Ac motor ısınma sorunu

Başlatan sessiz_roman, 13 Nisan 2022, 23:10:56

sessiz_roman

Arkadaslar 1 metrelik konveyor bant için redüktörlü bir motor aldım ancak devri fazla geldiği için gittim birde ac motor hız kontrol cihazı aldim ancak hiz kontrol cihaziyla da sürsem direkt olarak şebekeden (8uf kondansator ile)  de sürsem motor yarim saat içinde ateş gibi oluyor. Yanlış anlaşılma olmasın motoru boşta çalıştırdığım halde bu şekilde ısınıyor. Ayrica redüktörde de bir sorun yok, redüktörü söktüm elimle cok rahat sekilde dönüyor.
Şimdi motorun kendisi şudur, 180 watt

Burası da bağlantı şeması

Buda motorun devrini düşürmek için kullandığım sürücünun resimleri ve motoru surucuye baglama seklim.

Arkadaşlar şimdi burada sorun sizce nerede. Hepinize teşekkürler

z

Frekansi dusurunce kapasitif reaktans artiyor ve yardimci sargi akimi azaliyor motorun donme kaabiliyeti zayifliyor.

Kapasittorun degerini artirmayi dene.

Edit:

Yalniz sebekeden dogrudan calistirsam da isiniyor demissin. Bu ilginc. Kapasitoru degistirmeyi dene. Motoru reduktorden ayirip tek basina dondurmeyi dene.

Ben ilk basta hiz kontrol cihazi ile frekansi dusurunce isinma oluyor diye anladim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yas

-Motorun üzerinde de doğru düzgün soğutma kanatları da yokmuş. Belki sürekli çalıştırılmaya uygun bir motor değildir.
-Rotor milinin arka tarafında mutlaka bir fan kanadı vardır. Bu kanadın yönü (hava emiş yönü açısından) var mı?  Varsa motoru diğer yönde çalıştırarak deneyin belki farkı olur.

Yuunus

elinizdeki surucu dimmer sanirim, gecenlerde banada lazim olmustu pwm surucu sanmistim, sonra faz kiyici oldugunu arkadaslar soyleyince almaktan vazgectim, bu tip isler icin motorunuz 3 fazli olsun, kalkinma momenti yuksek olur hemde 1 fazli motordaki gibi yardimci sargi surekli devrede kalmaz, pwm surucuye biraz para verirsiniz ama verdiginize deger, neyse sizin sorununuz belki yardimci sargi surekli devrede kaldigi icin isiniyordur, kucuk guclu motorlara sanirim merkezkac anahtari koymuyorlar, yardimci sargiyi elle devreden cikararak calistirmayi deneyin.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: z - 13 Nisan 2022, 23:21:09Frekansi dusurunce kapasitif reaktans artiyor ve yardimci sargi akimi azaliyor motorun donme kaabiliyeti zayifliyor.

Kapasittorun degerini artirmayi dene.

Edit:

Yalniz sebekeden dogrudan calistirsam da isiniyor demissin. Bu ilginc. Kapasitoru degistirmeyi dene. Motoru reduktorden ayirip tek basina dondurmeyi dene.

Ben ilk basta hiz kontrol cihazi ile frekansi dusurunce isinma oluyor diye anladim.
Motorun uzerinde 8uf 450v yaziyordu ve bu değere uygun kapasitor almıştım. Dediğim gibi direk şebekeden çalıştirsamda isiniyor. Ancak sürücüye baglarken kapasitorü kullanmiyorum, yani direk sürücünün uzerindeki resim gibi bağlıyorum normal olarak çalışıyor ama işte ısınıyor. Redüktörü söktugumde motorun milini cebirdiğim zaman biraz zor dönüyor acaba bundan kaynaklaniyor olabilir mi.
Galiba yanlış tipte bir motor seçtim.

13 Nisan 2022, 23:37:14
Alıntı yapılan: Yuunus - 13 Nisan 2022, 23:32:25elinizdeki surucu dimmer sanirim, gecenlerde banada lazim olmustu pwm surucu sanmistim, sonra faz kiyici oldugunu arkadaslar soyleyince almaktan vazgectim, bu tip isler icin motorunuz 3 fazli olsun, kalkinma momenti yuksek olur hemde 1 fazli motordaki gibi yardimci sargi surekli devrede kalmaz, pwm surucuye biraz para verirsiniz ama verdiginize deger, neyse sizin sorununuz belki yardimci sargi surekli devrede kaldigi icin isiniyordur, kucuk guclu motorlara sanirim merkezkac anahtari koymuyorlar, yardimci sargiyi elle devreden cikararak calistirmayi deneyin.
Dediğiniz gibi galiba yanlış motor seçimi yaptim yarin 3 fazli bi motor bakayim en iyisi.

