Ayarlı Güç kaynağı Devre analizi

Başlatan Mr.Thinking, 13 Nisan 2022, 09:51:40

Mr.Thinking

Sizce bu devrenin çıkışı gerilim ne olursa olsun sabit bir akıma ayarlanmış olabilirmi. Birde C1 ve C2 ne işe yarıyor olabilir.
ego=1/Knowledge

JOKERAS

Devredeki LM317 zaten bu işi yapıyor.Transistörle güçlendirme yapılmış desek,o da  olmaz.
Çünkü Transistörde Lm317 çıkışından besleniyor anlamsız oluyor.
C1 ve C2, Startup yumuşak başlatma içindir her halde.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: JOKERAS - 14 Nisan 2022, 21:07:59Devredeki LM317 zaten bu işi yapıyor.Transistörle güçlendirme yapılmış desek,o da  olmaz.
Çünkü Transistörde Lm317 çıkışından besleniyor anlamsız oluyor.
C1 ve C2, Startup yumuşak başlatma içindir her halde.

bu arada o  317 değil. Lm338K. Çıkış transistoru ise mj2955. Diğer transistörler bc327. Bu bilgiler fikirleri değiştirir mi?
ego=1/Knowledge

power20

Belki akımı soft start olarak veriyor. ölçü aletiyle  akım sınırlama  görülememiştir. Skopla bakmak gerekir.

z

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 14 Nisan 2022, 09:15:32Malesef @z hocam şema tam olarak benim ilk verdiğimdeki gibi. Tasarımı yapan kişi yanlış yapmış olabilir mi?
Devre gerçekte çalışıyor. Fakat çıkışı kısa devre edince akım çekmeye devam ediyor. normalde kesmesi gerekmez mi?
Ek: Gerçek devrede R12 yi sizin yaptığınız gibi bağlasam da kısa devre durumunda yine kesmiyor.
EK2: Gerçek devrede 4007 yi de zenerle değiştirdim. Değişen birşey olmadı.

Mevcut haliyle sag  taraftaki devre anlamsiz. Cikis transistoru oylesine suruluyor. O kismi kaldirip atsan da devre calismaya devam eder.

En iyisi T2 yi sokup emetor kollektor uclarinar 1K trimpot baglayip trimpotu ayarladiginda yuk altinda neler oluyor bakman lazim.

Sagdaki devre fazla  akim cekilmeye basladiginda cikis voltajini kismak icin tasarlanmis. Oradaki direncler duzgun hesaplanmamissa bu ozelligi gosteremez  ve laf olsun diye konmus gibi olur.

C1 ve C2 muhtemelen devre sagdaki duzenegin osilasyonuna girmesini engellemeye yonelik konmustur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

FUNKY

sıçrama önleyici devre gibi duruyor  317 data sheet de  yaklaşık 12 Khz den sonra  sıçrama önlemesi azalıyor R11 C1 üzerinden 1k8  3n3 filtre (kesim  frekansı 26 Khz)den geçen ripple leri bastırmak için . zaten alışılmış bir besleme değil esas bilinmeyen neyi beslediği  örnek 18Khz anahtarlanan bir devreyi besliyorsa 317 bastırmada yetersiz kalacaktır. benim nacizane fikrim bu iddam yok

Mr.Thinking

Devreyi krikodille kısa devre ettiğimde 3 amper akım akıyor. Fakat 3r3 10watt bir yük bağladığımda 4 kusur amper çekiyor. Bu durumda kısa devre koruması çalışıyor gibi. Fakat çıkış transitörü tarafındaki hangi direnci ve diyotu sökersem sökeyim tarif ettiğim bu durum değişmedi.
Ek : Son testlerimde çıkış transistörü bozulup kısa devre olmuş.   
ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

Uzun araştırmalarım neticesinde lm338 ten sonraki transistör devresinin güçlendirilmiş bir wien köprü osilatör devresi olduğunu çözdüm.
Çizdiğim devrede de bir hata buldum. R11 in çıkış transistorunun emiterindeki ucu collektorde olacak.Çıkış transistoru ben şemayi çizerken kısa devre imiş. O nedenle beni yaniltmis.
Fakat bir sorun daha var; T3 transistoru gerçekte semadaki gibi bağlı olmasına ve gerçekte çalışmasına rağmen isiste hataya neden oluyor. Emiter ve collectorlerin yerini  değiştirdiğimde isiste osilioskop ölçümü alabiliyorum. Fakat semadaki gibi olursa alamıyorum. Sizce gerçekte çalışmasına rağmen t3 un bağlantı şekli bir tasarım yanlısı olabilir mi?
Birde devredeki R15 görevi ve 5 watt olmasının sebebi nedir?
ego=1/Knowledge

power20

wien köprü osilatör devresinin orada ne işlevi var?

