Sürekli yükte 3 amper alabileceğim 5amper gerilim ayarlı güç kaynağı arayışı

Başlatan Mr.Thinking, 21 Nisan 2022, 18:00:56

Mr.Thinking

35khz sinüs osilasyon üreten, max.54 watt çeken bir osilatörde kullanmak üzere, sürekli yükte 3 amper alabileceğim ama 5 amper olan,3-18V gerilim ayarlı, ebatları mümkün olduğunca küçük, hazır çıplak devre arayışındayım.
Önerebileceğiniz bir devre var mı? Şimdiden Teşekkürler.
ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

Sürekli 3 amper çekilen bir tasarımda LM338K metal kılıf regülatör yerine LM338T to220  kılıf regülatör kullanmanın bir sakıncası olur mu?
ego=1/Knowledge

serkan_48

Sesli düşünüyorum

Neden tek regulator?

Lm317 ile 2 guc transistor surseniz olmaz mı? Sürekli çalışma da daha iyi olmaz mı?
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: serkan_48 - 21 Nisan 2022, 22:41:29Sesli düşünüyorum

Neden tek regulator?

Lm317 ile 2 guc transistor surseniz olmaz mı? Sürekli çalışma da daha iyi olmaz mı?
Yer yok. Dar alan.
ego=1/Knowledge

kudretuzuner

Merhaba,
Piyasada LM338K patates çok. Orijinalleri ise çok pahalı, normal bir de soğutucu kullanmanız gerekir.
https://ozdisan.com/Product/Detail/433739/LM338K
   43,89033 USD   644,78406 ₺ + KDV
Amatör

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 21 Nisan 2022, 23:30:42Merhaba,
Piyasada LM338K patates çok. Orijinalleri ise çok pahalı, normal bir de soğutucu kullanmanız gerekir.
https://ozdisan.com/Product/Detail/433739/LM338K
   43,89033 USD   644,78406 ₺ + KDV
Lm338T kullansak olmaz mı? TO220 kılıf. Farkı ne?
ego=1/Knowledge

Sozuak

Uzun ömür istiyorsanız K ile devam edin ama kısadevre durumunda hele hele soğutma iyi değil giriş çıkış voltaj farkı yüksekse pek uzun dayanmaz 338. Biraz daha  dayanıklı tasarımlar için bence 2 güç transistörlü güzel bir tasarım bulmaya çalışın. En azından kısadevrede kendini koruyabilen ve limitlerini aşmayan birşey olsun.

21 Nisan 2022, 20:58:39
k serisi T serisinden daha güçlü. Veri kağıdını indirin bakın gayet açıklayıcı bilgiler var dip notları da okuyun. Ayrıca kısadevre korumasının hangi şartlarda  güvenlik sağladığı da tabloda mevcut.

yas

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 21 Nisan 2022, 23:39:03Lm338T kullansak olmaz mı? TO220 kılıf. Farkı ne?

Olmaz. Veri sayfasında 4. sayfanın alt kısmında yazan 1 nolu açıklamayı okursan TO-220 kılıf maksimum çıkış gücünün 25W olduğu belirtilmiş. Senin isteklerin doğrultusunda 18x3 > 25w olduğu için maalesef olmaz. Yer problemi varsa LM317 (TO-92 kılıf) ve darlington bir transistör (BDX54 gibi) ikilisi kullanılabilir.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: yas - 22 Nisan 2022, 00:10:18Olmaz. Veri sayfasında 4. sayfanın alt kısmında yazan 1 nolu açıklamayı okursan TO-220 kılıf maksimum çıkış gücünün 25W olduğu belirtilmiş. Senin isteklerin doğrultusunda 18x3 > 25w olduğu için maalesef olmaz. Yer problemi varsa LM317 (TO-92 kılıf) ve darlington bir transistör (BDX54 gibi) ikilisi kullanılabilir.
Örnek bir şema var mı? Lütfen
DC DC bost buck step down kullansak olabilir mi acaba?
https://www.robolinkmarket.com/xl4016-300w-10a-dc-dc-voltaj-dusurucu-regulator-karti
Bu olursa buna biraz yer var. Dik olarak falan oturur heralde.
ego=1/Knowledge

yas

Şemayı şöyle araya bilirisin
Vermiş olduğun linkteki hazır devre iyi bir seçim olabilir. Gerilim + akım ayarı mevcut. Fakat açıklamada
Alıntı YapÇıkış Akımı: 8A, fan soğutma ile 10A
yazıyor. Fansız ve sıkıştıracağın yerde iş görür mü tecrübe edilmesi gerekli.

asma

Merhaba
Linkteki xl4016 lı devreyi Akü şarj için kullanmıştım.
Laptop adaptörünün çıkışına bağlayıp 2,2 ya da 2,5A ile ATV aküsünü akşamdan sabaha şarj ettik. Kutulamadan bu aklımda ılık çalıştı. (35-40derece gibi) Akü doldukça akım düştüğü için tam bir test olmadı.
İşinizi görür gibi. Denemek lazım.

