tabi

kabaca git gel 200 tl falan tutarmı hesaplamak istemiyorum
birde diyorlar ya üretim yapın, gene küfür geliyor..

gevv

@sigmoid bütün bunlar 10 adet pcb için mi?