OB2269 Akım sınırı arttırma

Başlatan yucatar, 06 Nisan 2022, 09:23:53

yucatar

Herkese selamlar, elimde bir tane ob2269 pwm kontroller entegresi ile çalışan güç kaynağı var. 6 amper 24 volt verebilen bir güç kaynağı, güç kaynağında akım 6 ampere ulaştığında güç kaynağı kendini kapatıyor bende güç kaynağının limitini arttırmak istiyorum 7-7.5 amperlere çıkarmak istiyorum.

Resimdeki 1 yazan yerdeki mosfetin source bacağına bağlı olan direnç primerdeki akımı ölçüyor diye biliyorum ve bu direncin değeride 0.15R. 1/0.15 = 6.66 akım sınırı böyle hesaplanıyor diye biliyorum ama emin değilim, 0.15r direnç yerine 0.1R (elimde bu değer olduğu için taktım) değerinde bir direnç taktım ve mosfet ile ob2269 gitti.

Resimdeki 2 yazan yer bildiğim kadarıyla voltajı ayarlamak için kullanılıyor, o kısımda voltmetre ile ölçüm yapmak istediğimde bir tane direncin bacağına tutunca akım sınırı kalktı.

Akım sınırını arttırmam için sadece devre üzerinde değişiklik yapmam yeter mi yoksa trafo sargılarınıda değiştirmen mi lazım? Akımı arttırmak için devre üzerinde hangi bölgede değişiklikler yapmam gerekli?

fide

Yapmak istediğiniz iş 5 serisi BMW'ye 7 serisinin motorunu takıp 7 serisi performansı almak istemek. Alınabilir mi? alınabilir ama nerdeyse aracın tamamını 7 serisi seviyesine çıkarmak lazım.

Kabaca bahsedecek olursak
1 ile belirttiğiniz yer RSense akım kontrolünü muhtemelen bu yapıyor.  Değişecek.
Mosfet belki kurtarabilir ama değişmesi gerekebilir.
Trafo değişecek çünkü %15-20 civarında daha fazla güç isteniyor.
Snubber devresindeki elemanların değeri değişmesi muhtemel.
Çıkıştaki Diyot değişecek. Mbr20200 gibi çiftli  bir diyot olursa daha iyi olur.
Çıkış kapasitesi değişmesi gerekebilir.

Özellikle trafoyu değiştirmek için pwm kontrol entegresinin nasıl çalıştığını iyi bilmek gerekir.
Kısaca yapacağınız iş oturup hesap kitabını yapıp yeni bir SMPS tasarlamak ile aynı.
:du:  :du:  :du:
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

gevv

Mos ve ob gitti derken hemen mi gitti yüke bağlar bağlamaz? Öyle ise aşırı yükten ob besleme voltajı daha yüksek çıkıp arızaya neden olabilir

Yanılıyor da olabilirim aklımda böyle bir şeyler kalmış..

Flyback ile tamir dışında pek uğraşmadım çok hassas bir sistem hiç affetmiyor  :)

Atx hb. Güç kaynağında @fide hocamın bahhsetiği şekilde modifiye ile 12v hattından sürekli 13.8v 20a aldım transistör, diyot vb tamamda bir süre sonra trafoya fan bağlamam gerekti  :D 

elektronik

Bir güç kaynağı tasarlanırken kaç amper ise o amperi sürekli verebilecek şekilde tasarlanır zorlarsanız bu amperin bir miktar üzerine çıkarabilirsiniz ama sürekli çalışmada ısınma olacaktır. Yani 6 amper için tasarlanmış bir güç kaynağından süürekli 7-7.5 amper çekmek ısınmasına sebep olur bunu trafo açısından söylüyorum diğer elemanları mosfeti v.s yükseltmeniz gerekebilir belkide o elemanlar 7-7,5 amper almanıza müsade edebilir etmiyorsa onlarıda değiştirmeniz gerekecek. hatta trafoda eğer tam ucu ucuna 6 amper verecek şekilde değilde daha yüksek amper verecek şekilde sarılmışda olabilir. yani herşey olabilir :).

Kısaca amperi yükseltmek için sense direncini iyi hesaplayıp değerini yükseltin mosfet yeterli ise amper yükselecektir. test etmek için çıkışa uygun ölçüde resitans teli bağlayın teli kademe kademe kısaltarak amperi test edin.
Bu işlemleri yaparken gözlük kullanmayı unutmayın patlayan mosfet parçalarına DİKKAT.

yucatar

Alıntı yapılan: gevv - 06 Nisan 2022, 11:52:59Mos ve ob gitti derken hemen mi gitti yüke bağlar bağlamaz? Öyle ise aşırı yükten ob besleme voltajı daha yüksek çıkıp arızaya neden olabilir

Yanılıyor da olabilirim aklımda böyle bir şeyler kalmış..

Flyback ile tamir dışında pek uğraşmadım çok hassas bir sistem hiç affetmiyor  :)

Atx hb. Güç kaynağında @fide hocamın bahhsetiği şekilde modifiye ile 12v hattından sürekli 13.8v 20a aldım transistör, diyot vb tamamda bir süre sonra trafoya fan bağlamam gerekti  :D 
Güç kaynağını prize taktım ışığı yandı ve hemen söndü sonra voltmetre ile baktım ob de kısa devre vardı mosfet de gitmişti ob nin vdd pinine bağlı diyotta bozulmuştu. 3 parçayı değiştirince sistem çalıştı tabi eksi akım direncini taktım bir daha yanmasın diye.

06 Nisan 2022, 21:27:32
Alıntı yapılan: elektronik - 06 Nisan 2022, 12:32:05Bir güç kaynağı tasarlanırken kaç amper ise o amperi sürekli verebilecek şekilde tasarlanır zorlarsanız bu amperin bir miktar üzerine çıkarabilirsiniz ama sürekli çalışmada ısınma olacaktır. Yani 6 amper için tasarlanmış bir güç kaynağından süürekli 7-7.5 amper çekmek ısınmasına sebep olur bunu trafo açısından söylüyorum diğer elemanları mosfeti v.s yükseltmeniz gerekebilir belkide o elemanlar 7-7,5 amper almanıza müsade edebilir etmiyorsa onlarıda değiştirmeniz gerekecek. hatta trafoda eğer tam ucu ucuna 6 amper verecek şekilde değilde daha yüksek amper verecek şekilde sarılmışda olabilir. yani herşey olabilir :).

Kısaca amperi yükseltmek için sense direncini iyi hesaplayıp değerini yükseltin mosfet yeterli ise amper yükselecektir. test etmek için çıkışa uygun ölçüde resitans teli bağlayın teli kademe kademe kısaltarak amperi test edin.
Bu işlemleri yaparken gözlük kullanmayı unutmayın patlayan mosfet parçalarına DİKKAT.

Sense dirençini benim yaptığım gibimi hesaplanıyor yoksa başka bir yöntemimi var ben 1/sense olarak hesap yapıyorum. Datasheet inde nasıl hesaplanacağı yazmıyordu bende araştırırken bir yerde görmüştüm.