Ayarlı Güç kaynağı Devre analizi

Başlatan Mr.Thinking, 13 Nisan 2022, 09:51:40

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Kılıç - 25 Nisan 2022, 12:40:56Devre çıkışa dalga mı veriyor? 
Ayarlı Güç kaynağı ?

Ne dediğimin önemi var mı? İlk mesajımdan beri bende aynı soruyu soruyorum. O transistör devresinin orada ne işi var diye. Ayarlı güç kaynağı sanıyordum. Bana demonte geldi. Ne olduğunu anlamaya çalışıyordum. Meğer bir indüksiyon bobini sürüyormuş. Tesla coil primer sürücü gibi bir şey yani...
ego=1/Knowledge

z

Semayi kontrol ettim diyordun son sema ile ilk sema ayni degil.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: z - 25 Nisan 2022, 13:37:37Semayi kontrol ettim diyordun son sema ile ilk sema ayni degil.
Hocam çıkış transistörü kısa devre imiş. O nedenle beni yanıltmış. Sadece R11 in emiterdeki ucu  collektörde olacak.
ego=1/Knowledge

HexfeT

U1 çıkışında 18V Zener var. Demek ki buradaki gerilim normalde <18V. Bu durumda sağ taraftaki 24V zenerin U1 yanıp giriş-çıkışı kısa devre olmadıkça hiçbir fonksiyonu yok. Sağ tarafın amacı U1 yanarsa veya aşırı akım çekilirse çıkışı sınırlamak gibi duruyor.

Bence çizimde bir ton hata var, fazla kafa yormaya gerek yok...

Edit: Şema zaten sonradan çok alakasız bir yere evrilmiş.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: HexfeT - 25 Nisan 2022, 14:25:23U1 çıkışında 18V Zener var. Demek ki buradaki gerilim normalde <18V. Bu durumda sağ taraftaki 24V zenerin U1 yanıp giriş-çıkışı kısa devre olmadıkça hiçbir fonksiyonu yok. Sağ tarafın amacı U1 yanarsa veya aşırı akım çekilirse çıkışı sınırlamak gibi duruyor.

Bence çizimde bir ton hata var, fazla kafa yormaya gerek yok...
Hata falan kalmadı. Ben çizdiğim o şemanın çıkış tarafını kendi çizimimden yeniden pcb yapıp çalıştırdım bile. Oradan 40khz sinüs çıkıyor. Net! Konu çözülmüştür.
Kafa yoranlara teşekkür ederim. Saygılarımla.
ego=1/Knowledge