Seri Bağlı Kurşun Asit Akülerin Şarj Edilmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Adımlar

Başlatan batuhann, 11 Nisan 2022, 16:38:03

batuhann

Herkese selam, 2 adet 12V 9Ah kurşun asit aküleri birbirlerine seri olacak şekilde şarj etmek istiyorum. Bunun için internette birçok devre araştırdım. Akülerin voltaj değerinin bir miktar üzerinde ve akım kapasitesinin %10'u sabit bir akım verecek bir kaynak ile şarj etmem gerektiğini anladım. Merak ettiğim şey seri bağlı aküleri şarj ederken aynı lityum iyon pillerde olduğu gibi balanslı olacak şekilde mi şarj etmem gerekli. Yani her bir akünün voltaj değerlerini ayrı ayrı ölçüp daha hızlı şarj olan aküyü şarj devresinden çıkartıp diğerinin şarj olmasına devam etmem mi gerekli. Eğer böyleyse bu tarz bir tasarımı nasıl yapabilirim, fikirlerinize açığım

gevv

Merhaba, kurşun asit aküler için balans uygulamaları, bu işin üretilmiş entegreler var ama kullanılan cihaz görmedim  geçenlerde kalite online ups tamir etmiştim onda bile yoktu (12v 20 akü seri bağlı)

Ama üreticiler toplu alım yaptığı için aküleri özel şeçilmiş olabilir iç dirençleri vb. birbirine yakındır

Zaten biliyorsunuzdur ama yinede yazayım seri bağlantı yerine 24v akü kullanabilirsiniz.

Sozuak

Bir miktar değil de bu tip akülerin üzerinde yazan 2  tür yönteme göre akım ve gerilim değerlerini kontrol altında tutmanız, akülerin yaşlarının ve yıpranmışlıklarının aynı olması önemli. Fark olursa biri diğerinden fazla yada az güç çeker.  Aralarındaki potansiyel fark ta bariz farklılaşır.
Genel olarak aynı anda aynı tarihli aynı eskilikte yada sağlamlıkta akü kullanırsanız ek tedbir almanıza gerek yok.

Genel bilgi olarak yazayım. stand by yani sürekli şarjda olma durumu ile cyclic yani şarj et kullan tekrar şarj et şeklindeki iki senaryoya göre akülerin üzerinde muhtemelen belirtilen tablolardaki voltaj değerlerini 2 akü için 2 misli baz alın akım değeri haliyle seri olduğundan aynı kalacak.

Akü üzerinde yazmıyorsa  model numarasından akü bilgi kataloglarına bakın yada değerleri yazan bir başka eşdeğer akü üzerinden referans almaya çalışın

z

Zamandan kazanmak adina ilk basta iki akuyu de seri vaziyette sarj et. Akumulator gerilimlerini izle.
Kritik degerin ustune cikan olursa role ile devreden ayir digerini tek basina sarj et.

Ister islemcili ister islemcisiz basit bir devre ile bu senaryoyu pratige dokebilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

zipzip

Aynı partideki kurşun asit aküler seri olarak bağlanarak şarj edilir genelde. Zaten 12V herbir akü seri bağlı 6 hücreden oluşur.
Lityum akülerde dengeleme gerekmesinin temel nedeni bir dengesizlik durumunda tehlikenin önlenmesidir.

Okan AKÇA

Her bir akü ye balans devresi yapip sarj olan aküyu devreden çıkarilabilir.