Sürekli yükte 3 amper alabileceğim 5amper gerilim ayarlı güç kaynağı arayışı

Başlatan Mr.Thinking, 21 Nisan 2022, 18:00:56

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: asma - 17 Mayıs 2022, 23:09:53Merhaba
Çıkış gerilimi , gerilim bölücü oranıyla belirlendiğine göre elindeki 10k dursun , 270 ohm direnci yükselt olsun bitsin.

Ayrıca potun değerini düşürmek için paralel sabit direnç kullanabilirsin. Ama yarı değere inersen doğrusallık berbat bir hal alır.
Mesela hesap yoluyla 8,9K elde ettin diyelim ve 10k pot kullanacaksan paralel 82k bağlarsan olur.

Kolay gelsin.
Çok teşekkürler @asma.
ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

Doğru şemayı buldum! Aşağıda...
5K pot tam oldu...Tam turda max. çıkış gerilimine ulaşabiliyorum.
Şimdi matematiği ve fiziği güçlü olanlara bir sorum olacak; İşin içinden çıkamadım,
20volt AC yi tam dalga doğrulttum, ne yapar; 20x0,90=18VDC
Elde ettiğim 18 volt dc gerilimin de RMS değerini hesapladım, Ne yapar; 18x1,41=25,38VDC.
Bu gerilimi XL4016 stepdown devresine girdim. 5K potu en sağa çevirdim ve XL4016 çıkışında 18,6VDC yi gördüm.
Potu en sola çevirdiğimde ise 1,25VDC yi gördüm.
Şimdi soruma geleyim;
Şemadaki XL4016 nın FB bacağındaki gerilim bölücü devresindeki R11 ve R12 direnç değerlerini kaç yaparsam çıkıştan min:4VDC ve max:14VDC alırım? (Not; Eğer tam turda max gerilime ulaşacaksam değiştirdiğim 5K potu tekrar 10K yapabilirim).
Yardımcı olursanız çok sevinirim. Kolay gelsin.

Edit: Birde devrede pot bozulursa çıkş max çıkş gerilim olan 25 volta çıkıyor. Pot bozulsa da bu çıkışı max:14 voltta nasıl tutarım?
ego=1/Knowledge

yas

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 18 Mayıs 2022, 15:46:17R11 ve R12 direnç değerlerini kaç yaparsam çıkıştan min:4VDC ve
Pot en solda iken R11 ve R12 yi kaç yaparsan yap 1.25 değişmez. 4VDC için potun 792 ohmun altına inmemesi gerekli. Yani Pota seri şekilde 792 ohm dirence ihtiyaç var. 14 voltu geçmemek için potun değerinin 2880 ohmu geçmemesi gerekli. Yani bulabilirsen 2880 ohm port gerekli. Yada Pota paralel direnç bağlayıp potun maksimum değerinde eşdeğerin direnci sağlamalısın. Yani 5k pota paralel 6k8 ohm direnç demektir.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: yas - 18 Mayıs 2022, 16:42:23Pot en solda iken R11 ve R12 yi kaç yaparsan yap 1.25 değişmez. 4VDC için potun 792 ohmun altına inmemesi gerekli. Yani Pota seri şekilde 792 ohm dirence ihtiyaç var. 14 voltu geçmemek için potun değerinin 2880 ohmu geçmemesi gerekli. Yani bulabilirsen 2880 ohm port gerekli. Yada Pota paralel direnç bağlayıp potun maksimum değerinde eşdeğerin direnci sağlamalısın. Yani 5k pota paralel 6k8 ohm direnç demektir.
Seni gerçekten tebrik ederim @yas. Tamda dediğin gibi yapıp çalıştırmıştım. Çok başarılı bir hesap yapmışsın.
Peki pot bozulduğunda ne yapacağız. Çıkışı nasıl max 14 voltta tutarım?
ego=1/Knowledge

yas

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 18 Mayıs 2022, 15:46:17Birde devrede pot bozulursa çıkş max çıkş gerilim olan 25 volta çıkıyor. Pot bozulsa da bu çıkışı max:14 voltta nasıl tutarım?
Pota 10volt yada biraz üzerinde bir zener diyot paralel bağlayıp test etmek lazım.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: yas - 18 Mayıs 2022, 16:46:13Pota 10volt yada biraz üzerinde bir zener diyot paralel bağlayıp test etmek lazım.
10volt zener tamm oldu. Sana nasıl teşekkür etmeliyim?
ego=1/Knowledge

yas

Epsilon

@yas formülleriyle de izah edin 2 çay borcuna bir de kahve eklensin  :)

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Epsilon - 18 Mayıs 2022, 17:46:23@yas formülleriyle de izah edin 2 çay borcuna bir de kahve eklensin  :)
Evet ihtiyacım olabilir. Bana belli olmaz, gerilimi 5 ile 15 arasında tutmak isterim. Hem diğer arkadaşlarda bilirse hoş olur.
Fakat siz beni batıracaksınız :) Kahveyi sen söylersen olur @Epsilon
ego=1/Knowledge

Epsilon

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 18 Mayıs 2022, 18:37:28Fakat siz beni batıracaksınız :) Kahveyi sen söylersen olur @Epsilon
Yaw  ben niye söylüyorum kahveyi ben hesaplanmasını biliyorum  ;D

