Görüntü Şifreleme

Başlatan Gerok, 31 Ocak 2006, 23:15:39

Gerok

RF ile gönderdiğim kamera görüntüsünü nasıl şifreliyebilirim bilgisi olan arkadaşlar lütfen yardım... yapmak istediğim şu: kameradan aldığım görüntüyü kablosuz (RF ile ) başka bir noktaya aktarmak istiyorum ama aynı görüntü başkası tarafından seyredilmesini istemiyorum şifrelemek istiyorum.... :roll:
Mum başka bir mumu yakmakla ışığından birşey kaybetmez...

OG

Digital şifreleme işi karışık. Daha kolay yöntem görüntüyü FM sesi AM module edin olsun bitsin. PAL_B/G de tersidir. Bu tip TV ler izleyemez.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Gerok

OG

Teşekkürler,
pratik bir çözüm ama kolay çözülebilir diye düşünüyorum.

OG

Wireless network kameraları kullanıp şifreyebilirsiniz. Şifreyi girmeyen ulaşamaz.

Gerok

Wirelles Network kamera ???  IP Kamera mı bu

argeelektronik

görüntü veya sesi şifrelemenin birçok yolu vardır eğer istediğiniz şey amatör bişeyse  görüntüyü ters çevirip gönderin alıcıda tekrar çevirin bu basit bir şifreleme olur , ama eğer profesyonel bişey istiyorsanız bu iş için özel olarak üretilmiş işlemciler var onlardan kullanabilirsiniz , bir arkadaşım bu işlemciden almıştı eğer isterseniz numarasını öğrenip size verebilirim.
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

igudenler

modülasyon işlemini basit modülatör devreleri ile değilde analog çarpma entegreleriiyle yap derim.
prof. bişey istiyorsan görüntü sinyalini frekans spektrumunda ikiye böl
(yani sinyal 0-100kHz ise filtre yardımıyla 0-50 ve 50-100 kHz arası iki sinyalin olsun.)sonra bunları farklı frekanslara modüle et alıcıda dayaptığın işlemin tersini yap.normal alıcılar bu sinyali asla cozemez
cözmek isteyen profesyonel de senin iki farklı frekansını bilmeden cözemez.CINE 5 de ilk çıktığı yıllarda bu sistemi kullanıyordu :D
10 çeşit insan vardır  binary saymayı bilenler  ve bilmeyenler...

sekerb

Sayısal bir bilgiden bahsettiğimize göre, direk şifreleme algoritmalarını kullansan? hazır olarak nette bulunduklarını duymuştum nerede bulabileceğin hakkında çok fazla bilgim yok, bunlarda da eğer anahtar kodun yoksa şifrelenmiş bilgiyi çözmek zor.
Bunun dışında eğer alıcı yapıların müsaitse, DSSS modülasyonu ile göndererek direk olarak (şifreleme değil belki ama) havadaki gürültünün içine gizliyebilirsin. Netice olaraktan bilgi iletildiğini anlayamanlar, bilgini çalmak için de uğraşmazlar :)

Klein

Hocam  önemli olan kime karşı şifrelemek istediğiniz...  Eğer sizin şifrenizi kırmak istemeyecek insanlara karşı ise , kolay yada zor oluşu ne farkeder , eğer bu konuda sizin seviyenize eşdeğer ve sizin şifrenizi kırmaya pek hevesli insanlara karşı ise , onlar da bu forumu okuyor olabilirler ,   eğer uzmanlara karşı ise..........

OG

Nerede kullanacağınıza ve gizlilik seviyesine bağlı bir çözüm:

5MHz band genişliğinde 1 video ve 2 audio sistemi şifreleyen üniteler 19 inch rack standartında 2U yüksekliğinde, tamamen donanım destekli çünkü video çok hızlı bir değişken sinyaldir..

Şifresi kırılması imkansız.  

Nerede kullanılır,

UPLINK araçlarından başka bir noktaya görüntü/ses aktarımı için. Örnek, A maçını X TV firması yayınlıyordur ve yayın şekli paralıdır. Stadyumdan merkeze kadar görüntü link edilmesi gerekir. Uyduya yollar ve uydudan döner, merkez stüdyosunda bu görüntüyü kullanıp tekrar normal yayınına gönderir.

Sahadan gönderilip dönen bu bilgiyi herkes alıp izleyebilir. Bu olmasın diye MPEG formatındaki yayın şifrelenir.

Uydu frekans bandlarını incelerseniz "feed" yazan frekanslar göreceksiniz. İşte bunlardır ve çoğu şifreli çıkar.

chorckbey

Arkadaşlar 50m üzerinde kablo kullandığımda görüntü kayboluyor görüntüyü yükseltmek için Lm358N entegresi kullandım yükseltme yaptı ama görüntü çok bozuk bunun için bana yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

aslan_korhan

Analog Video sinyalini Video Satırlarını ( 525 adet ) yerlerini değiştirerek şifreleyebilirsin.
Örneğin satırlar 1. 2. 3. ... şeklinde değilde. 56. 102. 1. 8. ... gibi kendi istediğin şekilde sırasını değiştirebilirsin.
Cine5'de buna benzer bir sistem kullanıyor(du).
Çok özel işlemcilere de gerek yok. Standart entegrelerle yapılabiliyor.
Şeması vardı bende fakat 2TB diskim yanınca çoğu gitti  :(

En basiti olarak yine Vericide ve Alıcıda Video sinyalini ters çevirerek normal bir alıcıda seyredilebilinmesi önleyebilirsin.

Video sinyalini yükseltmek için LM358 değilde NE592 kullanabilirsin...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

OG

Alıntı YapArkadaşlar 50m üzerinde kablo kullandığımda görüntü kayboluyor görüntüyü yükseltmek için Lm358N entegresi kullandım yükseltme yaptı ama görüntü çok bozuk bunun için bana yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim
358 video için çok yavaş bir entegre. Hızlı entegreler kullanman lazım http://www.intersil.com/data/AN/AN9/AN9514/AN9514.pdf  veya Transistörler ile yapabilirsin.  Burada bir VDA var örnek alabilirsin http://www.elecfree.com/circuit/power-amplifier/video-amplifier-by-transistor-bc547-bc557/

Yükseltme yaparken sync ve burst genlikleri ile resim genliği uyumunu sağlaman gerekir.

Kablo ile taşırken de 50m için çok iyi kablo gerekir.

Alıntı YapAnalog Video sinyalini Video Satırlarını ( 525 adet ) yerlerini değiştirerek şifreleyebilirsin.
Örneğin satırlar 1. 2. 3. ... şeklinde değilde. 56. 102. 1. 8. ... gibi kendi istediğin şekilde sırasını değiştirebilirsin.
Cine5'de buna benzer bir sistem kullanıyor(du).
Çok özel işlemcilere de gerek yok. Standart entegrelerle yapılabiliyor.
Videoyu en az 1 frame depolamak gerekmiyormu?

aslan_korhan

Evet, devrede depolama işlemi için RAM falan mevcuttu.
Nerden baksan 10-15 adet entegre vardı üzerinde ama özel bir işlemci yoktu.
Birde şemasını tekrar bulabilsem...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.