Sürekli yükte 3 amper alabileceğim 5amper gerilim ayarlı güç kaynağı arayışı

Başlatan Mr.Thinking, 21 Nisan 2022, 18:00:56

Sozuak

Onu bilemem ben güç kaynağında hele hele lineerde akım sınırlaması olmadığında kazara düşük voltajda yüksek akım çekilebileceğini düşünüp tedbir alırım. Sonra olası bir yüksek akım çekilmesi sonucu tüm giriş gerilimi çıkışa aktarılır  gerisi yükün gerilim dayanma toleranslarına kalmış :)

Beslenen devre değerlidir, kritiktir, onarımı pahalı, zor yada zaman önemlidir. Riske atılır atılmaz  birşey demek zor ben başta verilen değerlere göre değerlendirdim .

yas

Alıntı yapılan: Sozuak - 22 Nisan 2022, 09:10:46Sevgili YAS gözünden kaçmış olabilir diye yazayım dedim harcanan  güç çıkış voltajı x akım değil de regülatör üzerindeki gerilim x akım yani 3-18 V ayarlı devrede giriş voltajını röleli kademelerdirmedikten sonra  18 V çıkış için en azından 25V giriş olur. Bu da en kötü 3 V çıkış voltajında regülatörde kalan gerilim  22V x 3A  = 66W kayıp ve 18V çıkışta  25-18V = 7 V üzerinde kalan gerilim.  7V x 3A= 21W kayıp güç olur. Haliyle düşük çıkış geriliminde limit misliyle aşılır.
@Sozuak tabi ki durum aynen böyle. Benim yukarıda kast ettiğim 25W lık güç çıkışından alınabilecek olacak maksimum güç. Yoksa regülatör üzerinde harcanacak olan güçten hiç dem vurmamıştım. Düzeldiğin için teşekkürler. Bu durumla birlikte lineer seçimin mantıklı olmadığı anlaşılır herhalde.

Mr.Thinking

Linkte gönderdiğim, Xl4016 tipi dc dc converterler arızalandığında giriş geriliminin tamamını çıkışa veriyor mu?
ego=1/Knowledge

Sozuak

Alıntı yapılan: yas - 22 Nisan 2022, 09:58:58@Sozuak tabi ki durum aynen böyle. Benim yukarıda kast ettiğim 25W lık güç çıkışından alınabilecek olacak maksimum güç. Yoksa regülatör üzerinde harcanacak olan güçten hiç dem vurmamıştım. Düzeldiğin için teşekkürler. Bu durumla birlikte lineer seçimin mantıklı olmadığı anlaşılır herhalde.

Bildiğini biliyorum tabiki ama yeni başlayan yada acemi arkadaşlar hataya düşmesin diye açıklamak gerektiğini düşündüm.

asma

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 22 Nisan 2022, 10:10:59Linkte gönderdiğim, Xl4016 tipi dc dc converterler arızalandığında giriş geriliminin tamamını çıkışa veriyor mu?
Evet, diğer alternatiflerde olduğu gibi.
Crowbar koruma devresi eklenebilir çıkışa. Genellikle sabit voltaj için kullanılır ama Vmax a göre kurulabilir.
En basiti sigorta, tristör ve zener sen oluşur. Etkili ve hızlıdır.
Kolay gelsin.

yas

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 22 Nisan 2022, 10:10:59Linkte gönderdiğim, Xl4016 tipi dc dc converterler arızalandığında giriş geriliminin tamamını çıkışa veriyor mu?

Korkunun ecele faydası yok  :D  önlem almak en iyisi. @asma nın belirtiği gibi bir tedbir alınabilir. Hiç olmazsa çıkışa tvs+sigorta eklenebilir. Bu arada xl4016 8A çıkış vout=5 iken geçerli bir seviye.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: yas - 22 Nisan 2022, 14:02:08Bu arada xl4016 8A çıkış vout=5 iken geçerli bir seviye.
Nasıl yani 8A çıkış vout=5 iken geçerli? Diğer gerilimlerde nasıl hesaplanıyor?
Yıllardır Masadaki laboratuvar tipi güç kaynağından başka güç kaynağı tasarlamadım ve satın almadım o yüzden sürekli 3A akımda, küçük ebatlıların ne tepkiler vereceklerini bilmiyorum.
Siparişini verdim bakalım. Geldiğinde 3 amper yüke bağlayıp 24 saat çalıştıracağım. Neler olacağını göreceğiz. Bir kaç çeşit daha verdim sipariş. Artık hangisi uygun olursa bakacağım.
Bu arada bahsettiğiniz tüm bu koruma önlemleri LM338K için geçerli değil mi? 650 tl veilecek kadar iyimi yani?
Şu teknolojik gelişme ile hala 3-5 amperlerle uğraştığımıza inanamıyorum.
ego=1/Knowledge