Epsilon

Ben bildiğim kadarıyla izah edeyim
Genel hesaplanması LM317 ile aynı
Referans voltajı 1,25 volt
Formüldeki R2 Pot oluyor yani 5K
Formüle göre çıkışın 4 volt olması için
4/1,25=3,2 oluyor 3,2-1=2,2 (1 çıkartıyorum R2/R1solundaki 1+R2/R1 den dolayı)
Buna göre R1 direnci potun/2,2 oranında küçüğü olmalı
Yani 5000/2,2=2300 ohm  2k2 yeterli
14 voltda aynı mantıkla hesaplanacak
Edit:14 volt için 490 ohm  çıkıyor ancak toplam direncin 2k2 olması gerektiği unutulmamalı 490 ohm da seri olarak kullanıldığından kalan değerde 1,7 k gibi bir direnç gerekiyor

yas

Arkadaş 2 bardak çay için nasa'nın bile ulaşamadığı sırları ortaya mı dökelim  :D  . Sıkı durun o zaman ana formül U=IxR şaka yapmıyorum essahtan söylüyorum. @Mr.Thinking hesaplamanın ana çıkış noktası regülatörün geri besleme girişindeki referans gerilimi. Regülatör(bu regülatörü kastediyorum) burada her zaman 1.25 volt görmek ister ve kendi çalışmasını buna göre düzenler. Bu nokta ile gnd arasına bağlamış olduğun 360 ohm luk direnç sabit bırakılırsa. bu direnci (bunun ismi R1 olsun pot tarafından gelen R2 olsun) üzerine 1,25 voltluk gerilimi düşmesi için üzerinden akması gereken akım;
I=U/R > I=1,25/360=3,47mA olmalı.
İstenen minimum çıkış gerilimi 4 volt ise; Potun en düşük değerde olduğunu varsayarak potu sıfır kabul edip olması gereken toplam direnci hesaplıyoruz;
Uçıkış=4 Volt
I=3,47 mA
R1=260 ohm
R2=?
Reşdeğer=R1+R2 yada =U/I
R2=Reşdeğer-R1
R2=(U/I)-R1
R2=~792 ohm bulunur.
İstenen maksimum çıkış gerilimi 14 Volt ise; Pot için direnç hesabını yaparken potun en yüksek direnç konumunda olduğunu varsayıyoruz. Pot direncini de R3 olarak isimlendirelim.
çıkış=14 Volt
I=3,47 mA
R1=360 ohm
R2=792 ohm
R3=?
Reşdeğer=R1+R2+R3 yada =U/I
R3=Reşdeğer-R1-R2
R3=(U/I)-R1-R2
R3=~2882 ohm bulunan bu değer pot için maksimum eşdeğer direnç değeridir.

Pot arıza yaparsa çıkış gerilimi artmasın hesabına gelirsek. Buradaki gidiş yolu potun konumu en yüksek çıkış gerilimine ayarlıyken üzerinde ne kadar gerilim olduğunun bulunmasından geçiyor.
I=3,47mA
R=2882 ohm (Yani potun maksimum direnç değeri)
U=IxR=10 Volt olarak bulunur. Şimdi potun uçlarındaki buradaki gerilimimizin 10 voltun üzerine çıkmasını engelleyecek en ekonomik devre elemanı 10volt zener diyot olduğu için 10 volt ve biraz üzerindeki değerlere sahip zener diyot seçilebilir.

Not1: Simitte isterim.
Not2: ben yazana kadar @Epsilon daha kısasını yazmış.

İlave: Pot arızasında potun bağlantı noktası geri besleme ile gnd arasındaki dirence paralel yapılırsa (maksimum gerilim sınırlaması için pota ayrıca seri direnç bağlı olması gerekli) pot yerinden kopsa bile çıkış gerilimi Vmin değerinin altına düşer. Böylece zener diyottan tasarruf edilmiş olunur.

kudretuzuner

Merhaba, adres verirseniz(özelden de olabilir) seviyorsanız lahmacun, ayran benden çaylara karışmam. :)
Amatör

Epsilon

Sanırım yanlış hesapladım
Evet yaklaşık R1 400 Ohm R2 ayarlı pot da 5k olursa oluyor

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: yas - 18 Mayıs 2022, 20:15:15Arkadaş 2 bardak çay için nasa'nın bile ulaşamadığı sırları ortaya mı dökelim  :D  . Sıkı durun o zaman ana formül U=IxR şaka yapmıyorum essahtan söylüyorum.
Dalga geçme yahu :) :) :)
Dün gece uykumu alamadım, bu gün kafam çalışmıyor. Konsantre olamıyorum. Gerçi kafam hiçbir zaman çalışmıyor da neyse...
Tamam simitte alacağım hemde 2 tane :) . Ama bir sorum daha var. Zeneri pot üzerine bağlarsam bu seferde kablonun koma ihtimaline karşı zeneri devre üzerine almak istiyorum. Devre üzerinde tam istediğim yerde resimde gösterdiğim boş bir ped var. Fakat buraya takarsam 13 volt zener kullanmam gerekiyor. Pota takarsam, yani 820R den önce takarsam 10volt zener yetiyor. Sence nereye takmalıyım ve kaç watt zener kullanmalıyım.

Edit; Watt ı buldum. 0.045w. Gerçi sormam hataydı. Kocaman yazmışsın fb de 3,47mA olacak diye. Hesaplasana işte. Kusura bakma @yas.
ego=1/Knowledge