Ayarlı Güç kaynağı Devre analizi

Başlatan Mr.Thinking, 13 Nisan 2022, 09:51:40

Mr.Thinking

Aşağıdaki devreyi çok eski tip bir güç kaynağından çıkardım. Devre analizini yapabilecek olan var mı?
Neden bu kadar çok devre elemanı kullanılmış. Özellikle de çıkış transistörünün base inde yapılan işlemler nelerdir?

ego=1/Knowledge

power20

Devreden çıkarılan bu şemalar  yanlış olabiliyor. T3 kolektörü gerçekte öyle mi bağlı acaba?

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Kılıç - 13 Nisan 2022, 10:00:28Devreden çıkarılan bu şemalar  yanlış olabiliyor. T3 kolektörü gerçekte öyle mi bağlı acaba?
Şimdi bir kere daha kontrol ettim doğru şekilde bağlı. Çizdikten sonra da çok kere kontrol ettim. Hatta simülasyonda da çalıştırdım.
ego=1/Knowledge

z

D5 ters cevrilse ve zener diyod olsa.
T2 nin emetoru ordan ayrilsa R17 D4 birlesim yerine baglansa mantikli bir seye benzer.

Mevcut durum bana cok anlamsiz geldi.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: z - 13 Nisan 2022, 19:24:43D5 ters cevrilse ve zener diyod olsa.
T2 nin emetoru ordan ayrilsa R17 D4 birlesim yerine baglansa mantikli bir seye benzer.

Mevcut durum bana cok anlamsiz geldi.

Evet. Akım kontrolü icin Dediğiniz gibi yapmistim. Ama şema bu sekilde. Acaba çıkış transistorunun beyz inde bir puls mi üretiliyor dedim osiloskop bağladım ama pulse veya pwm yok. Bana da saçma geliyor ama şema bu şekilde. Bir amacı olmalı. Bu devrenin kullanıldığı yerde statik elektrik jeneratörleri var bu nedenle cep telefonları bile bozulabiliyor. beyzdeki kalabaligin Sebebi statikten etkilenmemesi olabilir mi?
Ek; D5 zener olabilir mi? Aynı 4007 gibi duruyordu. Devre yanımda değil ama yarın bir bakarım.
ego=1/Knowledge

z

PCByi ohmmetrenin dudugu ile izlediysen 5W direncin dusuk degerinden dolayi bahsettigim degisiklikler olmus olmamis yanilirsin.

Bu arada T2 nin emetoru ordan ayrilsa R17 D4 birlesim yerine baglansa kismi yanlis olmus.

Sema asagidaki gibi olmali.

24v zener 18v civarinda bir seydir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mr.Thinking

Malesef @z hocam şema tam olarak benim ilk verdiğimdeki gibi. Tasarımı yapan kişi yanlış yapmış olabilir mi?
Devre gerçekte çalışıyor. Fakat çıkışı kısa devre edince akım çekmeye devam ediyor. normalde kesmesi gerekmez mi?
Ek: Gerçek devrede R12 yi sizin yaptığınız gibi bağlasam da kısa devre durumunda yine kesmiyor.
EK2: Gerçek devrede 4007 yi de zenerle değiştirdim. Değişen birşey olmadı.
ego=1/Knowledge

power20

Regülatörden yüksek akım almak için  kolay yöntemler:

https://esisbilisim.blogspot.com/2014/01/regulator-cikis-akimlarinin-artirilmasi.html?m=1

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Kılıç - 14 Nisan 2022, 09:49:39Regülatörden yüksek akım almak için çalışılmış. Daha kolay yöntem mevcut.

https://esisbilisim.blogspot.com/2014/01/regulator-cikis-akimlarinin-artirilmasi.html?m=1
Kolay yöntemleri biliyorum da yukarıdaki devreyi analiz etmem gerekli. Neden bu şekilde yaptıkları benim için önemli. Yıllardır bozulmadan sürekli yükte kullanılmış yani.
ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

Yukarıda gönderdiğim şemanın gerilim ayar hassaslığı çıkış kondansatörü olmadığı için daha hızlı ayarlanmaz mı? Çıkış gerilimi ise çıkış kapasitörü olan devrelere göre çok stabil olmaz mı? Amaç bu bunlardan biri olabilir mi?
ego=1/Knowledge

power20

Çıkıştaki devre büyük ihtimal akım sınırlamak için.  R17 ile akımı algılıyoruz.  İşlevini anlamak için çkışa yük bağlamalı.

Regülatörden fazla akım almak amaçlanmış değil sanırım. Öyle olsa çıkıştaki bu devrenin bir kısmı regülatörün öncesine bağlanmalıydı. En azından 1 hat çekilmeliydi. Böyle bir şey yok.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Kılıç - 14 Nisan 2022, 10:15:05En azından 1 hat çekilmeliydi
Peki o hat nerden nereye çekilebilir bir fikrin var mı?
Yük bağlıyorum bu arada.
Ek:10 ohm yükü bağlayıp max gerilimde(16Volt)  R17 nin üzerine düşen gerilim 0.060 volt oluyor. Çekilen akım ise 1.75 Amper.
ego=1/Knowledge

power20

10 ohm yerine daha düşük  yük bağlayalım.  Akım yine  aynı mı? Sınırlama yapıyor mu?

Devrenin amacı fazla akım almak ise, regülatörün girişinden(24v) bir hat çıkışa  gitmeli. Nereye bağlanır kestiremedim.

JOKERAS

Mr.Thinking, LM317 gibi güzel bir regüle varken harici Transistörler eklenmişse bunun tek anlamı olabilir.Devre, Kısa devre korumasıdır.

Kısa devre korumasının aktif olabilmesi için kısa devreye yakın yüke maruz kalması gerekebilir.
Devrede bunu belirleyecek en önemli malzemeler R15 ve R17 görünüyor.
Özellikle R15 330 Ohm,bunun değerini değiştirerek Kısa devre Akım seviyesi ayarlanabilir diye düşünüyorum.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: JOKERAS - 14 Nisan 2022, 13:21:22Mr.Thinking, LM317 gibi güzel bir regüle varken harici Transistörler eklenmişse bunun tek anlamı olabilir.Devre, Kısa devre korumasıdır.

Kısa devre korumasının aktif olabilmesi için kısa devreye yakın yüke maruz kalması gerekebilir.
Devrede bunu belirleyecek en önemli malzemeler R15 ve R17 görünüyor.
Özellikle R15 330 Ohm,bunun değerini değiştirerek Kısa devre Akım seviyesi ayarlanabilir diye düşünüyorum.

Yük yerine direk kısa devre yaptırmama rağmen devreyi beslediğim dc güç kaynağının ekranından 4 kusur  amper akım çektiği görülüyor. Anlayamadım.
ego=1/Knowledge