PIC18F46K22 Reset Sorunu

Başlatan elektroacemi, 11 Nisan 2022, 15:21:38

gokhangokcen

LM2576 çıkışındaki bobiniz kaç uH acaba? Bazen bu tarz sorunlar oluşuyor. Datasındaki değer maksimum çekilecek akıma göre hesaplanmış olan bobin değeri. Daha küçük (<100mA) gibi akımlar çekince bazen iyi bir voltaj çıkışı sağlayamıyordu. Bobin değerini büyültüp deneyebilirsiniz. Ya da 5v besleme hattına paralel bağlı düşük omajlı bir direnç ile akım çekerek deneme yapabilirsiniz. Scop varsa bobinin girişindeki sinyali izleyerek bu durumu daha net görürsünüz. Bir kaç yerde böyle bir olay başıma gelmişti.
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

elektroacemi

Alıntı yapılan: gokhangokcen - 16 Nisan 2022, 07:11:22LM2576 çıkışındaki bobiniz kaç uH acaba? Bazen bu tarz sorunlar oluşuyor. Datasındaki değer maksimum çekilecek akıma göre hesaplanmış olan bobin değeri. Daha küçük (<100mA) gibi akımlar çekince bazen iyi bir voltaj çıkışı sağlayamıyordu. Bobin değerini büyültüp deneyebilirsiniz. Ya da 5v besleme hattına paralel bağlı düşük omajlı bir direnç ile akım çekerek deneme yapabilirsiniz. Scop varsa bobinin girişindeki sinyali izleyerek bu durumu daha net görürsünüz. Bir kaç yerde böyle bir olay başıma gelmişti.

100 UH kullandım. 220 uH de sipariş verdim.

12 Mayıs 2022, 14:18:53
LM2576 anahtarlamalı olduğu için PIC hariç her şeyi LM2576 dan beslesem, PIC için 7805 kullanıp GND leri ortak yapsam nasıl olur ? 

tekniker_murat

Merhabalar. Bir kaç tane proje yaptım ki burada da defalarca aynı konudan müzdarip olduğum için konu açtım sorun araştırması ve bilgiler edindim... Ama onca mesajı okuyup yazdıktan sonra çok değerli olan o bilgileri kafamda derleyerek bir pcb daha çizdim pcbway den ürettirdim pcb geldi projeyi toparladım monte ettim yerine kurdum aradan yaklaşık 3 ay geçtikten sonra da durumu hakkında bilgi almak için aradım çok memnun olduklarını bildirdiler.

Şimdi Benim özellikle uyguladığım sistemin en can alıcı yeri olduğunu düşündüğüm iki şeyi söylemek istiyorum.

1: Ben en önemli olarak gördüğüm bir sistem olmasına rağmen çok işe yaramadı ama devreyi çift besleme kaynağı ile besledim röleleri bir trafo mikro denetleyici tarafını diğer bir trafo kullandım eksi uçları kesinlikle birbirine birleşmedi tamamen ayrı aradaki sinyalizasyonu pc817 optokuplor ile sağladım. rolelerin olduğu besleme trafosunun çıkışında sadece köprü diyot ve kondansatör bağladım regüle bile yok...

2: Pic için kullandığım trafonun çıkışında köprü diyot ve bir tane de 1000mF kondansatör kullandım ve besleme devremi özellikle belirtiyorum LM2575-5 entegresi ile yaptım. PCB çift katlı bir pcb idi.

3: En önemli ve olduğunu düşündüğüm şey burası ve 2 numara olduğunu tekrar belirtmek istiyorum. Pic entegresinde hiç bir tane pini boş bırakmamak gerekiyor.

Hiç işe yaramayacak kullanmayacağınız olan pinler bile boş bırakılmamalı, Ben hepsini LM2575-5 ile yaptığım regüle devremin eksi hattına bağladım. port pin fark etmeksizin hepsine eksi verdim sadece kullanacağım pinleri eksiye bağlamadım onları da Giriş çıkış işi yaptığım tris registerinde önemle belirttim çünkü bir port 8 bit ben iki tanesini kullanıp 6 tanesini boş bırakıp eksiye bağladım oysa o porta komple lojik  1 verince pin eksiye bağlı porttan da high çıkış gelince entegrede ısınma oluyor dolayısı ile tris ve port tanımlamalarına oldukça dikkat etmeniz gerekiyor.

Benim projemde mclre' pini lazım değildi ben direk artı verdim ama siz kullanacaksanız 10k yerine minimum değerde direnç takmanızı öneririm örneğin 4,7K

Bu anlattığım işlemi pcb de uyguladım şu ana kadar hiç bir sorun olmadı. Benim cihazımda elektrik süpürge motorlarından 3 tane vardı 3 tane de silkeleme manyetik sistemi vardı toplamda 6 adet çıkış ve 1 tane giriş kullandım Ama kullandığım her çıkışım indüktif yük idi ve bu yükleri de özellikle röleler ile sürmem gerekiyordu dileyen olursa baskı devre kartının ve yazılımının örnek teşkil etmesi açısından paylaşılmasında sorun yok eğer mail adresimde bulabilirsem paylaşabilirim.

[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

aliveli

belkide pic reset atmıyor programlama moduna geçiyor

tekniker_murat

Alıntı yapılan: aliveli - 21 Mayıs 2022, 00:50:35belkide pic reset atmıyor programlama moduna geçiyor

Hocam zaten reset atıp programa baştan başlamıyor benim dediğim konuda...

Kafasına göre takılıyor hiç çalışmaması gereken şekillerde çalışmalar gösteriyor. Ya ben bu kodu yazmamıştım haydaaaaa dedirtiyor.
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]