13 Nisan 2022, 23:39:08
Alıntı yapılan: yas - 13 Nisan 2022, 23:31:33-Motorun üzerinde de doğru düzgün soğutma kanatları da yokmuş. Belki sürekli çalıştırılmaya uygun bir motor değildir.
-Rotor milinin arka tarafında mutlaka bir fan kanadı vardır. Bu kanadın yönü (hava emiş yönü açısından) var mı?  Varsa motoru diğer yönde çalıştırarak deneyin belki farkı olur.
Rotor milinin arka tarafinda fan var ama kanatları düz yani dönüş yönü ne olursa olsun ayni yöne doğru hava üflüyor. Belkide motor sürekli calistirilmaya uygun değildir

Yuunus

motorunuzun gucu cok dusuk, belki reduktor bile zorluyor olabilir(motorun devir sayisi yuksek ise reduktordeki yag bile bu motora iyi bir yuk olur), reduktorden ayirarak calistirmayi deneyin, hemen satin alma yoluna gitmeyin.

Melih1802

Şebekeden besle ve her sargının çektiği akımı ve motorun devrinide  ölç.

sessiz_roman

Arkadaslar tekrar merhaba motorla ilgili bir kac deneme daha yaptim oncelikle motoru redüktörden ayirdim belki redüktör agir geliyirdur diye ancak ayni isinma sorunu ayni sürede yine meydana geldi.

Onun haricinde motoru şebekeden besleyip her sarginin çektiği akımı ölçtüm onuda resmettim buraya ekliyorum.

Son olarak motorun mili elle zor dönüyor belkide problem oradadır yarin tamirciye götüreceğim

Yuunus

kondansatoru ayirarak olcum yapsaydin, yardimci sargi haybeden akim cekiyor mu cekmiyormu onu gorseydin.

ilyas KAYA

kondansatörü 22 yap olmazsa 40 lara çıkar ama muhtemelen kondansatörden kaynaklı. Sizin kullandığınız sürücü içinde kondansatör var ancak 3 faz olarak direk girmeniz lazım yada içini açıp kondansatörün bağlı olduğu yere bakmanız lazım.
Ben içindeki kondansatör ile denediğimde motor ötmeye başlamıştı. yani yeterli gelmemişti. Dışarıdan ayrıca kondansatör bağlayınca tam güç almaya başlamıştım.

Ancak bu sürücü hız ayarı filan yapmıyor çok kötü. en iyisi yine 3 faz motor alıp VFD inverter kullanmak.
Piyasada 1200 TL ye gayet iyi sürücüler var.

elektronik

Alıntı yapılan: startirrek704250 - 14 Nisan 2022, 22:49:45Son olarak motorun mili elle zor dönüyor belkide problem oradadır yarin tamirciye götüreceğim

Sorunu bulmuşsunuz bence.

canbulut

Sorunu bulmuşsunuz diye düşünüyorum ama Ayrıca soğutucu fanıda unutmamak lazım

sessiz_roman

Arkadaslar yardimlariniz için çok teşekkürler en son mesaj attığım gece motora bagli olan kapasitor tarafindan çarpıldım parmağımın ucu yara oldu ve bende başlarım böyle motora dedim ve kaldirip köşeye attim  :) bugün is yerinde Çinden getirttigimiz bir rezistans teli sarici makinesinde benim bu motor için aldigim sürücünün aynisi gözüme carpti sonra makinanin alt tarafini açtım birde ne göreyim benim motorun aynisi direkt zincirle disliye baglayip monte etmişler sürücü de 2/10 kademeye ayarlanmis ve bu hizda aksama kadar çalışmış  ben gördüğümde hala çalışıyordu motora dokundum ve sicak olmayi birakin ılık bile degildi. Kanaat getirdim ki benim motorun mil veya rulman kisminda bir sıkıntı var. Şimdi motoru geri çıkardım pazartesi günü bobinajciya götüreceğim. Gelişmeleri buraya eklerim.
Not: iş yerindeki motoru direk sürücüye bağlamışlar kapasitor filan yok.

Buda onun bağlantı şeması

elektronik

Sürücü şebekeyi 3 faz'a çeviriyor kondansatöre gerek yok.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: elektronik - 16 Nisan 2022, 21:34:28Sürücü şebekeyi 3 faz'a çeviriyor kondansatöre gerek yok.
Çevirmiyor bu bildiğin dimmer.
İçinde kondansator var. 3faza çeviren bir şey yok.