Eğer lineer regülatör kullanırsanız, resimdeki soğutucuların bu iş için çok küçük , fan ilavesinin yetersiz kalacağını söylemek mümkün. Giriş gerilimi 24Vdc olsa, 3A i sürekli çekerken çıkış voltajı ne kadar olacak, kullanacağınız yarı iletken kılıfı ve adedi hepsi önemli.

Tercih sizin.

Bu arada LM türevleri için pnp güç transistörü ve akım sınırlama elemanları. TL431 için NPN darlington veya n kanal mosfet ile benzer akım sınırlama elemanları tercih edilebilir. Daha güvenilir ve verimsiz çözümü, dar ve sıkışık alanda kullanmayın derim.

Kolay gelsin.

Sozuak

Alıntı yapılan: yas - 22 Nisan 2022, 00:10:18Olmaz. Veri sayfasında 4. sayfanın alt kısmında yazan 1 nolu açıklamayı okursan TO-220 kılıf maksimum çıkış gücünün 25W olduğu belirtilmiş. Senin isteklerin doğrultusunda 18x3 > 25w olduğu için maalesef olmaz. Yer problemi varsa LM317 (TO-92 kılıf) ve darlington bir transistör (BDX54 gibi) ikilisi kullanılabilir.

Sevgili YAS gözünden kaçmış olabilir diye yazayım dedim harcanan  güç çıkış voltajı x akım değil de regülatör üzerindeki gerilim x akım yani 3-18 V ayarlı devrede giriş voltajını röleli kademelerdirmedikten sonra  18 V çıkış için en azından 25V giriş olur. Bu da en kötü 3 V çıkış voltajında regülatörde kalan gerilim  22V x 3A  = 66W kayıp ve 18V çıkışta  25-18V = 7 V üzerinde kalan gerilim.  7V x 3A= 21W kayıp güç olur. Haliyle düşük çıkış geriliminde limit misliyle aşılır.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Sozuak - 22 Nisan 2022, 09:10:46Sevgili YAS gözünden kaçmış olabilir diye yazayım dedim harcanan  güç çıkış voltajı x akım değil de regülatör üzerindeki gerilim x akım yani 3-18 V ayarlı devrede giriş voltajını röleli kademelerdirmedikten sonra  18 V çıkış için en azından 25V giriş olur. Bu da en kötü 3 V çıkış voltajında regülatörde kalan gerilim  22V x 3A  = 66W kayıp ve 18V çıkışta  25-18V = 7 V üzerinde kalan gerilim.  7V x 3A= 21W kayıp güç olur. Haliyle düşük çıkış geriliminde limit misliyle aşılır.
@Sozuak röleli kademelendirme yapmak için trafoda çok çıkış yok. Sadece 20 volt çıkışı var. Bahsettiğiniz kayıpların özellikle düşük çıkış geriliminde ısıya mı neden olacağını söylüyorsunuz?
ego=1/Knowledge

Sozuak

Ben söylemiyorum gerçekte böyle, lineer regülatörde çıkış voltajı düştükçe güç elemanının üzerinde kalan gerilim artar haliyle
 maks ve min çıkış gerilimi altında aynı akımı çektiğinizde  akım seri aktığından düşük çıkış gerilimi altında ısıl kayıp güç artar. Haliyle akım değeri düşürülmek zorunda. Bunu bilmediğinizi söylemeyin sakın.
Transistörlerin verilen anma gücü, çıkışa aktarabilecekleri güç değil üzerlerinde harcanabilecek kayıp güçtür (Pdiss). Çoğu kişide bu yanlış düşünceyi görüyorum.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Sozuak - 22 Nisan 2022, 09:44:57Ben söylemiyorum gerçekte böyle, lineer regülatörde çıkış voltajı düştükçe güç elemanının üzerinde kalan gerilim artar haliyle
 maks ve min çıkış gerilimi altında aynı akımı çektiğinizde  akım seri aktığından düşük çıkış gerilimi altında ısıl kayıp güç artar. Haliyle akım değeri düşürülmek zorunda. Bunu bilmediğinizi söylemeyin sakın.
Transistörlerin verilen anma gücü, çıkışa aktarabilecekleri güç değil üzerlerinde harcanabilecek kayıp güçtür (Pdiss). Çoğu kişide bu yanlış düşünceyi görüyorum.
Evet biliyorum da minumum gerilimde aynı akımı çektiğimden bahsetmedim ki.. 3 voltta çektiğim akım 500mA.
ego=1/Knowledge