Sozuak

Piyasada izgarali tip yada led guc kaynagi diye satilan guc kaynaklarinin uzerine de ek sogutucu takilmasi lazim tam kapasite icin ama kimse takmaz alir 10A 12 V direkt baglar 100w yuku sonra guc kaynagi iptal . Bunun gibi isler var. Lineer olsun smps olsun aerin calistirmak ve limitlerini bilmek onemli. Hadi smps bozulunca cikis vermiyor oradan kurtariyoruz ama lineerlerde dikkat etmek lazim bir de  maddi kaygilarla ucuza mal edilen devrelerde uc kurus yuzunden pahali devreler yaniyor

kudretuzuner

Merhaba, 338K benim sıkça kullandığım bir elemandır. Çok kapsamlı datasının linkini vereyim inceleyin.
        http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/stmicroelectronics/2576.pdf                                                                                        https://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm338.pdf?HQS=TI-null-null-dscatalog-df-pf-null-wwe&ts=1650659381179&ref_url=http%253A%252F%252Fwww.datasheetcatalog.com%252F 
Amatör

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 22 Nisan 2022, 23:28:51Merhaba, 338K benim sıkça kullandığım bir elemandır. Çok kapsamlı datasının linkini vereyim inceleyin.
Datasheetlerde birde LM338P ye rastladım. TO 3P kılıf. Bunun sürekli 3 amperde performansı güvenilir midir? Hiç kullandınız mı? K ya göre biraz daha ucuz gibi de...
https://tr.aliexpress.com/item/10000032263449.html

https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/70443/LINER/LM338P.html
ego=1/Knowledge

Sozuak

Bence parca orijinal degil.  Lt ile baslardi linear technology urunu olsaydi. Lm  kodu national in kodu.

kudretuzuner

Merhaba, okuduğumdan anladığıma göre siz değişken güç kaynağı değil 39khz lik bir osilatörü sabit bir değer ile beslemek istiyorsunuz. Projeniz hakkında bilgim yok fakat osilatör olaylarında değişken olmaması için ve de parazitlerden etkilenmesi için akü kullanmanız olası mıdır? Uygun bir akü kullanırsanız o zaman aküyü şarj edecek standart bir devre ile uğraşmış olursunuz. Ayrıca osilatör çalışmalarında kristal var mı yok mu onu da bilmiyorum  var ise kristali de belli bir sıcaklıkta sabit tutmanız gerekebilir diye düşünüyorum.
Amatör

Mr.Thinking

Aşağıdaki gerilim ve akım ayarlı ürünü uzun süre yüksek akımda test ettim. Her gerilimde çok başarılı oldu. Emin değilim ama şeması da bu galiba. Şema ile Devre elemanları birebir tutuyor.
Fakat bir sorunum var;
Gerilim ayar potu daha yarıya gelmeden maksimum gerilimine ulaşmis oluyorum. Ben tam turda olmasını istiyorum. Buraya 4k7 bir pot kullansam bu sorunu asabilirmiyim? Evde aklıma geldi. Yarın deneyeceğim ama yine de size bir danışmak istedim.

ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

Birde bayağı masrafa girip aşağıdaki 10k potlardan almıştım. Eğer yukarıdaki mesajımda bahsettiğim 5K pot bu işi çözerse bu aldığım potlari tam turda 5K ya eşdeğer yapma olasılığım var mıdır?. Varsa nasıl?
[/url
ego=1/Knowledge

asma

Merhaba
Çıkış gerilimi , gerilim bölücü oranıyla belirlendiğine göre elindeki 10k dursun , 270 ohm direnci yükselt olsun bitsin.

Ayrıca potun değerini düşürmek için paralel sabit direnç kullanabilirsin. Ama yarı değere inersen doğrusallık berbat bir hal alır.
Mesela hesap yoluyla 8,9K elde ettin diyelim ve 10k pot kullanacaksan paralel 82k bağlarsan olur.

Kolay gelsin.