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 25 Nisan 2022, 00:13:49Uzun araştırmalarım neticesinde.. bir wien köprü osilatör devresi olduğunu çözdüm.
Megep, osilatör devreleri ...:>>

yas

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 25 Nisan 2022, 00:13:49....Fakat semadaki gibi olursa alamıyorum. Sizce gerçekte çalışmasına rağmen t3 un bağlantı şekli bir tasarım yanlısı olabilir mi?
Birde devredeki R15 görevi ve 5 watt olmasının sebebi nedir?

-Isis te çalışmaması simülasyon hatası olabilir. Sonuçta adı üstünde simülasyon 100% gerçek ortam değil. Simülasyonda çıkışına bir yük direnci koyup deneme yaparsan çalışabilir.
-T3 konusuna her sanatçı ayrı bir yorum getirebilir, yoruma açık bir eser. Şahsen böyle bir bağlantıya çok fazla anlam yükleme istememekle beraber, çıkış transistörünün kontrolünü sağlamakla birlikte, çıkış yüksüzken çıkış transistörünün tam sürülmesini engellemek amaçlanmış gibi duruyor. Yani çıkışta yük bağlı değilken çıkış transistörünün emitör-kollektör arası direncini yükseltiyor. Görevlerinden birisi bu olmalı diye düşünüyorum.
-R15 konusuna gelince, R17 üzerinden geçen akım şiddetine göre T2 nin iletimi geçmesi ve R15 direnci üzerinden akım akıtılarak T3 ün daha az sürülmesi ve dolayısıyla çıkış transistörünün daha az sürülmesini sağlayarak akım kontrolü yapılmak istenmiş. R15 in 5 watt seçilmesine gerek yok 2 watt olması yeterliydi. Ama 2 watt ve 5 watt direnç kılıfları arasında çok büyük bir boyut farkı olmadığı için ve 5 watt daha kolay bulunabilir olduğu için yada eşeğim büyük olsun da yükü çekmezse çekmesin mantığı ile 5 watt kullanılmış olabilir.

Mr.Thinking

Sayın @yas;
Bu osilatörde IGBT kullansam ne gibi değişikliklere gitmeliyim? Bir fikrin var mı? Teşekkür ederim.
ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

ego=1/Knowledge

yas

Forumda güç elektroniği hakkında çok daha tecrübeli üyeler var. Daha doyurucu cevaplar gelecektir. Bipolar dan IGBT dönüşüm çokta zor olmasa gerek diye düşünüyorum. IGBT nin eşdeğerini her ne kadar aynı olmasa da mosfet+bipolar transistör ikilisinden oluşan bir gruba benzetirsek, mevcut devrenin güç tarafından (emitör,kollektör) ziyade beyzin sürüldüğü kısmın mosfet sürmeye uygun hale getirilmesi yeterli olabilir diye düşünüyorum. Osilatör devresinin şeması üzerinden yorumlamak daha doğru olacaktır. Çıkış katı transistör tipi pnp mi npn mi yoksa ikisi de kullanılıyor mu gibi soru ve cevaplarına göre olabilir. Ama neden böyle bir yol tercih edilsin ki o da ayrı bir konu. Eğer osilatör çıkış gücü çok fazla büyütülmeyecekse IGBT dönüşümü pahalı bir seçim olabilir.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: yas - 25 Nisan 2022, 02:02:11-Isis te çalışmaması simülasyon hatası olabilir. Sonuçta adı üstünde simülasyon 100% gerçek ortam değil. Simülasyonda çıkışına bir yük direnci koyup deneme yaparsan çalışabilir.
-T3 konusuna her sanatçı ayrı bir yorum getirebilir, yoruma açık bir eser. Şahsen böyle bir bağlantıya çok fazla anlam yükleme istememekle beraber, çıkış transistörünün kontrolünü sağlamakla birlikte, çıkış yüksüzken çıkış transistörünün tam sürülmesini engellemek amaçlanmış gibi duruyor. Yani çıkışta yük bağlı değilken çıkış transistörünün emitör-kollektör arası direncini yükseltiyor. Görevlerinden birisi bu olmalı diye düşünüyorum.
-R15 konusuna gelince, R17 üzerinden geçen akım şiddetine göre T2 nin iletimi geçmesi ve R15 direnci üzerinden akım akıtılarak T3 ün daha az sürülmesi ve dolayısıyla çıkış transistörünün daha az sürülmesini sağlayarak akım kontrolü yapılmak istenmiş. R15 in 5 watt seçilmesine gerek yok 2 watt olması yeterliydi. Ama 2 watt ve 5 watt direnç kılıfları arasında çok büyük bir boyut farkı olmadığı için ve 5 watt daha kolay bulunabilir olduğu için yada eşeğim büyük olsun da yükü çekmezse çekmesin mantığı ile 5 watt kullanılmış olabilir.
Gerçekte çalışıp ta İSİS te hata veren şema bu;

ego=1/Knowledge

power20

Devre çıkışa dalga mı veriyor?
Ayarlı Güç kaynağı ?